Trwa ładowanie...

Domowa segregacja śmieci z pomysłem

Segregacja śmieci na te nadające się do ponownego przetworzenia i na te, których musimy się po prostu pozbyć, to konieczność. Z jednej strony regulują to przepisy, a z drugiej – coraz częściej sami dostrzegamy potrzebę rozsądnego gospodarowania odpadami. Jednak aby segregacja przebiegała sprawnie i łatwo, a do tego sprawiała przyjemność, warto zaopatrzyć się w rozwiązania, które nam to umożliwią. Funkcjonalne, zaprojektowane z dbałością o dobry design, a do tego czasem zabawne w formie kosze pomogą uporać się z problemem.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Domowa segregacja śmieci z pomysłemŹródło: Shutterstock.com
d1r3zrj

Nowe regulacje dotyczące segregowania odpadów, które obowiązują od lipca tego roku, w zdecydowany sposób uporządkowały zasady. I tak miejsce wciąż jeszcze obecnych pojemników na śmieci, do których wrzuca się "co popadnie”, zajęły zupełnie nowe i dla wszystkich jednakowe. Pojemnik w kolorze zielonym przeznaczony jest na szkło, niebieski – na papier, żółty – na plastik i metale, natomiast brązowy – na resztki kuchenne. Przy czym to, czego nie można wyrzucić do wymienionych pojemników, powinno się znaleźć w kontenerze z odpadami zmieszanymi. Należy jednak uważać na tak zwane odpady niebezpieczne: przeterminowane lekarstwa, baterie, akumulatory, świetlówki. Do tego rodzaju śmieci odnoszą się inne zasady i powinny być one oddawane do specjalnych punktów.

Suche i niezatłuszczone

Segregację śmieci najlepiej zacząć już w domu. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalne wielokomorowe kosze. Najlepiej wstawić je do szafki kuchennej, w której można zamontować jeden z dostępnych systemów. Jeżeli jesteś właścicielem posesji, pojemniki na śmieci możesz ustawić w jej granicach. Ważne, aby dostęp do nich był łatwy. W przypadku braku miejsca i początkowych problemów z segregacją warto zdecydować się na kosz dwukomorowy lub na dwa oddzielne pojemniki. W jednym z nich powinny się znaleźć śmieci podlegające recyklingowi, natomiast w drugim te, których nie da się posegregować. Warto pamiętać o tym, aby odpady podlegające recyklingowi były czyste, suche i niezatłuszczone.

Wystarczy stojak i worki

Aby segregacja przebiegała sprawnie i nie przysparzała nam problemów, warto skorzystać z gotowych rozwiązań. Najprostszy będzie zakup zwykłych pojemników na śmieci, na których umieścimy naklejki w kolorach odpowiadających kolorom pojemników na poszczególne rodzaje śmieci. Rozwiązaniem może być także zakup specjalnego stojaka na worki, z pokrywami w różnych kolorach. Podwójny stojak to wydatek 64 zł, za potrójny będziemy musieli zapłacić 85 zł.

Antyseptyczne

Do montażu w szafkach kuchennych znajdziemy funkcjonalne rozwiązania dostosowane do gromadzenia 2, 3 lub 4 rodzajów odpadów. W zależności od modelu i producenta przeznaczone są do montażu w szafkach z wysuwanym frontem lub z panelami drzwiowymi. Wśród nich znajdziemy rozwiązania odpowiadające szerokością i wysokością szafkom znajdującym się w naszej zabudowie kuchennej.

Mogą być wykonane z plastiku, ale spotyka się też takie, do których wykonania wykorzystano materiał pochodzący właśnie z recyklingu. Dodatkowo mogą charakteryzować się właściwościami antyseptycznymi.

d1r3zrj

Zgrabne wolno stojące

Wolno stojące modele koszy to z kolei rozwiązania zaprojektowane tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Wyróżniają się nie tylko praktycznością, ale także estetycznym, często minimalistycznym wyglądem. Zazwyczaj są wyposażone w funkcję łatwego otwierania poprzez lekkie naciśnięcie lub też w tradycyjny mechanizm pedałowy unoszący pokrywy. Różne wzory i kolory dostępnych koszy na śmieci sprawiają, że bez problemu można dobrać najbardziej odpowiadające nam rozwiązanie.

trendhunter.com
Źródło: trendhunter.com

Przemyślane proporcje oferowanych rozwiązań oraz ergonomiczność powodują, że kosz z powodzeniem można ustawić w wydzielonym miejscu kuchni lub łazienki, ale także schować w szafce kuchennej. Niektóre z modeli wyposażone są w mechanizm pozwalający na zawieszenie na drzwiach szafki. Spotykane są także tak pomysłowe konstrukcje, które umożliwiają łączenie ze sobą pojedynczych koszy i tworzenie z nich dowolnych konfiguracji.

Z filtrem - wyższa jazda

Znajdziemy również tak zaawansowane rozwiązania, jak kosze wyposażone w filtr pochłaniania zapachów. Wykonane z materiału odpornego na zaplamienie i działanie rdzy, oprócz komór przeznaczonych na śmieci, dodatkowo zawierają pojemnik na odpadki, nadające się na kompost.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1r3zrj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r3zrj
d1r3zrj