Trwa ładowanie...

Domowa instalacja elektryczna w dobrych rękach. Po czym poznasz elektryka z prawdziwego zdarzenia?

Poszukiwanie dobrego elektryka jest jak gra na loterii - wiele zależy od szczęścia. Obowiązują jednak pewne zasady, którymi warto się kierować, by mieć pewność, że domowa instalacja elektryczna znajduje się w dobrych rękach. Poznaj je wszystkie.

Domowa instalacja elektryczna w dobrych rękach. Po czym poznasz elektryka z prawdziwego zdarzenia?Źródło: Shutterstock
d1w0qtb
d1w0qtb

Poszukiwanie dobrego elektryka jest jak gra na loterii - wiele zależy od szczęścia. Obowiązują jednak pewne zasady, którymi warto się kierować, by mieć pewność, że domowa instalacja elektryczna znajduje się w dobrych rękach. Poznaj je wszystkie.

Na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać, czy mamy do czynienia z solidnym fachowcem, czy z nieuczciwym partaczem. Najlepszym sposobem na znalezienie dobrego wykonawcy jest zasięgnięcie opinii o jego dotychczasowej działalności. Najprościej popytać znajomych, czy mają jakieś doświadczenia z elektrykiem i - jeśli są pozytywne - skorzystać z usług osoby, która u nich pracowała. Co jednak, jeśli nie mamy nikogo poleconego?

Dobry elektryk: uprawnienia

Wszelkie prace przy domowej instalacji elektrycznej powinna prowadzić osoba z uprawnieniami do wykonywania instalacji o napięciu do 1 kV. Warto więc na początek zadać pytanie o to, czy wybrany fachowiec ma ważne świadectwo kwalifikacji zawodowych. Będziesz wtedy wiedzieć, czy masz do czynienia z wykwalifikowanym profesjonalistą, czy tylko z amatorem, który jest gotów podjąć się każdej pracy.

Elektryk to zawód wykonywany przez osobę, która ukończyła szkołę zawodową, średnią lub studia wyższe bądź kwalifikacyjny kurs zawodowy albo przynajmniej zdobyła uprawnienia, zdając egzamin przed komisją powołaną przez Urząd Regulacji Energetyki.

Dobry elektryk: narzędzia

Zanim zdecydujesz się zlecić pracę elektrykowi, przyjrzyj się jego narzędziom. Prawdziwy fachowiec ma nie tylko śrubokręt i próbnik elektryczny, ale też specjalne szczypce do zdejmowania izolacji, miernik cyfrowy, obcinak do kabli, zaciskarki do różnego rodzaju końcówek i złączy. Powinien też dysponować drabiną oraz elektronarzędziami potrzebnymi do wiercenia i wykuwania otworów oraz bruzd w ścianach.

d1w0qtb

Dobry elektryk: warsztat pracy

Od początku przyglądaj się pracy elektryka i zwracaj uwagę na to, czy stosuje się do ogólnie przyjętych zasad. Gniazdka powinien montować tak, by bolce znajdowały się na górze, a przewód fazowy (najczęściej brązowy, ewentualnie szary lub czarny) z lewej strony. Łączniki oświetlenia powinny rozłączać przewód fazowy, a nie neutralny - niebieski. Przewód ochronny połączony z bolcem zawsze powinien być żółto-zielony.

Elektryk nie może stosować przewodów w nietypowych kolorach, a zwłaszcza ich zamieniać, na przykład używając przewodu żółto-zielonego jako fazowego. Nawet jeśli poprawnie wykona wszystkie połączenia, to sprawi w ten sposób duży kłopot osobie, która będzie coś zmieniać lub naprawiać w przyszłości domową instalację elektryczną.

Zadania specjalne dla elektryka

Zasady funkcjonowania instalacji zasilającej urządzenia elektryczne i jej zabezpieczeń są stosunkowo proste. Coraz częściej jednak stosuje się tzw. instalacje inteligentne, które w zasadzie są systemami automatyki. Do pracy przy nich może być potrzebna wiedza z dziedziny elektroniki i informatyki. Ich producenci szkolą instalatorów i wystawiają im certyfikaty świadczące o ukończeniu szkolenia – do wszelkich prac przy tak rozbudowanej instalacji najlepiej zatrudniać osoby, które dysponują specjalistycznym certyfikatem.

d1w0qtb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w0qtb