Dom nowoczesny, czyli jak systemy elektroinstalacyjne ułatwiają życie?

Urządzanie współczesnego domu często nie ogranicza się do aranżacji poszczególnych pomieszczeń, ale również koncentruje się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii i systemów, które uczynią tę przestrzeń bardziej przyjazną dla domowników.

Dom nowoczesny, czyli jak systemy elektroinstalacyjne ułatwiają życie?
Źródło zdjęć: © Hager

04.05.2015 15:06

Urządzanie współczesnego domu często nie ogranicza się do aranżacji poszczególnych pomieszczeń, ale również koncentruje się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii i systemów, które uczynią tę przestrzeń bardziej przyjazną dla domowników.

Zakup domu lub mieszkania to doskonała okazja nie tylko do nowoczesnej aranżacji wnętrz, ale także do wprowadzenia różnych usprawnień, które ułatwią codzienne funkcjonowanie. Co ciekawe, obszarem, na którym dochodzi do spotkania nowoczesnego, niebanalnego designu ze sferą czysto użytkową, są coraz częściej systemy elektroinstalacyjne.

Osprzęt elektroinstalacyjny jako część aranżacji wnętrza

Najbardziej efektownymi pod względem wizualnym elementami takich systemów są łączniki oraz różnego rodzaju sensory. Czasy, gdy właściciel domu był skazany na wybór między kilkoma rodzajami wyłączników, dawno minęły. Obecnie bez problemu można dobrać osprzęt systemów elektroinstalacyjnych do aranżacji całego pomieszczenia, a pomysły producentów, jeśli chodzi o wykorzystanie materiałów i wzornictwo, robią naprawdę duże wrażenie.

Warto pamiętać, że gniazda, łączniki i sensory często podkreślają estetykę danego pomieszczenia, dlatego do ich doboru należy podejść wyjątkowo starannie. Urządzając nowe wnętrza albo remontując już użytkowane, dobrze jest zwrócić uwagę na elektroinstalację i wymienić jej osprzęt na nowocześniejszy i dostosowany do stylistyki danego pomieszczenia. Można bez problemu przebierać w różnego rodzaju materiałach, takich jak tworzywa sztuczne, metal, szkło, a nawet drewno i skóra. Jednak to nie wszystko, ponieważ producenci oferują także osprzęt zróżnicowany pod względem designu, jak np. wyroby firmy Berker by Hager. Na rynku znaleźć można łączniki, ramki i sensory o różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu można je dobrać do aranżacji każdego wnętrza.

Jak wykorzystać nowoczesny system elektroinstalacyjny?

Nie wolno zapominać, że nowoczesne systemy elektroinstalacyjne to nie tylko osprzęt traktowany jako element aranżacji wnętrza, ale przede wszystkim wysoka funkcjonalność, która znacząco ułatwia życie, poprawia komfort mieszkania i pozwala na oszczędzanie energii. Ta ostatnia kwestia nie jest bez znaczenia, ponieważ zapotrzebowanie na energię elektryczną ciągle wzrasta, co dostrzegają coraz częściej sami odbiorcy. Ostatnie badania pokazują, że 16 proc. Polaków zauważyło znaczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, a 46 proc. jest przekonanych, że wzrost ten nastąpił w ciągu ostatnich 5 lat.

Nowoczesne systemy elektroinstalacyjne są skutecznym sposobem na ekonomiczne użytkowanie energii, dodatkowo zwiększającym komfort życia i bezpieczeństwo. Używa się w nich inteligentnych systemów, które wykorzystują sprzęt o różnym zastosowaniu, taki jak sterowniki światła i temperatury. Warto poświęcić trochę czasu na odpowiednie zaprogramowanie sterowania poszczególnymi urządzeniami, które znajdują się w domu, aby dopasować je do indywidualnych potrzeb oraz ściśle określić, kiedy powinno zostać włączone lub wyłączone ogrzewanie albo kiedy okna zostaną zasłonięte żaluzjami.

Wybierając systemy automatyki budynku, warto zdecydować się na instalację w standardzie KNX. Jest ona jedną z najpopularniejszych w Polsce ze względu na zaawansowane możliwości i niezawodność działania, a także bardzo duży wybór certyfikowanych wyrobów, które pozostają z nią kompatybilne. KNX to technologia magistralna, w której urządzenia elektroniczne komunikują się za pomocą specjalnie opracowanych standardów, a nadzoruje je domowy serwer. Ten z kolei jest sterowany przy użyciu interfejsu, na którego ekranie można znaleźć wszystkie informacje związane z działaniem instalacji. Wykorzystując standard TCP-IP, system KNX można połączyć z Internetem, jeśli domownicy chcą kierować urządzeniami za pomocą smartfonów lub tabletów.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)