Dom z płaskim dachem
Dach stanowi zwieńczenie każdego domu. Jego kształt w istotny sposób wpływa na wygląd i walory użytkowe całego budynku. W polskiej zabudowie jednorodzinnej nadal dominują dachy kilkuspadowe. Stropodachy nie budzą jeszcze zbytniego zaufania inwestorów. Jednak wszystko powoli się zmienia. Płaskie zwieńczenie domu coraz częściej pojawia się w nowoczesnych projektach budowlanych. Z pewnością warto określić jego zalety, koszty oraz przeanalizować nowoczesne projekty architektoniczne.
29.06.2017 | aktual.: 29.06.2017 11:06
Płaski, czyli jaki?
Tak zwane płaskie dachy (czyli stropodachy) nie są takie w rzeczywistości. Kąt ich nachylenia wynosi od 5 do 11 stopni. Zupełnie płaska powierzchnia byłaby niepraktyczna ze względu na trudności w odprowadzaniu wód opadowych. Każdy stropodach wykorzystywany w budownictwie domów jednorodzinnych może być wentylowany, bądź niewentylowany (pełny).
- Wentylowany – pomiędzy stropem i pokryciem znajduje się szczelina wentylacyjna. Charakterystyczną cechą tej konstrukcji są wloty, zamontowane w ścianach kolankowych. To dość efektywne rozwiązanie, które zapewnia mikrowentylację pod poszyciem. Dzięki temu stropodach nie ulega zawilgoceniu.
- Niewentylowany – jak sama nazwa wskazuje, nie ma przestrzeni pomiędzy stropem a pokryciem dachowym. Wiąże się to z możliwością nadmiernego zawilgocenia powierzchni. Można temu zaradzić, budując dodatkowe kanaliki powietrzne, które biegną wraz ze spadkiem stropodachu. W wyższej części powinny się znaleźć kominki wentylacyjne. Z kolei w dolnych przestrzeniach tworzy się małe wloty wentylacyjne. Dzięki temu dach jest w optymalny sposób zabezpieczony przed niszczącym działaniem wody.
Zobacz koniecznie: Drobiazg, który upiększy każde mieszkanie
Niektóre projekty domów parterowych mają zaplanowane tzw. zielone dachy. Jest to innowacyjne i bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Bezpośrednio na stropie znajduje się izolacja przeciwwodna. Na niej układa się izolację termiczną, geowłókninę, warstwę drenującą, powłokę filtrującą oraz podłoże do uprawy roślin. Tego typu domy odznaczają się podwyższoną funkcjonalnością. Zielona część pokrycia może zostać ponadto wliczona do powierzchni biologicznie czynnej, co zyskuje znaczenia, jeśli planujemy budowę na niewielkiej posesji.
Plusy i minusy
Najważniejszą zaletą płaskiego dachu jest odporność na działanie porywistych wiatrów. Poszycie nie zerwie się, jak może się to zdarzyć w przypadku pokryć kilkuspadowych. Zatem jest to dobre rozwiązanie w miejscach szczególnie narażonych na działanie niekorzystnych warunków pogodowych.
Kolejna zaleta płynie z braku skosów na górnej kondygnacji. Dom z płaskim dachem ma taką samą powierzchnię użytkową na każdym piętrze. Pozwala to na zaoszczędzenie cennego miejsca. Jest to kolejny atut, który nabiera znaczenia w przypadku niewielkich budynków, posadowionych na działkach o małym metrażu. Warto też wspomnieć o cenie inwestycji. Koszty budowy domu z dachem płaskim są niższe w porównaniu z podobnymi budynkami zwieńczonymi dachem wielospadowym.
Niestety taka inwestycja ma także swoje wady. Najczęściej podkreślaną jest konieczność regularnego odśnieżania pokrycia w sezonie zimowym. Jak wiadomo, mokry śnieg może stanowić dość duże obciążenie dla konstrukcji nośnej budynku. Dlatego w okresie intensywnych opadów trzeba zadbać o regularne usuwanie białego puchu ze stropodachu.
Kolejną niedogodnością może być konieczność konserwacji pokrycia z papy. Problem z konserwacją dotyczy stropodachów zwieńczonych tanimi materiałami. W przypadku pokrycia z papy modyfikowanej polimerami nie jest to już konieczne. Jednak lepszej jakości pokrycie wygeneruje wyższe wydatki inwestycyjne.
Orientacyjne koszty
Wszystko zależy od specyfiki projektowej oraz jakości materiałów zastosowanych w budowie. Możemy jednak przyjąć, że najekonomiczniejsze w realizacji są projekty o metrażu nieprzekraczającym 100 mkw. W ofertach biur architektonicznych z powodzeniem znajdziemy projekty z płaskim dachem, których budowa zamknie się w kwocie 2 800 zł/mkw. powierzchni użytkowej. Budynki o bardziej skomplikowanej bryle i większym metrażu mogą być nieco droższe (od 3 300 zł/mkw.).
Najkosztowniejsze pozostają domy z dachem zagospodarowanym zielenią bądź basenem. Jest to poniekąd związane z większym ciężarem budynku. Duża masa wymusza budowę masywniejszych fundamentów i grubszego stropodachu żelbetonowego. To z kolei dodatkowo podnosi koszty inwestycji. Oczywiście cena za mkw. została tu przybliżona.
Jeżeli chciałbyś obliczyć koszt budowy dokładniej, możesz skorzystać z internetowego kalkulatora budowlanego.
Osobnym tematem jest kwestia znalezienia odpowiedniego wykonawcy – takiego, który z jednej strony wybuduje dom z zachowaniem najwyższych standardów budownictwa, a z drugiej w atrakcyjnej cenie. Gdzie znaleźć takie firmy? Najlepiej zebrać kilka ofert z rynku i dopiero potem podjąć decyzję. Najłatwiej zrobić to korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych.
Czy dom z płaskim dachem może wybudować każdy?
Niestety nie. Źródłem największych ograniczeń są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Warto się z nimi zapoznać przed zakupem projektu budowlanego. Wiele miejscowych planów narzuca inwestorom budowę dachów kilkuspadowych. W niektórych lokalnych dokumentach odnajdziemy nawet wymagany kąt nachylenia połaci.
Zdecydowana większość gotowych projektów domów uwzględnia budowę dachów dwu- lub wielospadowych. Nic zatem dziwnego, że miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego często wymuszają na inwestorach właśnie taką formę zwieńczenia budynku. Mimo wszystko takie domy cieszą się coraz większą popularnością. Władze gminne coraz częściej modernizują plany zagospodarowania przestrzennego, umożliwiając budowę stropodachów.
Warto więc zasięgnąć stosownych informacji we własnym urzędzie. Jeśli nasza działka nie została objęta planami zagospodarowania przestrzennego, musimy przedłożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy. Jest to dokument równorzędny, który wskaże podstawowe wytyczne budowlane, obowiązujące na danym terenie.