Trwa ładowanie...

Domowa instalacja elektryczna: wymiana oświetlenia

Powody wymiany oświetlenia w domowej instalacji elektrycznej mogą być różne. Zmieniające się funkcje pomieszczeń czy niewystarczająca liczba punktów świetlnych to jedne z częstszych przyczyn modernizacji instalacji elektrycznej. Jakie warunki powinno spełniać oświetlenie, żebyś był z niego zadowolony?

Domowa instalacja elektryczna: wymiana oświetleniaŹródło: Modernizacja instalacji elektrycznej nie zawsze wymaga kucia tynku, fot. Shutterstock
d13wdn7
d13wdn7

Gdy dojdziesz do wniosku, że nie podobają ci się stare oprawy oświetleniowe i chciałbyś je wymienić, to najmniej kłopotliwa modernizacja. Gorzej, gdy uznasz, że chciałbyś zmienić rozmieszczenie źródeł światła – wymaga to przeróbek instalacji elektrycznej w domu i poprowadzenia przewodów w inny sposób. Jeśli nie zgadzasz się na to, by były one widoczne, czeka cię kucie tynku...

Powody modernizacji oświetlenia

Wymiana oświetlenia jest konieczna w przypadku złego stanu technicznego starych opraw. Nawet jeśli nie stwarzają zagrożenia porażeniem, warto wymienić je jeśli zmatowiały i nie przepuszczają już tyle światła, co powinny. Żeby było widno, kupuje się wtedy bowiem na ogół mocniejsze żarówki, a to oznacza marnowanie energii.

Czasem problemem jest niedopasowanie kształtu opraw do form nowoczesnych świetlówek kompaktowych, które mogą z nich wystawać, powodując nieprzyjemne olśnienie u patrzących na nie osób. Decydując się na zastosowanie świetlówek, należy brać pod uwagę to, że większości z nich sporo czasu zajmuje osiągnięcie pełnej skuteczności świetlnej. Do tego częste włączanie i wyłączanie powoduje skrócenie ich żywotności. Dlatego tam, gdzie oświetlenie jest potrzebne tylko chwilami (na przykład w garderobie czy toalecie), lepiej zastosować inne źródła światła.

Zasady rozmieszczania opraw oświetleniowych

Dawniej standardem w domu była jedna oprawa sufitowa na środku każdego pomieszczenia, ewentualne uzupełnienie stanowiła lampa stołowa podłączana do gniazdka. Dziś oświetlenie projektuje się inaczej. Przede wszystkim w jednym pomieszczeniu umieszcza się kilka różnych źródeł światła w taki sposób, by zapewnić różne jego natężenie w poszczególnych obszarach, tworząc w ten sposób odpowiednie warunki do pracy i wypoczynku, a przy okazji także dekorując wnętrze.

d13wdn7

Wybierając oprawy oświetleniowe i miejsce ich usytuowania, warto brać pod uwagę, że źródło światła skierowane na sufit stwarza wrażenie, iż pomieszczenie wydaje się wyższe, i odwrotnie – skierowane w dół spowoduje, że będzie się nam wydawało, iż sufit jest niżej. Jeżeli chcesz optycznie poszerzyć wnętrze, zainstaluj ukryte oprawy świecące w kierunku ścian.

Dobrego oświetlenia wymagają stoły i blaty robocze. Najlepiej, gdy nie razi ono siedzących czy stojących przy nich ludzi, dlatego zwykle umieszcza się w tych miesjcach oprawy znajdujące się kilkadziesiąt centymetrów nad powierzchnią blatu – poniżej linii wzroku. Jeśli nad blatem są szafki, dobrym rozwiązaniem jest przymocowanie pod nimi opraw liniowych, które równomiernie go oświetlą.

W miejscach, w których chcesz stworzyć przytulną atmosferę, umieść lampy dające stłumione, rozproszone światło, najlepiej kinkiety mocowane do ścian. Warto wybrać takie, które mogą współpracować ze ściemniaczem.

W dużym salonie można wydzielić kilka stref o zróżnicowanym oświetleniu. W części wypoczynkowej odpowiednia jest lampa sufitowa świecąca we wszystkich kierunkach. Przy kanapie na pewno przyda się stojąca na podłodze lub na szafce, ze źródłem światła umieszczonym na wysokości głów siedzących osób – do czytania.

d13wdn7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d13wdn7