Dom - oaza wypoczynku. Jak zapewnić we wnętrzach optymalne warunki do relaksu?
Regeneracja sił w domowych pieleszach jest możliwa jedynie wtedy, gdy wnętrze sprzyja odpoczynkowi. Sprawdź, czy w każdym z pomieszczeń czujesz się dobrze, i zastosuj nasze wskazówki, dzięki którym zapewnisz w domu optymalne warunki do relaksu.
14.11.2014 14:11
Regeneracja sił w domowych pieleszach jest możliwa jedynie wtedy, gdy wnętrze sprzyja odpoczynkowi. Sprawdź, czy w każdym z pomieszczeń czujesz się dobrze, i zastosuj nasze wskazówki, dzięki którym zapewnisz w domu optymalne warunki do relaksu.
Najbliższe otoczenie oddziałuje na wszystkie nasze zmysły. Ważne jest zatem, w jaki sposób emanuje i jakie wyzwala emocje. Aby wyciszyć się w salonie, sypialni czy łazience, musisz w tych miejscach urządzić prawdziwą oazę spokoju.
Na rzecz wypoczynku: aranżacja salonu
Jeśli najczęściej wypoczywasz w salonie, zadbaj w nim o elementy budujące nastrój wyciszenia. Pomocne w tym będą jasne meble, ściany i zasłony. Niekoniecznie musi to być czysta biel, może być zmieszana z beżem czy odcieniami kremowywymi. Tonacja kawy z mlekiem stworzy ciepły ton we wnętrzu, jasne barwy sprawią, że będzie ono rozświetlone, przyjazne i czyste w swym wyrazie.
Ważne, by otaczające nas meble były ciepłe i miłe w dotyku. Sprawdzą się elementy drewniane oraz miękkie tkaniny obiciowe. Dobrze, by podłoga była wyłożona przyjaznym materiałem. Przyda się też puszysty dywan pod nogi w miejscu wypoczynku. Okna salonu nie powinny być zbytnio przysłonięte, chyba że musisz odgrodzić się od szumu ulicy i gwaru podwórka. Wpuść do środka maksimum światła dziennego, które działa kojąco. Przyjazną atmosferę wprowadzą także rośliny. Zarówno doniczkowe, jak i świeże - cięte sprzyjają relaksowi.
Na rzecz wypoczynku: aranżacja sypialni
Aby oddać się błogiemu wypoczynkowi w sypialni, nie wystarczy wygodne łóżko. Powinieneś się otaczać łagodnym światłem i stonowanymi barwami – mogą być to kolory działające uspokajająco: jasne błękity, zielenie i szarości.
Agresywne wzory narzuty, tapet czy rolet nie będą kojące. Nawet obraz lub oprawione zdjęcie nie powinno mieć agresywnych barw. Lepiej otoczyć się portretami lubianych osób, bliskich, pupili, aby móc zawiesić oczy na przyjaznych wizerunkach wzbudzających w tobie pozytywne emocje.
Relaksowi sprzyja obecność książek, albumów przedstawiającymi dzieła sztuki, czasopism traktujących o ulubionym hobby. Jeśli lubisz czytać przed snem, wyposaż sypialnię w podręczną biblioteczkę. Melomanom przyjemność sprawi sącząca się z głośników relaksująca muzyka, uspokajająca nerwy po dniu pracy.
Wygląd pościeli powinien być zachęcający - jasne naturalne tkaniny będą działały kojąco. To ważny aspekt kojarzący się ze sterylnością. Istotne jest, by poduszki i kołdry były puszyste i miękkie w dotyku, aby można było się w nie zapaść i zrelaksować w ten sposób mięśnie.
Nie wypoczniesz w miejscu, w którym panuje bałagan. Dotyczy to także sypialni - staraj się chować zdjęte ubrania, odkładać na miejsce przybory i kosmetyki używane po wieczornej kąpieli. Schludne otocznie, na które patrzysz przed snem, wpływa na wewnętrzny spokój.
Na rzecz wypoczynku: aranżacja łazienki
Relaks w wannie to dla wielu ważny rytuał. Jeśli nie masz wokół niej półki, na której można postawić filiżankę z kawą i odłożyć gazetę, warto wstawić tu nieduży stolik. Przyda się on także na zapachowe świece. Relaksująco działają białe, które nawet niezapalone tworzą atmosferę spokoju i wyciszenia. Warto pozwolić sobie na stonowane światło w łazience, przydatne na czas odpoczynku w kąpieli.
Jeśli nie masz wanny, wyposaż prysznic w deszczownicę z funkcją chromoterapii i aromatoterapii. Zmieniające się kolorowe diody wydają się barwić wodę. Relaks w takiej kabinie prysznicowej to prawdziwa rozkosz dla ciała i ducha, dodatkowo roznoszący się zapach olejków eterycznych działa leczniczo. Dobrze jest też trzymać ręczniki i szlafroki na uchwytach grzejnika rurowego - przyjemnie będzie wytrzeć ciało po kąpieli, a później otulić je ciepłym, miękkim materiałem frotté.