Dom Yenga z drewnianych klocków
13.07.2017 | aktual.: 14.07.2017 15:41
Inspiracją do stworzenia projektu Domu Yenga była otaczająca działkę przyroda, a szczególnie modrzewie. Drewno tego gatunku to też główny element elewacji. Obiekt idealnie współgra z otoczeniem, które oddalone jest od ulicy i zapewnia dużą prywatność.
Nawiązując do popularnej gry, projektanci z pracowni 81.waw.pl tak zaprojektowali bryłę budynku, aby poszczególne części zdawały się przesuwać między sobą. W miejscach tych ”przesunięć” pojawiają się okna.
Dom Yenga to mały, ale przestronny budynek. Powierzchnia parteru wynosi jedynie 80 mkw., a piętra ok. 75 mkw. W kontraście do modrzewiowych desek na ścianach, okna w projekcie podkreślono kolorem grafitowym.
– Wybór deski do projektu był spowodowany przede wszystkim tym, że wokół działki rośnie kilka starych modrzewi. Tworzy to idealną kompozycję przyrody i budownictwa – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.
Ciekawa bryła
Bryła piętra jest nadwieszona nad parterem, co spowodowało, że wejście do budynku zostało cofnięte i zadaszone. W całości ma ono zostać przeszklone. Od strony wjazdowej nie ma praktycznie okien, ponieważ wychodziłyby one na północ. Część dzienna jest otwarta na południe i zachód. Przed domem znajduje się wiata na samochody.
Harmonijna konstrukcja
Świetliki w dachu dodatkowo rozjaśniają przestrzeń. Nietypowa konstrukcja budynku zakłada pustkę nad częścią dzienną i holem. Ciekawym elementem są ażurowe kładki, dzięki którym można dostać się do wybranych pomieszczeń sfery nocnej.
Relaksacyjna przestrzeń
– Na samej górze budynku znajduje się nieduży taras o powierzchni około 40 mkw., który zapewnia idealną strefę relaksu dla domowników i harmonijnie wpisuje się w otoczenie. Dom Yenga to przykład wykorzystania małej działki, ale i nietypowej konstrukcji, która została stworzona przez zabawę formą – mówi Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.
Przejrzysty plan
Wchodząc do budynku, od razu mamy dostęp do holu, garderoby i pracowni (gabinetu). Po prawej stronie znajduje się strefa dzienna, czyli otwarta kuchnia, jadalnia i salon. Cała ta część jest przeszklona. Na parterze znalazło się również miejsce na kotłownię i pomieszczenie techniczne, do których dostęp jest również z zewnątrz. Na piętro można dostać się schodami, które zostały ukryte za ścianą przeznaczoną na kominek. Od razu widać stamtąd wejścia do pokoju dziecka, łazienki i garderoby. Dalej znajduje się master bedroom, czyli oddzielna sypialnia z garderobą i łazienką.