WP

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Dom na łące. Polska chata we współczesnym wydaniu

Wzorując się na starych polskich chatach, architekt Kamil Cierpioł z grupy Verso zaprojektował dom będący ich nowoczesną wersją. Oto efekty!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dom na łące. Polska chata we współczesnym wydaniu
(grupaVERSO)
WP

Dom znajduje się w miejscowości Cisie w powiecie częstochowskim. Wieś położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą w typowej łańcuchowej zabudowie wzdłuż kilku ulic. Architekt Kamil Cierpioł nazwał swój projekt "Dom na łące", ponieważ budynek stanął na środku łąki.

grupaVERSO
Podziel się

Inspiracją było sąsiedztwo – pobliskie zabudowania starych domów o drewnianej konstrukcji. Postawione są na planie prostokąta z dostawionym obok przedsionkiem. Budynki są w kolorze czarnym lub ciemnoszarym. I w takim duchu architekt stworzył swój projekt.

WP
grupaVERSO
Podziel się
grupaVERSO
Podziel się

Finalnie powstał parterowy budynek, zbudowany na planie prostokąta z podcieniami od strony tarasu i wejścia. Ponieważ teren jest podmokły, to bryła stoi na betonowej płycie fundamentowej, która nawiązuje do kamiennych fundamentów. Z zewnątrz obłożono dom deską elewacyjną z modrzewia polskiego opalonego ogniem i zaimpregnowanego olejem. Całość przykryto dachem w przeważającej części dwuspadowym, który dla osiągnięcia ciekawszej formy został po prostu przekręcony. "Dom na łące" powstał w konstrukcji drewnianej szkieletowej w formie prefabrykatów. Ściany wypełniono wełną mineralną i obłożono z zewnątrz opalanymi ogniem deskami.

Budynek zaprojektowany jest dla czteroosobowej rodziny. Sposób, w jaki go zaprojektowano, umożliwia zmianę aranżacji wnętrza niektórych pomieszczeń w zależności od potrzeb mieszkańców.

WP
Polub WP Dom
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP