Domowe SPA w łazience
Któż z nas nie marzy o tym, by od czasu do czasu oddać się chwili błogiego relaksu? A gdyby tak taką strefę urządzić w zaciszu własnego domu? To jest możliwe! Domowe SPA można urządzić planując projekt łazienki, ale też aranżując je w gotowym i już użytkowanym pomieszczeniu.
24.06.2013 16:56
To, jak zaplanujemy nasze domowe wellness zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od możliwości metrażowych. Łazienkę w klimacie SPA można przecież stworzyć także w niewielkiej łazience w bloku. O jednej rzeczy trzeba jednak pamiętać: jeżeli łazienka, którą chcemy zaaranżować jako strefę relaksu, jest jedyną w domu, nie można pozbawiać jej funkcjonalności.
Niezbędne wyposażenie SPA
Jeżeli chcemy zaplanować strefę relaksu w już istniejącej i zaaranżowanej łazience, musimy postawić na mniejsze i mobilne elementy wyposażenia takiego wellness jak: misa do masażu stóp, zapas ręczników (podczas zabiegów, nawet tych domowych, używa się ich naprawdę dużo), przyrządy do masażu, kominek zapachowy, odtwarzacz muzyki – relaksacyjna muzyka to jeden z podstawowych elementów wyposażenia SPA. Oczywiście najlepszy będzie ten w wersji łazienkowej – dużo droższy od tradycyjnych modeli, ale niezwykle efektowny, no i przede wszystkim bezpieczny w użytkowaniu w tak wilgotnym pomieszczeniu.
Jeżeli natomiast jesteśmy na etapie projektu łazienki, warto pomyśleć o prawdziwych i profesjonalnych sprzętach.
- Wanny z hydromasażem. Ich wybór jest naprawdę ogromny. Zanim jednak wybierzemy wannę z odpowiednimi parametrami (liczbą dysz itd.), warto pomyśleć o stronie technicznej. Choć wannę z hydromasażem możemy zamontować nawet w małej łazience w bloku, pomieszczenie musi mieć zapewnioną odpowiednią wentylację.
- Łaźnia parowa.W tym przypadku koniecznie trzeba zapewnić właściwe zaplecze. Ponieważ zwykle jest to dodatkowe, a nie podstawowe miejsce wodnego relaksu, trzeba pomyśleć o dopływie i odpływie wody oraz zasilaniu do generatora pary. No i oczywiście mieć na tyle dużą łazienkę, by wszystko swobodnie się zmieściło i komponowało w całość.
- Relaksujący prysznic. Choć niezwykle odprężające właściwości ma nawet zwykły prysznic, warto pokusić się o nieco bardziej urozmaiconą wersję, np. z programem łaźni fińskiej albo parowej.
Kolorystyka wnętrza SPA
Zdecydowanie powinny tu dominować łagodne, stonowane barwy takie jak biel, szarość czy beż. To ważne nie tylko ze względu na estetykę wystroju, ale także na fakt, że przebywanie w takim pomieszczeniu nie powinno męczyć oczu. Wskazane zatem są wszelkie niezobowiązujące barwy natury. Są one idealnym tłem dla ciepłego blasku świec, których także nie może zabraknąć w naszym domowym wellness.
Nastrojowe oświetlenie
Podobnie jak kolorystyka, oświetlenie ma kluczowe znaczenie. Najlepiej, jeśli mamy możliwość rozplanowania go jeszcze na etapie projektu. Zdecydowanie powinniśmy wybrać oświetlenie punktowe, które idealnie rozprasza światło i daje możliwość dowolnego nim sterowania – w zależności od potrzeby lub nastroju: ciemniej albo jaśniej.
Funkcjonalne dekoracje
Łazienki w stylu SPA mają dużo elementów dekoracyjnych: świeczki, pojemniczki, flakoniki z płynami czy wyeksponowane ręczniki. Nie trzeba się ich bać. Kamienie: bazaltowe albo marmurowe, wykorzystywane np. do masażu stóp, mogą stanowić doskonałą dekorację. Nie musimy ich chować do szafek. Takie akcenty dodają wnętrzu ciepła i świadczą o tym, że łazienka nie jest tylko surowym pomieszczeniem, ale miejscem użytkowanym przez domowników. Z dekoracjami nie ma jednak co przesadzać i warto starać się zachować umiar. Z różnorodności bardzo łatwo przejść do chaosu. Wnętrze SPA ma być funkcjonalne, ale nie zapominajmy też o jego estetyce. Wiadomo nie od dziś, że znacznie lepiej odpoczywa się w miejscu przyjaznym dla oka. Kojące działanie dla naszych zmysłów ma obecność zieleni. Warto więc wprowadzić jakiś mały roślinny akcent, nawet sztuczny jeśli nasza łazienka jest ciemnym pomieszczeniem.