Dom z podwyższonym IQ. Co wyróżnia dom inteligentny?
Dom inteligentny samoczynnie wykonuje różne czynności. Potrzebuje pomocy użytkownika tylko do programowania systemu. Potem wystarczy już tylko sygnał z odpowiedniego czujnika. Automatyka w domu to nie tylko wygoda, ale też znaczna oszczędność energii i bezpieczeństwa. Zobacz, jak mogą ci ułatwić życie inteligentne domowe rozwiązania.
14.09.2016 15:49
Dom inteligentny samoczynnie wykonuje różne czynności. Potrzebuje pomocy użytkownika tylko do programowania systemu. Potem wystarczy już tylko sygnał z odpowiedniego czujnika. Automatyka w domu to nie tylko wygoda, ale też znaczna oszczędność energii i bezpieczeństwa. Zobacz, jak mogą ci ułatwić życie inteligentne domowe rozwiązania.
Rozwiązania znane wcześniej z filmów o przyszłości stają się powoli codziennością. Dom inteligentny wita cię delikatną muzyką, stopniowo zwiększając jej głośność w miarę, jak się rozbudzasz. Rolety unoszą się, wpuszczając promienie słońca, a wanna zaczyna już napełniać się ciepłą wodą. Reagując na ruch w sypialni, automatyka rozświetla korytarz prowadzący do łazienki. Gdy się wykąpiesz, w ekspresie zapewne będzie czekać gorąca kawa. Wychodząc do pracy, masz pewność, że dom jest bezpieczny – drzwi zamknięte, alarm uzbrojony. Zresztą w dowolnym momencie możesz to sprawdzić na tablecie. Gdy wrócisz, ogród będzie już podlany, a rozświetlony dom inteligentny powita cię, włączając twój ulubiony kanał telewizyjny. Za pomocą smartfona otworzysz drzwi znajomym, którzy przyjdą do ciebie na mecz...
Dom inteligentny steruje oświetleniem, klimatyzacją, bramą garażową, ogrzewaniem, osłonami okiennymi, kontrolą dostępu, a nawet sprzętami AGD. W tym celu można zwykle wybrać jeden z wielu gotowych scenariuszy lub stworzyć własny dostosowany do indywidualnych potrzeb. Co więcej, zmiany scenariusza można dokonać w dowolnym momencie. Jeśli uznasz, że zasłanianiu żaluzji nie powinno już każdorazowo towarzyszyć włączanie oświetlenia, wystarczy użyć innego przycisku - nie ma konieczności przeprogramowania systemu czy dokonywania zmian w instalacji.
Komunikacja między urządzeniami odbywa się za sprawą dodatkowego przewodu magistralnego poprowadzonego równolegle do instalacji elektrycznej czy bezprzewodowo za pomocą fal radiowych. Dostępne są też moduły komunikacyjne pozwalające na włączenie do automatyki w domu urządzeń nieprzystosowanych do tego fabrycznie. Sprzęty zostają połączone w jeden organizm. Dzięki temu dom inteligentny wie, kiedy włączyć światło czy otworzyć bramę garażową.
System zawsze pozwala jednak na niezależne od scenariusza sterowanie poszczególnymi elementami za pomocą pilota. Jeśli rankiem najdzie cię ochota, by np. obejrzeć film, możesz w każdej chwili zasłonić okna, nie ruszając się nawet z kanapy.
Stres free
W sytuacji zagrożenia, np. podczas próby włamania, dom inteligentny zaczyna się bronić. Włączane nieregularnie światła czy głośna muzyka mogą skutecznie odstraszyć zdezorientowanego włamywacza. O zdarzeniu oprócz ciebie zostanie poinformowana agencja ochrony. Dom inteligentny wykryje też ulatniający się gaz czy odetnie dopływ wody na wypadek pękniętej rury.
Co więcej, domowa automatyka znacznie ułatwia kontrolę dostępu. Elektroniczny wizjer z kamerą na podczerwień powiadomi cię, kto był u ciebie pod twoją nieobecność, a innowacyjne sterowniki pozwolą ci wpuścić na teren posesji daną osobę (np. gosposię), nawet gdy nie ma cię w domu.
Kluczem do domu inteligentnego bywa też odcisk linii papilarnych. Ich czytnik można zamontować przy drzwiach wejściowych albo przy bramie garażowej. Zwalnia cię to z obowiązku zapamiętywania kodów czy noszenia przy sobie specjalnej karty. Czytnik zapamiętuje nawet 100 odcisków palców. W ramach automatyki w domu coraz chętniej wykorzystywaną opcją w bramach garażowych jest informacja zwrotna o wykonanym zadaniu. Potwierdzenie, że brama bez przeszkód zamknęła się po twoim wyjeździe z garażu, możesz otrzymać na smartfon.
To właśnie zamknięcie lub otwarcie bramy garażowej jest często dla domu inteligentnego sygnałem, aby uruchomić dany scenariusz, np. tryb oszczędnościowy, gdy budynek pustoszeje.
Łączność ze światem
Funkcję pilota czy panelu sterującego domem inteligentnym może przejąć za sprawą odpowiedniej aplikacji praktycznie każde urządzenie mobilne korzystające z Wi-Fi czy dostępu do internetu. Automatyka w domu chętnie korzysta też z geolokalizacji GPS. Dzięki temu system sam może wykryć, np. że domownicy zbliżają się do domu i trzeba doświetlić podjazd czy włączyć ogrzewanie w budynku, a nawet otworzyć bramę garażową i dezaktywować alarm. Centrale pobierają też nieustająco dane meteorologiczne, a co za tym idzie: efektywnie gospodarują energią, utrzymują najlepszą dla ciebie temperaturę w domu i odpowiednio do nasłonecznienia sterują osłonami zewnętrznymi. Z tego samego powodu pominą też podlewanie ogrodu, gdy pada deszcz.