Z czym kojarzy się Polakom słowo "dom"? Czy wielopokoleniowe rodziny powinny mieszkać razem? Jak się zmieniły nasze domy przez ostatnie 20 lat? Odpowiedzi na te i inne pytania zamieszczono w raporcie "Ytong: dom i rodzina 1995-2015" opracowanym przez dr Magdalenę Łukasiuk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Z czym kojarzy się Polakom słowo "dom"? Czy wielopokoleniowe rodziny powinny mieszkać razem? Jak się zmieniły nasze domy przez ostatnie 20 lat? Odpowiedzi na te i inne pytania zamieszczono w raporcie "Ytong: dom i rodzina 1995-2015" opracowanym przez dr Magdalenę Łukasiuk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad nie zmieniło się praktycznie postrzeganie rodziny jako jednej z najważniejszych wartości życiowych. Dla prawie połowy badanych więzi rodzinne są jednakowe, a niemal co piąty wskazuje na ich wzmocnienie. Wzmocnienie więzi deklarują najczęściej 30-latkowie (25 proc.), osłabienie więzi wskazuje grupa w przedziale wiekowym 50-59. W zależności od statusu materialnego badani inaczej oceniają więzi - o osłabieniu mówią najubożsi (48 proc.), o wzmocnieniu - najzamożniejsi (20 proc.).
Dorosłe dzieci w domu
Zjawisko "gniazdowania", czyli zamieszkiwania dorosłych dzieci w rodzinnym domu, uważane jest przez ponad połowę badanych za niekomfortowe, ale usprawiedliwione koniecznością związaną ze szczególnym rodzajem wsparcia w obrębie rodziny. Konieczność ta wynika z sytuacji ekonomicznej - dzieci nie utrzymają się same (36 proc.) - lub z potrzeby wzajemnej opieki (dzieci nad rodzicami lub pomoc rodziców dzieciom) - 18 proc. Wysoki poziom akceptacji dla tego zjawiska, zarówno ze względów materialnych (38 proc.), jak i z konieczności opieki (22 proc.) wykazała grupa wiekowa 40-49. W ujęciu socjologicznym jest to tzw. pokolenie sandwich, które musi opiekować się jeszcze swoimi dziećmi i już swoimi rodzicami.
Dom = rodzinność i tradycje
Rodzinność to dla respondentów podstawowe skojarzenie z domem - deklaruje tak prawie dwie trzecie badanych. Dla ponad połowy jest synonimem prywatności. Im wyższy dochód i wykształcenie, tym dom bardziej kojarzy się z tymi cechami. Dzisiejsze rodziny przywiązują wagę do tradycji wyniesionych z domu rodzinnego - aż 80 proc. Polaków kultywuje rodzinne tradycje. Najczęściej przywiązanie do tradycji - wszystkich bądź wybranych - deklarują osoby z wykształceniem wyższym - 49 proc. (wszystkich), 41 proc. (wybranych).
Funkcjonalność przede wszystkim
Polacy są pragmatyczni w wyborze lokum. Liczy się: cena (63 proc.), funkcjonalność (54 proc.) i przestrzeń dla każdego domownika (38 proc.). Wysokie miejsce w tym rankingu zajmuje również energooszczędność (30 proc.). Taki wynik potwierdza wzrost świadomości inwestorów w tym zakresie, co można powiązać z działaniami edukacyjnymi podejmowanymi przez firmy i instytucje z branży budowlanej.
Warunki mieszkaniowe - nie jest źle, ale mogłoby być lepiej
Ponad połowa respondentów nie odnotowała zmiany warunków mieszkaniowych na przestrzeni minionych 20 lat, natomiast 40 proc. dostrzega poprawę. Warunki mieszkaniowe najbardziej poprawiły się osobom w wieku 30-39 lat (42 proc. badanych). Można również zauważyć korelację między oceną więzi rodzinnych a warunkami mieszkaniowymi. Osoby, którym polepszyły się warunki mieszkaniowe, wskazują także na pogłębienie więzi z rodziną.
Rodzicielstwo i partnerstwo - nowa jakość
Od 20 lat rośnie znaczenie modelu partnerskiego. Zakłada on, że oboje małżonków pracuje i tyle samo czasu poświęca na obowiązki domowe. Według modelu tradycyjnego rodzinę utrzymuje maż, pracując zawodowo, a żona zajmuje się sferą związaną z domem. Występuje tutaj jeszcze model mieszany - kobieta pracuje, ale bardziej angażuje się w sprawy domu i rodziny. Zmiany modelu rodziny wiążą się z nowym wzorem rodzicielstwa. Zaangażowanie kobiet w pracę zawodową powoduje wzrost roli babć i niań oraz ojców. Nowy model ojcostwa polega na współdzieleniu obowiązków rodzicielskich z kobietą i pogłębieniu kontaktów z potomstwem. Zaangażowanie to widoczne jest już od momentu ciąży, poprzez poród, aż po opiekę nad dzieckiem. Ten trend dopiero umacnia się w polskim społeczeństwie.
Kierunki rozwoju
Raport wskazuje na rozwój nowych form zamieszkiwania - dwie przeciwstawne tendencje: mieszkanie na przedmieściach, przy jednoczesnym odkrywaniu centrów miast. Dodatkowo widoczna jest zmiana konfiguracji mieszkaniowych, np. wspólne mieszkanie grona przyjaciół lub ludzi złączonych wspólnym doświadczeniem, a także nowe modele rodziny - np. związki nieformalne, związki bez dzieci.