Domowa biblioteczka. Urządzamy kącik do czytania
O wygodnym, modnie zaprojektowanym kąciku do czytania w domu marzy każdy miłośnik literatury. Biblioteczka powinna być zatem miejscem, w którym nie tylko będziesz trzymać czytelnicze zbiory, ale również zaprezentujesz kolekcję. Podpowiadamy, jak zorganizować w domu kącik do czytania.
O wygodnym, modnie zaprojektowanym kąciku do czytania w domu marzy każdy miłośnik literatury. Biblioteczka powinna być zatem miejscem, w którym nie tylko będziesz trzymać czytelnicze zbiory, ale również zaprezentujesz kolekcję. Podpowiadamy, jak zorganizować w domu kącik do czytania.
Książkowe zbiory w zależności od wielkości wnętrza oraz upodobań można usytuować w dowolny sposób w dowolnym miejscu w domu. Wygodny dostęp do książek powinien być co prawda najważniejszym kryterium, ale warto poeksperymentować - dowiedz się, jak zaprojektować domową biblioteczkę, by była funkcjonalna, modna i przytulna.
Domowa biblioteczka: pierwsze decyzje
Zanim zaprojektujesz domową biblioteczkę, wybierz najpierw jej miejsce docelowe. Oceń i przeanalizuj powierzchnię, którą przeznaczysz na książki. W tym celu musisz oszacować ich liczbę. W małym mieszkaniu czy kawalerce ograniczeniem jest metraż, dlatego najczęściej zamiast regału zawiesza się półki na ścianie. W niewielkich pomieszczeniach za namiastkę biblioteczki może posłużyć np. niewielki narożnik czy wąska przestrzeń między meblami.
– Biblioteczkę najlepiej zaprojektować samodzielnie, co pozwoli łatwiej dopasować mebel do pomieszczenia. Wtedy bez problemu na kącik do czytania można przeznaczyć miejsce pod schodami, skośnym sufitem albo poddasze – radzi Monika Szczęsny, projektantka wnętrz z firmy Komandor. – Oczywiście jeśli pozwala na to przestrzeń w domu albo jeśli zbiór dorównuje małej księgarni, na biblioteczkę najlepiej jest wygospodarować oddzielny pokój – dodaje.
Planując miejsce na kącik do czytania, warto wziąć także pod uwagę kąt padania promieni słonecznych. Od nadmiaru nasłonecznienia książkowe grzbiety mogą wyblaknąć, dlatego ustawienie regału na ścianie, na którą w ciągu dnia ciągle świeci słońce, warto dobrze przemyśleć.
Domowa biblioteczka na miarę książkowego mola
Wygodny dostęp do każdej książki to podstawa prawidłowo zaprojektowanego regału lub witryny. Wybierając biblioteczkę, warto zwrócić uwagę na wysokość półek. Książki mają różne rozmiary, dlatego najlepiej zmierzyć największą książkę z kolekcji, aby bez problemu zmieściła się na półce.
Nie tylko wysokość książek ma znaczenie. Od szerokości będzie bowiem zależeć głębokość mebla. – Unikaj stawiania ciężkich książek razem - zwłaszcza na długich półkach, jeśli te nie są zabezpieczone wspornikami. Warto zdecydować się na nieco grubsze półki, aby nie ryzykować ich wygięcia – radzi Katarzyna Drabik, projektantka wnętrz z firmy Komandor. Przy projektowaniu mebla na książki należy zarezerwować zapas na kolejne. Wolne miejsce na półce można tymczasowo zastąpić jakimś drobiazgiem lub ramką ze zdjęciem.
Kącik do czytania: funkcjonalnie i z klasą
Biblioteczka nie musi być nudna. Klasyczny regał to oczywiście fronty w odcieniach imitujących naturalne drewno, jednak jeśli chcesz, aby kącik do czytania był radosny i żywy, możesz zdecydować się na rozmaite kolory frontów i półek. Wbrew powszechnej opinii mówiącej, że witryny odchodzą do lamusa, kolekcję książek można schować za szybą, dzięki czemu ani zbiory, ani regał nie będą się zbytnio kurzyć. Zamknięte biblioteczki pozwolą na utrzymanie w nich względnej czystości. Oczywiście najlepiej wówczas wybrać szklany front, aby pochwalić się skarbami, nie narażając ich przy tym na zniszczenie.
W kawalerce lub dużym salonie regały z książkami mogą dzielić wnętrze na strefy. – Idealny do kawalerek i małych pomieszczeń półkowy regał ażurowy doskonale wydziela część sypialnianą i dzienną, oddziela przedpokój lub kuchnię od części wypoczynkowej, nie ogranicza przy tym ani przestronności, ani dostępu do światła – podpowiada Monika Szczęsny z firmy Komandor. W nowoczesnych wnętrzach regał można urozmaicić szklanymi półkami. Jeśli podświetlisz biblioteczkę od wewnątrz, uzyskasz oryginalny efekt wizualny. Najlepsze będzie oświetlenie punktowe, które dzięki refleksom świetlnym podkreśli kolor i fakturę płyty.
W domu miłośnika książek znajdzie się miejsce nie tylko na księgozbiór, ale także na wygodne oddawanie się ulubionej lekturze. Praktycznymi meblami, które powinny znaleźć się w pobliżu regału z książkami, jest kanapa lub wygodny fotel oraz ława, na którą będziesz mógł postawić kubek z herbatą. Warto zaopatrzyć się w przydatne gadżety: stojaki na gazety, podpórki na książki czy lampki do czytania.
Kącik do czytania: pokaż mi, co czytasz
Ładnie wyeksponowane książki mogą być ciekawym elementem wystroju. Samo ustawienie książek będzie zależało od osobistych preferencji. Wiele osób zdecyduje się na rozmieszczenie według wzrostu, czyli od największej do najmniejszej, nie zwracając uwagi, ile przestrzeni może się zmarnować nad małymi egzemplarzami. Ciekawym i oryginalnym sposobem jest pogrupowanie książek tematycznie, co zapewnia największą funkcjonalność, jednak jeśli zależy ci na względach estetycznych, możesz poukładać zbiory kolorystycznie.
Nowym trendem jest ustawianie książek okładką do przodu, tak jak robi się to w księgarniach. Dzięki temu masz łatwy dostęp do każdego egzemplarza i możesz wyeksponować co ładniejsze okładki. Rozwiązanie praktyczne, jeśli kolekcja książek nie jest zbyt duża - wtedy spokojnie możesz zaprojektować węższy regał, oszczędzając miejsce w pokoju.