Dom z betonowych klocków
Budowanie z betonowych modułów to rozwiązanie dla tych, którzy chcą szybko postawić dom o dość solidnej konstrukcji. Gotowy i wykończony budynek z prefabrykatów powstaje w 3–4 miesiące.
20.06.2017 | aktual.: 21.06.2017 10:13
Prefabrykaty to gotowe elementy wytworzone z keramzytobetonu (betonu z dodatkiem kruszywa ceramicznego). Z ich wykorzystaniem powstają nie tylko obiekty użyteczności publicznej, lecz także mieszkalne. Ekspresowe budowanie z wykorzystaniem prefabrykatów nie jest nowym pomysłem, jednak innowacyjne rozwiązania i postęp technologiczny sprawiły, że dziś jesteśmy w stanie wznieść z tego typu elementów niemal dowolny obiekt.
Puzzle 3D
Decydując się na dom z prefabrykatów betonowych otrzymamy niezbędny zestaw modułów do wzniesienia domu w stanie surowym. Będą to części konieczne do budowy pionowych przegród zewnętrznych, ścian nośnych oraz działowych. Ponadto w komplecie znajdą się nadproża, słupy, podciągi itp. Zostaną one dostarczone wprost od producenta i za pomocą dźwigu rozładowane na miejscu budowy.
Na widok tych wnętrz padniesz z wrażenia. Oto łazienki doskonałe!
Wbrew powszechnemu mniemaniu prefabrykaty nie muszą składać się na jeden z szablonowych projektów gotowych. Spełnią oczekiwania nawet najbardziej wybrednych klientów, bo niemal każda fabryka oferuje możliwość wykonania elementów na indywidualne życzenie, zgodnie z określonym zamysłem architektonicznym.
Adaptacja dowolnego, nawet kilkukondygnacyjnego projektu domu mieszkalnego do technologii prefabrykatów betonowych, nie jest problemem, a na wykonanie modułów potrzebnych do jego realizacji producent potrzebuje około 2–3 tygodni.
Gadżety, które zapewnią ci przetrwanie w upale!
Stan surowy w kilka dni
W porównaniu z tradycyjnym wznoszeniem murów, budowa z prefabrykatów jest ekspresowa. Elementy ścienne dostarczone do klienta łączy się na miejscu (dach i jego pokrycie wykonuje się już metodami tradycyjnymi). Budowę zaczyna się od wylania płyty fundamentowej. Ściany w stanie surowym są stawiane w kilka dni, a całkowite wykończenie domu zabiera ok. 10–12 tygodni.
Choć kupno tzw. domu z paczki sugeruje łatwość w budowie i wielu inwestorów planuje wznoszenie go we własnym zakresie, konieczna jest dobra znajomość technologii. Niestety brak wiedzy zwiększa ryzyko popełnienia błędów. Wraz z nabyciem domu z prefabrykatów najlepiej zamówić w pakiecie usługę montażu, dzięki czemu budowa przebiegnie bez zakłóceń.
Trwały dom modułowy
Gotowe ściany zewnętrzne budynku z otworami na stolarkę okienną i drzwiową kojarzą się ze składanym domkiem dla lalek, ale w tym przypadku jego trwałość nie budzi zastrzeżeń. Technologia budowy modułowej jest sprawdzona i doceniana przez inwestorów. Prefabrykaty tworzą ściany niewymagające długotrwałych procesów sezonowania. Nie trzeba ich także tynkować – są gotowe do wykańczania, np. malowania.
Parametry modułów i ceny
Ze względu na wymogi transportowe pojedyncze prefabrykaty nie mogą ważyć więcej niż 8 ton. Ich maksymalne wymiary natomiast nie powinny przekraczać 9 m długości, 3,36 m wysokości i 24 cm grubości.
Przegrody zewnętrzne z keramzytobetonu zapewniają wysoką termoizolacyjność, by ograniczyć ucieczkę ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Niektóre sa wykonywane w technologii trójwarstwowej. Betonowe ściany wewnętrzne, zwłaszcza nośne produkowane są z materiałów odpornych na duże obciążenia oraz wykazujących się dobrą izolacyjnością akustyczną.
Dodatkowe elementy konstrukcyjne, takie jak nadproża, podciągi i słupy są wykonywane ze zbrojonego betonu klasy C20/25 lub C30/37.
Cenę domu modułowego specjaliści szacują między 1400 a 1850 zł za mkw. dla stanu surowego zamkniętego. Ostateczny koszt zależy od wielkości budynku i kształtu bryły. Średnio wartość prefabrykatów służących do wzniesienia ścian domu o powierzchni 100 mkw. to ok. 170 tys. zł.