Domowe biuro - pomysły architektów na miejsce do pracy
Miejsce do pracy jest potrzebne niezależnie od metrażu domu czy mieszkania. Jak poradzić sobie z wydzieleniem domowego biura z miejscem na biurko i szafki do przechowywania niezbędnych pism, umów oraz dokumentów? Na to oraz inne pytania odpowiadają specjaliści z branży wnętrzarskiej.
Małe biurko to mało miejsca na dokumenty. Jak temu zaradzić? Jeżeli możesz sobie pozwolić jedynie na niewielkie biurko, postaraj się jak najlepiej wykorzystać przestrzeń wokół niego. Pod biurkiem ustaw na przykład kontener na kółkach. Na ścianach natomiast z pewnością zmieści się sporo półek na segregatory i książki. Niech biurko służy tylko do pracy, a nie jako miejsce składowania dokumentów.
Justyna Chorążak, Chorążak Studio* *
Domowe biuro w małym mieszkaniu
Jak stworzyć dodatkowe miejsce na dokumenty lub książki, jeśli nie masz możliwości postawienia regału lub półki? Jest kilka trików - bardzo pomocnych w aranżowaniu małych przestrzeni, także na potrzeby domowego biura czy ogólnie - miejsca do pracy. W zaprezentowanym obok projekcie zaprezentowałam specjalny “parapet” wbudowany w ścianę. Cały sekret polega na tym, że to nie tylko półka w bliskim sąsiedztwie biurka, ale przede wszystkim wnęka po drugiej stronie ściany, w której wbudowana jest komoda. To rozwiązanie idealne - oba pokoje zyskują, żaden nie traci.
Katarzyna Iwańska, KIWI Katarzyna Iwańska Interior* *
Domowe biuro w małym mieszkaniu
Salon to równie dobre miejsce na zorganizowanie małego gabinetu jak każdy inny pokój. Miejsce do pracy coraz częściej gości w naszych domach. Niezależnie od tego, czy przynosisz pracę do domu, czy też jest to tzw. obsługa komputera domowego, rachunki, poczta, kontakty ze znajomymi, surfowanie w internecie, gry itp. Nie zawsze możliwe jest wydzielenie jednego pomieszczenia właśnie na ten cel. Najczęściej po prostu jest to miejsce na komputer i półki do przechowywania dokumentacji, segregatorów, publikacji. By zatem zachować ład i wygodny dostęp do domowego biura, potrzebujesz blatu i regału z półkami na wyciągnięcie ręki. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odrębności miejsca, by móc skupić się na pracy lub wypoczynku. Przestrzeń biurowa powinna harmonijnie uzupełniać projekt wnętrza salonu i wtapiać się w jego koncepcję jako zaplanowany element aranżacji.
Elżbieta Kubera, pracownia WNĘTRZA GRAFIKA WYSTRÓJ WGW * *