Trwa ładowanie...

Dom na łące. Polska chata we współczesnym wydaniu

Wzorując się na starych polskich chatach, architekt Kamil Cierpioł z grupy Verso zaprojektował dom będący ich nowoczesną wersją. Oto efekty!

Dom na łące. Polska chata we współczesnym wydaniuŹródło: grupaVERSO
d2jnywy
d2jnywy

Dom znajduje się w miejscowości Cisie w powiecie częstochowskim. Wieś położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą w typowej łańcuchowej zabudowie wzdłuż kilku ulic. Architekt Kamil Cierpioł nazwał swój projekt "Dom na łące", ponieważ budynek stanął na środku łąki.

grupaVERSO
Źródło: grupaVERSO

Inspiracją było sąsiedztwo – pobliskie zabudowania starych domów o drewnianej konstrukcji. Postawione są na planie prostokąta z dostawionym obok przedsionkiem. Budynki są w kolorze czarnym lub ciemnoszarym. I w takim duchu architekt stworzył swój projekt.

grupaVERSO
Źródło: grupaVERSO
grupaVERSO
Źródło: grupaVERSO

Finalnie powstał parterowy budynek, zbudowany na planie prostokąta z podcieniami od strony tarasu i wejścia. Ponieważ teren jest podmokły, to bryła stoi na betonowej płycie fundamentowej, która nawiązuje do kamiennych fundamentów. Z zewnątrz obłożono dom deską elewacyjną z modrzewia polskiego opalonego ogniem i zaimpregnowanego olejem. Całość przykryto dachem w przeważającej części dwuspadowym, który dla osiągnięcia ciekawszej formy został po prostu przekręcony. "Dom na łące" powstał w konstrukcji drewnianej szkieletowej w formie prefabrykatów. Ściany wypełniono wełną mineralną i obłożono z zewnątrz opalanymi ogniem deskami.

Budynek zaprojektowany jest dla czteroosobowej rodziny. Sposób, w jaki go zaprojektowano, umożliwia zmianę aranżacji wnętrza niektórych pomieszczeń w zależności od potrzeb mieszkańców.

d2jnywy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jnywy