Domowe porządki: jak pozbyć się kurzu - skutecznie i na długo?
Walka z kurzem odbywa się nie tylko w imię dbałości o estetykę wnętrza, ale przede wszystkim z troski o własne zdrowie. Nawet jeśli od dziecka nie byłeś alergikiem, możesz nabyć tę przypadłość w późniejszym wieku. Podpowiadamy, jak usprawnić domowe porządki, by skutecznie rozprawić się z kurzem.
09.01.2015 16:15
Walka z kurzem odbywa się nie tylko w imię dbałości o estetykę wnętrza, ale przede wszystkim z troski o własne zdrowie. Nawet jeśli od dziecka nie byłeś alergikiem, możesz nabyć tę przypadłość w późniejszym wieku. Podpowiadamy, jak usprawnić domowe porządki, by skutecznie rozprawić się z kurzem.
Ścierając domowy kurz, zbieramy drobiny pyłów, ziemi, piasku, ale też cząstek organicznych, roślinnych i zwierzęcych. W zależności od pomieszczenia mogą znaleźć się w nim pleśnie, grzyby, roztocza oraz jaja czy odchody owadów. Sami też zresztą mamy wpływ na skład kurzu, bo tworzą go włókna z ubrań, włosy, a także fragmenty ludzkiego naskórka. Na ilość gromadzącego się w domu brudu wpływa także zanieczyszczenie powietrza - bliskość ruchliwej ulicy sprawi, że świeżo wysprzątane mieszkanie prawie natychmiast zostanie oprószone kurzem dostającym się przez otwarte okno. Co zrobić, aby zminimalizować jego osiadanie i usprawnić domowe porządki?
Walka z kurzem: aranżacja wnętrza ma znaczenie
Sprzątanie nie jest najprzyjemniejszą z czynności, toteż warto zrobić wszystko, aby ten obowiązek wykonywać jak najszybciej, a przy tym jak najskuteczniej. Jeśli kurz upodobał sobie twoje mieszkanie, nieodzowne będzie częste mycie wszystkich odsłoniętych powierzchni. Aby usprawnić tę czynność, warto przeanalizować wystrój wnętrza.
Dobrze jest zrezygnować z ekspozycji bibelotów, ozdób, licznych obrazów. Staraj się jak najwięcej przedmiotów zamykać w szafkach, szklanych witrynach, za przesuwnymi ścianami. Dotyczy to także biblioteki, w której rzadko czytane książki stają się na długo siedliskiem kurzu. Również proste modele mebli będą łatwiejsze do utrzymania w czystości niż wyrafinowane i zdobne, pełne zakamarków, w których brud czuje się doskonale.
Wybierz rolety zamiast mięsistych zasłon i zestawu firanek - minimalizm opłaci ci się, gdy przyjdzie do odkurzania. Siedliskiem kurzu łatwo stają się tkaninowe obicia, grube dywany, makaty i gobeliny ścienne. Dlatego bardziej sterylne będzie wnętrze o gładkich posadzkach oraz okładzinach. Wybierając materiały wykończeniowe, staraj się koncentrować na produktach, które można myć na mokro. Metoda ta będzie bardziej skuteczna i pozwoli dokładniej uporać się z kurzem.
Mimo sympatii do kwiatów doniczkowych lepiej jest ograniczyć ich liczbę we wnętrzu. Nie każda sadzonka lubi moczenie liści, a właśnie w ich gęstwinie osadza się wiele kurzu, który trudno usunąć.
Walka z kurzem: skuteczne odkurzanie
Alergia na roztocza kurzu domowego nazywana jest chorobą kaloryferową, gdyż w okresie grzewczym mocno nasilają się jej objawy. Cyrkulacja ciepłego powietrza wzmaga unoszenie się drobin w powietrzu i częściej wywołuje uczulenie. Dlatego zwłaszcza w zimie powinniśmy przykładać większą wagę do sprzątania, także dlatego, że dłużej przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach.
Do walki z kurzem przydadzą się specjalistyczne środki, które nie tylko usuną go z powierzchni, ale także utrudnią ponowne jego osiadanie. Pomocne będą preparaty przeznaczone do czyszczenia konkretnych materiałów (drewna, plastiku, skóry, ceramiki, szkła czy metalu) o właściwościach antystatycznych, czyli nieprzyciągających drobin. Korzystaj też ze ściereczek z mikrofibry, które dokładnie czyszczą powierzchnie metodą „na sucho” i nie zostawiają pyłków. Dzięki nim możesz także skutecznie sprzątać z użyciem samej wody bez detergentów.
Pamiętaj o trudno dostępnych miejscach takich jak żyrandole, szczyty szaf i wiszących szafek, górnych krawędziach drzwi oraz kaloryferach czy tyle lodówki, z których łatwo unosi się osiadający tam kurz. Do sprzątania takich zakamarków przydadzą się teleskopowe szczotki z mikrofibry. Z tego samego materiału wykonane są czyściki do lameli, w które warto się wyposażyć, jeśli masz żaluzje okienne. Do dużych powierzchni przyda się odkurzacz z filtrem pochłaniającym kurz. Dobrze sprawdzają się modele wodne, w których zamiast wymieniać zapełniony brudem worek, czemu towarzyszy zazwyczaj unoszący się kurz, należy wylać zanieczyszczenia osiadłe w wodzie, opróżniając plastikowy pojemnik. Korzystaj też z nakładek do odkurzaczy, o których często się zapomina – inna służy do tapicerowanych mebli, a inna do paneli podłogowych. Ich konstrukcja pomaga w wydobyciu kurzu z trudno dostępnych zakamarków.