Domowa wytwórnia cudeniek, czyli jak zrobić świece zapachowe
Jeśli uwielbiasz świece zapachowe, możesz zrobić je samodzielnie. Dzięki temu zyskasz niepowtarzalną dekorację do domu, w dodatku niewielkim kosztem. Taka świeczka jest też świetnym pomysłem na prezent dla przyjaciółki, mamy albo siostry.
05.02.2018 | aktual.: 31.01.2019 17:09
Krok 1. Przygotowanie składników
Do wykonania świec zapachowych potrzebny ci będzie przede wszystkim wosk. Jeśli masz w domu resztki świec lub zwykłe świeczki, które ci się nie podobają, nie musisz go nawet kupować. Druga rzecz to szklane naczynia (np. po już wypalonej świeczce, słoiki po koncentracie pomidorowym, po przyprawach) albo foremki, które potem łatwo przetniesz (zwinięty w rulon papier techniczny z dorobionym denkiem, dolna część puszki aluminiowej). Pozostałe akcesoria to: knot lub gruby bawełniany sznurek, klamerka, olejki zapachowe, garnek z grubym dnem, naczynie do rozpuszczania parafiny, różne barwniki i ozdoby w zależności od rodzaju świecy: plastry i skórki cytrusów, ziarna kawy, muszelki.
Krok 2. Rozpuszczanie wosku
Aby rozpocząć produkcję świec zapachowych, garnek do połowy napełnij wodą. Zagotuj ją. Parafinę lub resztki świec podziel na małe kawałki i wrzuć do dodatkowego naczynia. Może to być mniejszy garnuszek, który włożysz do garnka z wodą, zaczepiając uszami o jego krawędź. Może to być też miska, którą postawisz na garnku. Ważne, aby para z gorącej wody ogrzewała naczynie i stopniowo rozpuszczała kawałki wosku. Proces trzeba wspomagać mieszaniem.
Krok 3. Nadawanie zapachu i koloru
Do rozpuszczającego się wosku dodaj kilka (albo nawet kilkanaście) kropel olejku zapachowego oraz barwnik lub starte kolorowe kredki woskowe. Możesz też wsypać trochę brokatu. Twoje świece zapachowe będą bardziej eko, jeśli zamiast olejku użyjesz cynamonu, kardamonu, aromatu pomarańczowego czy waniliowego. Ostrożnie, ale dokładnie wymieszaj miksturę.
Krok 4a. Formowanie świecy zapachowe
Czas na kluczowy moment: formowanie. Weź przygotowaną wcześniej foremkę lub szklane naczynie. Wyłóż je dodatkami: ziarnami kawy, plastrami pomarańczy, goździkami lub laskami cynamonu. Na środku dna przymocuj końcówkę knota lub sznurka.
Możesz wykorzystać metodę pomysłowej babci – weź kawałek ziemniaka i zrób w nim dziurkę. Na końcu sznurka zawiąż supełek, a następnie przewlecz sznurek przez dziurkę w ziemniaku. Połóż go na dnie świeczki, a drugi brzeg sznurka przymocuj do klamerki do wieszania ubrań i umieść ją poziomo na wierzchu foremki (sznurek możesz też przywiązać do patyka albo łyżki). Powoli wlewaj płynny wosk. Wierzchnią warstwę wosku wyrównaj, np. patyczkiem do lodów. Pozostaw do zastygnięcia. Przytnij knot do właściwej długości.
Krok 4b. Formowanie wielokolorowej świecy zapachowej
Jeśli chcesz, aby świece zapachowe były wielobarwne, przygotuj kilka rodzajów wosku. Po kolei wylewaj warstwy, tej samej lub różnej grubości. Ważne, aby każda kolejna była wylewana dopiero po zastygnięciu poprzedniej. Wylewanie parafiny warstwami pozwoli ci też w każdej z nich umieścić inne dekoracje.
Krok 5. Prace końcowe
Po zastygnięciu wosku rozetnij foremki. W przypadku szklanych naczyń ten etap masz oczywiście z głowy. Aby świece prezentowały się jeszcze efektowniej, możesz je ozdobić, przewiązując kolorowym sznurkiem lub wstążką, a do słoika przyklejając ziarna kawy, koraliki czy cekiny.