OgródDom z basenem – brzmi wspaniale!

Dom z basenem – brzmi wspaniale!

Realizacja marzenia o własnym basenie oznacza, że nie trzeba już korzystać z publicznych pływalni, co po pierwsze łączy się z koniecznością wyjścia z domu i dojazdu, po drugie jest kosztowne przy częstym korzystaniu, a po trzecie nie zapewnia tyle prywatności i spokoju co własny akwen. Budowa basenu w ogrodzie umożliwia zabawę i relaks w dowolnym momencie, kiedy tylko przyjdzie ci na to chęć!

Dom z basenem – brzmi wspaniale!
Źródło zdjęć: © LK&PROJEKT/fot. Andrzej i Ewa Golian

22.07.2016 15:58

Realizacja marzenia o własnym basenie oznacza, że nie trzeba już korzystać z publicznych pływalni, co po pierwsze łączy się z koniecznością wyjścia z domu i dojazdu, po drugie jest kosztowne przy częstym korzystaniu, a po trzecie nie zapewnia tyle prywatności i spokoju co własny akwen. Budowa basenu w ogrodzie umożliwia zabawę i relaks w dowolnym momencie, kiedy tylko przyjdzie ci na to chęć!

Mały basen, mały kłopot

Budowa basenu jak każdego innego obiektu podlega wymaganiom prawnym. Taki powyżej 30 mkw. wymaga pozwolenia na budowę. Instalując mniejszy obiekt, musisz go jedynie zgłosić w urzędzie miasta lub starostwie. W tym celu należy na odpowiednim formularzu określić zakres i przewidywany termin prac oraz przedłożyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Do robót można przystąpić po 30 dniach, jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu.

To cię też zainteresuje: Oczko wodne, staw, kaskada, a może fontanna?

Lokalizacja basenu na ogół nie podlega żadnym restrykcjom. Najlepiej wybrać jednak miejsce oddalone od altan czy miejsc grillowych, zapewniające swobodne poruszanie się wokół wody. Budowa basenu, nawet małego, powinna jednak zakładać zastosowanie wokół niego bezpiecznych materiałów, antypoślizgowych płytek czy poręczy.

Technologia a koszty

Najtańszym pomysłem na własną pływalnię jest niewielki basen rozporowy i stelażowy, np. o średnicy 5-6 m, którego wartość spokojnie można zamknąć w kwocie 1000 zł. W przypadku basenu na stałe inwestycja oznacza już jednak zdecydowanie większe koszty. Wymaga to przede wszystkim przygotowania niecki. Może być ona wykonana ze zbrojonego betonu, murowana z betonowych bloczków, prefabrykowana w całości z poliestrowej żywicy wzmacnianej włóknem szklanym czy ocynkowanej stali. Czasem stosuje się również konstrukcje kilkuelementowe, np. z metalu lub PCW.

Basen o głębokości 1,5 m i wymiarach 4 x 6 m to koszt ok. 25 000-30 000 zł w przypadku prefabrykatów i blisko półtora razy tyle w przypadku bloczków betonowych. Niecka nie musi mieć jednak regularnego kształtu i równego dna. Bywają i takie o stopniowanej głębokości.

Krystaliczna woda

Trwałe zadaszenia zwykle stosuje się w przypadku dużego basenu i jest to dość kosztowna inwestycja. W przypadku małego wystarczy foliowa pokrywa, skutecznie chroniąca przed nawiewanym kurzem czy spadającymi z drzew liśćmi. Niewielki basen oznacza mniejsze koszty napełniania wodą, jej filtrowania i dezynfekcji. Pewne wydatki trzeba jednak ponieść, bo jeśli woda nie będzie na bieżąco oczyszczana, po kilku dniach nie będzie się nadawać do kąpieli. Tylko w przypadku naprawdę maleńkich akwenów warto raz na pewien czas wymieniać ją w całości. W pozostałych przypadkach podczas budowy basenu konieczna jest instalacja pompy. Dzięki niej woda krąży nieustannie w zamkniętym układzie i zasysana przez przewody przepływa przez filtr, który wychwytuje z niej ciała stałe.

Sprawdź koniecznie: Staw w ogrodzie - kąpielowy czy rybny?

Wygodną opcją są też automatyczne dozowniki preparatów chemicznych. Bardziej zaawansowane urządzenia samoczynnie sprawdzają parametry wody i aplikują potrzebną ilość środków do basenu w zależności od potrzeb.

Ciepła kąpiel

Jeśli chcesz korzystać z odkrytego basenu dłużej niż przez 2-3 miesiące w roku, pomyśl o zainstalowaniu urządzeń do ogrzewania wody. To oczywiście dodatkowy koszt montażu oraz konserwacji, ale jeśli lubisz relaks w wodzie i budżet ci na to pozwala, na pewno warto go ponieść. Najlepiej wykorzystać w tym celu pompy ciepła czy kolektory zasilane energią słoneczną. Pozwolą one na podtrzymanie temperatury wody na stałym poziomie – optymalnie 23-26°C – co w naszym klimacie trudno jest osiągnąć naturalnie. Podgrzewany basen przed stratami ciepła zabezpieczy folia, której rozkładanie i ściąganie ułatwi zwijacz. Budowę basenu najlepiej zaplanować z dala od rzucających cień drzew.

Wartościowa dekoracja

Basen nie tylko pozwala ochłodzić się podczas upałów i sprawia frajdę dzieciom, to także piękna dekoracja ogrodu, zwłaszcza gdy jego walory zostaną wydobyte przez odpowiednie oświetlenie. Warto je zaplanować na etapie budowy basenu. Pomysłowo zaprojektowany basen znacznie podnosi wartość działki, nadal kojarzy się bowiem z luksusem. Doskonale wygląda zaaranżowany zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie.

Źródło artykułu:WP Kobieta
basendomogród
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)