Modne, nowoczesne domy to takie, które wyróżniają się dużymi przeszkleniami. Projekt z wieloma oknami, na dodatek w ponadstandardowych rozmiarach, wymaga jednak specjalnych rozwiązań.
Modne, nowoczesne domy to takie, które wyróżniają się dużymi przeszkleniami. Projekt z wieloma oknami, na dodatek w ponadstandardowych rozmiarach, wymaga jednak specjalnych rozwiązań.
Duże okna na elewacji wyglądają bardzo okazale, stając się wizytówką współczesnej architektury. Sama bryła nabiera dzięki nim modnego i efektownego wyrazu. Takie okna znacznie podnoszą prestiż budynku. Nawet skromny dom o prostym kształcie stanie się atrakcyjny, gdy zaprojektuje się w nim duże przeszklenia. Zalet jest oczywiście znacznie więcej, niestety po serii atutów jak zawsze pojawiają się też minusy...
Czytaj więcej na temat okien.
Duże okna - maksymalna ilość światła
Dostęp dziennego światła do wnętrza domu wpływa na panującą w nim atmosferę. Zazwyczaj preferujemy pomieszczenia jasne, które dzięki światłu wydają się przestronniejsze i czystsze. Przy świetle dziennym wpadającym do wnętrza w dużej ilości można rzadziej korzystać z energii elektrycznej. Ponadto energia słoneczna ogrzewa wnętrza i wraz z odpowiednią wentylacją pomaga pozbyć się wilgoci z pomieszczeń. Budynki energooszczędne wykorzystują duże połacie przeszkleń montowanych od strony południowej i zachodniej, dzięki czemu można uzyskać znaczne oszczędności na ogrzewaniu wnętrz.
Duże okna - połączenie z ogrodem
Okna wychodzące na otaczającą dom zieleń pozwalają bez ograniczeń podziwiać okolicę. Natura dobrze oddziałuje na nastrój i samopoczucie mieszkańców. Duże okna tworzą wtedy rodzaj dekoracji. To naturalne obrazy w ramach wyznaczonych przez profile przeszkleń. Kontakt z roślinami, kwiatami czy oczkiem wodnym będzie tym pełniejszy, im większe okna. Znaczną atrakcją są przeszklenia zajmujące całe ściany lub pasy sięgające sufitu i posadzki. Nawet wąskie portfenetry dzięki wysokiej tafli szkła schodzącego do podłogi wpuszczą mnóstwo światła i pozwolą cieszyć się ogrodem o każdej porze roku.
Duże okna - ucieczka ciepła
W dawnym budownictwie małe okna były kompromisem. Im mniejszy otwór, tym mniej ciepła uciekało z ogrzewanych pomieszczeń. Dziś wydaje się, że więcej powierzchni na elewacjach zajmują szyby niż mur. Niestety duże tafle to ryzyko szybkiego wychładzania się wnętrz. Aby temu zapobiec, należy wybierać nowoczesne okna, w których zarówno pakiet szybowy, jak i profile są ciepłe. Doskonałą izolację mogą zapewnić nie tylko okna plastikowe, ale też drewniane. Wszystko zależy od jakości oraz technologii produkcji. Niestety inwestycja jest niemała, ale najwyższej klasy okna dorównują izolacyjnością ocieplonym murom.
Duże okna - ograniczona intymność
Duże okna to minimum intymności. Gdy dom otacza atrakcyjny ogród i żadna z osób postronnych nie może zajrzeć do środka, problem znika. Gorzej, gdy działka znajduje się w mieście, gdzie nie tylko przechodnie mogą śledzić nasze działania, ale na przykład okna sąsiedniego budynku skierowane są wprost na nas. Wówczas niezbędne okazuje się zasłonięcie przeszkleń, co niestety odbiera im część uroku. Przesłony do tak dużych okien to także niełatwa sprawa. Wymagają niestandardowych modeli, szycia na miarę lub rozwiązań łączonych. Poza tym to dodatkowy koszt.
Duże okna - utrudnione mycie
Konserwacja dużych płaszczyzn okiennych to nie lada wyzwanie. Najczęściej w dużym domu potrzebna będzie pomoc. Do mycia trzeba używać myjek na wysięgnikach i drabin. Warto jednak zdecydować się na szyby samoczyszczące, które od strony zewnętrznej będą dłużej czyste. Brud do nich nie przywiera, a znaczna jego część spływa wraz z deszczem. Niestety taka wersja okien to także droższy wariant.