Dom na drzewie. Ekologiczny pomysł na mieszkanie

Nikogo nie trzeba przekonywać, że nurt ekologiczny zagościł w naszym kraju na dobre. Coraz bardziej dbamy o środowisko i własne zdrowie. Czy w związku z tym zamierzamy również mieszkać bliżej natury?

Dom na drzewie. Ekologiczny pomysł na mieszkanie
Źródło zdjęć: © Piotr Tuora/wdrzewach.pl

15.04.2016 10:05

Nikogo nie trzeba przekonywać, że nurt ekologiczny zagościł w naszym kraju na dobre. Coraz bardziej dbamy o środowisko i własne zdrowie. Czy w związku z tym zamierzamy również mieszkać bliżej natury?

Mieszkanie w mieście, w szklanych domach, blokowiskach pozbawionych zieleni, powoli przestaje być atrakcyjne. Urok wielkomiejskiej aglomeracji przyciąga już tylko osoby młode i przyjezdnych. Ci, którzy wychowali się w betonowych dżunglach, coraz odważniej realizują plany związane z marzeniami o życiu blisko natury. Spragnieni świeżego powietrza i uroków przyrody zamieniają miejski tryb życia na znacznie spokojniejszy. Prawie każdy z nas słyszał o osobach z bliższego lub dalszego otoczenia, które kupiły chatę w Bieszczadach, siedlisko na Mazurach czy gospodarstwo rolne na Mazowszu. Choć często przeprowadzka wiąże się z radykalną zmianą życia, decyzje te okazują się trafione. Jednym z najbardziej oryginalnych pomysłów na ekologiczne mieszkanie jest budowa domu na drzewie. Nie każdy wie, że takie projekty są już od paru lat realizowane także w Polsce. Czy jednak ta moda się u nas przyjmie?

**

Skąd wziął się trend na dom na drzewie?**

Domy budowane na drzewach pojawiły się jako realizacja dziecięcych marzeń i głęboka potrzeba bliskiego obcowania z naturą. Najwięcej takich realizacji można spotkać w USA, ale sporo ich również w Europie Zachodniej. W Japonii, gdzie estetyka bajki jest szalenie lubiana, domy na drzewach są też odpowiedzią na ograniczoną powierzchnię mieszkalną i problemy lokalowe. Coraz więcej specjalistycznych firm oferuje realizację projektów drewnianych domów wyniesionych ponad powierzchnię gruntu, wspartych na słupach i ulokowanych w lesie między pniami oraz konarami lub wprost na drzewie. Jeśli ktoś nie jest przekonany i waha się przed podjęciem decyzji, może zamieszkać w hotelu zbudowanym wśród drzew. Po tak spędzonym weekendzie z pewnością znajdzie odpowiedź na nurtujące go pytania i wątpliwości.

Polska firma - Domy na Drzewach

Architekt i wykonawca domów drewnianych Piotr Jakubowski stworzył pracownię specjalizującą się w realizowaniu domów na drzewach. Oprócz mieszkań wznosi hotele oraz tarasy widokowe tego typu. Jego klientami są zarówno osoby prywatne, jak i instytucje turystyczne. Projekty pracowni Domy na Drzewach cieszą się dużą popularnością. Drewniane budynki mieszkalne i wypoczynkowe są z założenia nieduże, spełniają minimum wymagań, jednak zawierają wszystkie niezbędne funkcje i szereg udogodnień. Ich powierzchnia zabudowy to 25 m2 (wynika to z dawnych przepisów, kiedy to większe domy wymagały pozwolenia na budowę). Wysokość domku na drzewie to 4-5 m.

Jednak patrząc na historię firmy, znacznie więcej budynków powstaje na palach. Związane jest to z tym, że dom na drzewie ma swoje wymagania. Można go zbudować tylko wtedy, gdy na działce znajdują się dorodne stare (co najmniej 50-letnie) okazy dębu, orzecha, jesionu lub buku, pozwalające na utrzymanie całej konstrukcji. Potrzebny jest też dostęp do instalacji i mediów. Przed rozpoczęciem prac stan drzewa musi ocenić specjalista. Koszt budowy domku na drzewie waha się między 30 a 60 tys. zł.

Leśne hotele i pensjonaty

Chcąc sprawdzić, jak się mieszka na drzewie, można skorzystać z kilku ofert turystycznych. W pięknych zakątkach Polski, np. w Nałęczowie, do dyspozycji gości oddawane są domki z łazienką i sypialnią usytuowaną na antresoli. Z powodzeniem spełnią oczekiwania pary turystów. Jeśli jednak chcesz przyjechać z czteroosobową rodziną, wówczas czekają na ciebie większe budynki. Nie trzeba bać się chłodu, braku wody czy prądu. Domki są w pełni wyposażone. Niektóre mają nawet ogrzewanie podłogowe i czynne są cały rok.

Warto wybrać domek z tarasem, z którego rozciąga się widok na zalesioną okolicę. Niestety jest to kosztowna przyjemność. Cena pobytu dla dwóch osób waha się od 340 do 440 zł za dobę.

Fot. Piotr Jakubowski, www.domek-na-drzewie.pl; Piotr Tuora, www.wdrzewach.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (94)