Trwa ładowanie...

Dom parterowy - nowy trend w budownictwie

Jedno piętro, a może dwa? Takie domy jednorodzinne tracą dziś na popularności, za to wzięciem cieszą się niewielkie domy parterowe. Polacy doceniają przystępne ceny takich nieruchomości, mniejsze koszty utrzymania i wygodną organizację przestrzeni bez konieczności codziennego wchodzenia na piętro.

Dom parterowy - nowy trend w budownictwieŹródło: Shutterstock
d1veanu

Jedno piętro, a może dwa? Takie domy jednorodzinne tracą dziś na popularności, za to wzięciem cieszą się niewielkie domy parterowe. Polacy doceniają przystępne ceny takich nieruchomości, mniejsze koszty utrzymania i wygodną organizację przestrzeni bez konieczności codziennego wchodzenia na piętro.

Trendy w budownictwie jednorodzinnym w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeszły znaczną ewolucję. Przede wszystkim dziś w odwrocie są domy duże - buduje się ich zdecydowanie mniej. Do lamusa odchodzą tzw. domy wielopokoleniowe – zazwyczaj o kilku kondygnacjach, które miały pomieścić wszystkie rodzinne generacje na kilku piętrach. Tego typu budownictwo było popularne jeszcze w latach 90. Dziś duże domy o kilku kondygnacjach zazwyczaj mają wyraźnie obniżoną cenę metra kwadratowego. Gusta Polaków wyewoluowały w kierunku budownictwa parterowego, o stosunkowo niewielkich metrażach.

Jakie są zalety domów parterowych?

Przede wszystkim cena czy też niższe koszty budowy domu. Budynki parterowe zazwyczaj są stosunkowo niewielkie. W ofercie deweloperów można obecnie znaleźć metraże nieróżniące się od dużego mieszkania, o powierzchni do 80 mkw. Przeciętna powierzchnia takich budynków to jednak zazwyczaj 100-120 mkw. Jest to więc budownictwo adresowane do małych rodzin, a nawet singli. Ogromna popularność takich domów świadczy o przemianach kulturowych zachodzących w naszym społeczeństwie. Model rodziny wielopokoleniowej, z nestorami rodu mieszkającymi razem z synem i jego żoną oraz wnukami, odchodzi do lamusa. Niewielka dzietność małżeństw też nie wymusza budowania domów o wielu pokojach i kondygnacjach. Obecnie odchodzi się od projektów przewidujących kilkanaście pokoi, kilka łazienek itp.

Zaletą domu parterowego, z racji stosunkowo niewielkiej powierzchni, są też niższe koszty utrzymania, ale również energooszczędność. Dzięki prostej bryle ograniczają one zużycie energii i są przyjazne dla środowiska naturalnego. Minimalizowanie strat energetycznych jest możliwe dzięki właśnie uproszczonej konstrukcji, która pozwala uniknąć tzw. mostków termicznych, przez które z budynku ucieka ciepło.

d1veanu

Chcesz porównać oferty firm budowlanych z twojej okolicy?Wypełnij krótki formularz!

Właściciele takich nieruchomości doceniają również zalety aranżacyjne. Domy parterowe niejako „zlewają się” z ogrodem, który otacza wszystkie pomieszczenia. To sprawia wrażenia większej bliskości natury i otoczenia zewnętrznego - a przecież jego aranżacja jest równie ważna jak aranżacja wnętrza.

Za kolejną zaletę można uznać brak schodów. Po pierwsze - oznacza on oszczędność w przestrzeni (schody potrafią zabrać jej bardzo wiele), po drugie – pierwsza kondygnacja nie zawsze się sprawdza, jeśli mamy w domu osoby starsze, inwalidów czy małe dzieci. Zresztą konieczność codziennego wspinania się na piętra może męczyć każdego. Organizacja funkcjonalna wszystkich pomieszczeń na parterze pozwala lepiej doświetlić dom światłem naturalnym i uniknąć – czasem spotykanych w domach piętrowych – ciemnych korytarzy. Budynki parterowe z racji prostszej konstrukcji stawia się szybciej, a więc szybciej też można „pójść na swoje”.

Ile kosztuje dom parterowy?

Jedna z największych zalet domu parterowego to oczywiście jego cena. Na rynku pierwotnym dom o powierzchni nieodbiegającej od metrażu mieszkania (bez podpiwniczenia, garażu, funkcjonalnego poddasza) można kupić po 2000 zł/mkw., co w przeliczeniu na 80 metrów kwadratowych daje cenę na poziomie 160 tys. zł. W WGN przeciętne ofertowe ceny domów parterowych na rynku wtórnym mieszczą się w przedziale 2500-3000 zł. 100-metrowy dom można mieć już za niecałe 300 tys. zł.

Trudne kwestie w domach parterowych

Należy jednak pamiętać, że jeśli zależy ci na odpowiedniej liczbie pomieszczeń, ale zachowaniu parterowej, prostej bryły, zazwyczaj będzie potrzebna większa działka, by taki dom postawić – w końcu wszystko musi być „rozłożone” na parterze. Tak więc – w zależności od projektu – koszty działki w przypadku domów parterowych mogą być większe. Generalnie jednak łączne koszty są w tym przypadku niższe niż przy budowie domu piętrowego.

Jeśli chodzi o dodatkowe pomieszczenia – najprostsze domy parterowe nie mają piwnic, użytkowego poddasza i garażu. I takie też są najtańsze, często spotykane w ofercie deweloperskiej. Najpopularniejsze są jednak domy parterowe z większą funkcjonalnością. Zmiany cywilizacyjne prowokują do projektowania dwustanowiskowych garaży. Ceni się też poddasze użytkowe. Z pewnością w najbliższych latach będziemy obserwować renesans parterowego budownictwa.

d1veanu

Jak zaznaczono, wpływają na to nie tylko zmiany kulturowe i ewolucja modelu rodziny, ale także rosnące koszty kredytowania, które prowokują budowę domów stosunkowo małych i prostych. Jednocześnie jednak budynki parterowe potrafią prezentować się okazale. Są rozłożyste, o dużej połaci dachowej, co sprzyja ich wizualnej atrakcyjności.

Teresa Michniak, Dział Analiz WGN

d1veanu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1veanu