Dom wielopokoleniowy. Jak stworzyć dom idealny dla dużej rodziny?

Każdy wiek rządzi się swoimi prawami. Jeśli pod jednym dachem spotykają się trzy pokolenia, może się okazać, że dom nie zaspokaja potrzeb wszystkich mieszkańców. Warto o tym pomyśleć na etapie projektowania. Jakie udogodnienia muszą się znaleźć w domu wielopokoleniowym, by i starszym, i młodszym dobrze się w nim mieszkało?

Dom wielopokoleniowy. Jak stworzyć dom idealny dla dużej rodziny?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

02.07.2014 11:52

Każdy wiek rządzi się swoimi prawami. Jeśli pod jednym dachem spotykają się trzy pokolenia, może się okazać, że dom nie zaspokaja potrzeb wszystkich mieszkańców. Warto o tym pomyśleć na etapie projektowania. Jakie udogodnienia muszą się znaleźć w domu wielopokoleniowym, by i starszym, i młodszym dobrze się w nim mieszkało?

Sposób i styl funkcjonowania osób będących na różnym etapie życia bywa odmienny. Dzieci, młodzież, dorośli i dziadkowe potrzebują innych wygód, odmiennej organizacji przestrzeni w mieszkaniu. Warto zadbać o udoskonalenia w domu, by każdy czuł się w nim wygodnie.

Dom dla rodziny wielopokoleniowej: pokoje na każdy wiek

Zarówno maluchy, jak i dziadkowie potrzebują spokoju oraz ciszy, by móc w pełni wypoczywać. Dlatego planując dla nich sypialnie w domu, najczęściej wybiera się miejsca najbardziej oddalone od centrum życia rodzinnego. By rodzice mieli kontrolę nad dziećmi, powinni mieć swój pokój w bliskiej odległości. Seniorzy natomiast dobrze, by znaleźli się w bardziej odseparowanej części domu, gdzie zaciszne miejsce relaksu znajdą nie tylko w nocy, ale także w dzień.

Jeśli dom jest piętrowy lub z poddaszem użytkowym, warto zaplanować pokój dziadków na parterze, by nie musieli zbyt często korzystać ze schodów. Dotyczy to w większym stopniu osób nie w pełni sprawnych oraz inwalidów. Z myślą o nich dobrze jest w domu zrezygnować z progów między pomieszczeniami i niewielkich różnic poziomów na parterze budynku. Ważne jest również, by schody prowadzące na ganek domu czy na taras były wyposażone w podjazd dla wózków. Przyda się on również do przewozu małych mieszkańców. Poddasze to ulubione miejsce dorastającej młodzieży. Tu też dobrze jest zaplanować pracownię lub gabinet.

Dom dla rodziny wielopokoleniowej: planowanie przestrzeni wspólnej

Licznej rodzinie potrzebny będzie przede wszystkim przestronny salon spełniający funkcję miejsca zabaw oraz relaksu. Miłą atmosferę wprowadzi tu kominek, przy którym dobrze jest zaplanować wypoczynek z miejscem dla każdego z domowników. Niejednokrotnie w kuchni częściej niż w pokoju dziennym skupia się życie towarzyskie domu, dlatego powinna ona być obszerna lub otwarta na resztę pomieszczeń strefy dziennej.

Kuchnia połączona z jadalnią, w której znajdzie się miejsce na duży stół, sprosta oczekiwaniom wszystkich pokoleń. Wygodnie będzie w niej gotować i wspólnie przygotowywać posiłki. Stąd też rodzice będą mieli kontrolę nad poczynaniami dzieci bawiącymi się w zasięgu wzroku. Ułatwi to również serwowanie posiłków oraz sprzątanie naczyń po rodzinnej biesiadzie.

Dobrze, by ze strefy dziennej było bezpośrednie wyjście do ogrodu. Taras to naturalne przedłużenie jadalni. Powinien dawać możliwość przeniesienia jej w okresie letnim na świeże powietrze. Bliskość kuchni będzie wówczas sprzyjała łatwiejszej i sprawniejszej komunikacji.

Dom dla rodziny wielopokoleniowej: łazienki zaplanowane według potrzeb

Osoby dorosłe nie mają zazwyczaj szczególnych wymagań co do urządzenia łazienki. Każdy projekt architektoniczny jest w stanie zaspokoić ich potrzeby. Dylemat może brzmieć: wanna czy prysznic oraz czy niezbędny jest bidet, jednak oprócz tego główne funkcje nie budzą wątpliwości. Dla małych dzieci przewiduje się jednak konkretne rozwiązania. Lepiej jest wyposażyć łazienkę w wannę niż w prysznic, gdyż ułatwia ona kąpiel maluchów, a niejednokrotnie daje im największą frajdę podczas zabiegów higienicznych. Przyda się także stopień ułatwiający sięgnięcie do wszystkich urządzeń sanitarnych.

To też cię zainteresuje: Jak wybrać stół do jadalni?

Do łazienki, z której korzystać będą osoby starsze i niepełnosprawne, poleca się prysznic, gdyż łatwiej się z niego korzysta. Niejednokrotnie wejście do wanny lub wyjście z niej stanowi dla nich duży problem. Pod prysznicem powinien być zamontowany uchwyt pomagający zachować równowagę. Dobrze jest dla bezpieczeństwa wyłożyć posadzkę matą antypoślizgową.

Choć w dzisiejszych czasach trudno o idealną rodzinę oraz spokojne mieszkanie pod jednym dachem - czy z wielodzietną rodziną, czy też z teściami - w dużej mierze za atmosferę odpowiadają warunki do życia, które stworzymy. Dopasowanie aranżacji przestrzennej do potrzeb może okazać się ważnym czynnikiem łagodzącym.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)