Dom z recyklingu: drugie życie palet

Sympatycy ekologicznego oraz ekonomicznego budownictwa coraz powszechniej propagują ideę domu powstałego z materiałów wtórnych. Wśród przykładów tzw. architektury z recyklingu spotkasz np. domy wykonane z drewnianych palet transportowych. Ponieważ ich forma jest wyjątkowo trwała, palety z powodzeniem stają się tworzywem wielu niezwykłych konstrukcji. Przyjrzyjmy się odważnemu projektowi z pracowni Infiniski.

Dom z recyklingu: drugie życie palet

1 / 7

Dom z palet

Obraz
© Antonio Corcuera/infiniski.com

Sympatycy ekologicznego oraz ekonomicznego budownictwa coraz powszechniej propagują ideę domu powstałego z materiałów wtórnych. Wśród przykładów tzw. architektury z recyklingu spotkasz na przykład domy wykonane z drewnianych palet transportowych. Ponieważ ich forma jest wyjątkowo trwała, palety z powodzeniem stają się tworzywem wielu niezwykłych konstrukcji. Przyjrzyjmy się odważnemu projektowi z pracowni Infiniski.

Pracownia architektoniczna Infiniski, działająca w Chile, jest znana ze swych ekstrawaganckich projektów. Promuje domy wznoszone z surowców uzyskiwanych w procesie recyklingu. W ten sposób zbudowano dom Manifest w mieście Curacavi. Autorami projektu jest duet architektów James & Mau. Niezwykły kształt bryły doskonale prezentuje się w wyjątkowym, górzystym krajobrazie Chile. Jakie niespodzianki kryje dom z palet?

2 / 7

Dom z palet

Obraz
© Antonio Corcuera/infiniski.com

Dom powstał z używanych drewnianych palet stosowanych w transporcie. Jest on dosłowną odpowiedzią na obecny w architekturze nurt "palletecture" i manifestem ekoświadomości architektów, inżynierów i projektantów. Wykorzystując surowce naturalne oraz wtórne, architekci stworzyli bezpieczny dom o przemyślanej konstrukcji. Jest on przystosowany do pozyskiwania energii odnawialnej - z tego też względu budynek jest oszczędny, jeśli chodzi o koszty budowy, a także pod względem eksploatacji.

3 / 7

Dom z palet

Obraz
© Antonio Corcuera/infiniski.com

Frontowa elewacja domu składa się z palet, podczas gdy ogrodowa jest wykończona drewnianą oblicówką w postaci cienkich deseczek. Surowiec pochodzi z lasów objętych programem zrównoważonego rozwoju obszarów leśnych. Konstrukcja i usytuowanie budynku sprawiają, że bryła staje się niskoenergochłonna. Budowa domu jest modułowa, dzięki czemu powstał on szybko i sprawnie. Zamysł architektoniczny i konstrukcyjny sprawia, że projekt można bez trudu modyfikować.

4 / 7

Dom z palet

Obraz
© Antonio Corcuera/infiniski.com

Powierzchnia domu obejmuje dwie kondygnacje, stworzone z wykorzystaniem starych kontenerów transportu morskiego. Pierwszy został przecięty, by stać się podporą dla drugiego - tworzącego piętro. Dzięki zastosowaniu konstrukcji przypominającej most na parterze powstała przestrzeń, którą obudowano termoizolacyjnymi panelami szklanymi. To spowodowało, że z kontenerów o łącznej powierzchni 90 mkw. powstało 160-metrowe mieszkanie. Oryginalny zamysł konstrukcyjny pozwala na zastosowanie naturalnej wentylacji budynku.

5 / 7

Dom z palet

Obraz
© Antonio Corcuera/infiniski.com

Dzięki ogromnym przeszkleniom wnętrze domu jest bardzo jasne. Panorama rozciągająca się za oknami wydaje się niczym nieograniczona i dzięki temu natura oraz wnętrze przenikają się wzajemnie, praktycznie bez barier. Otwierane tafle szkła pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza w budynku. Betonowy taras staje się naturalnym przedłużeniem salonu, powiększając w ten sposób przestrzeń użytkową.

6 / 7

Dom z palet

Obraz
© Antonio Corcuera/infiniski.com

Przeszklenia wychodzą na dwie strony i dają widok na przestrzał. Na obu elewacjach mogą być przesłaniane ażurowymi osłonami, które chronią przed nadmiernym słońcem, nie ograniczając jednak przepływu powietrza. To dobre rozwiązanie na upalny dzień. Ażurowe są również schody prowadzące na piętro - taka forma nie ogranicza nadmiernie przestrzeni mieszkalnej i nadaje wnętrzu wizualną lekkość.

7 / 7

Dom z palet

Obraz
© Antonio Corcuera/infiniski.com

Meble i aranżacja wnętrza to zasługa znanej marki Comodo. Zaproponowane przez nią odważne i nowatorskie sprzęty świetnie komponują się surowością bryły budynku powstałego z recyklingu. Aż 85 proc. materiałów wykorzystanych zarówno w konstrukcji, jak i do wykończenia wnętrz pochodzi z odzysku (łącznie z korkiem zastosowanym do izolacji domu). Ozdoby takie jak obrazy czy ceramika mają certyfikaty ekologiczne.

Komentarze (19)