Dom modułowy, prefabrykowany - sposób na szybką budowę domu
Budowa domu to nie lada przedsięwzięcie do niedawna kojarzone nieodłącznie z długim czasem oczekiwania na wymarzone cztery kąty. Jednak nowoczesne technologie pozwalają znacznie przyspieszyć ten proces. Czy wiesz, na czym polega budowa domu z prefabrykatów?
Do niedawna, aby zbudować dom, trzeba było uzbroić się w cierpliwość. Bo za zimno, bo deszcz, bo przerwy technologiczne, bo ekipa nie sprostała zadaniu lub nie wyrobiła się na czas. Dla wielu inwestorów właśnie czas jest jedną z głównych przeszkód, która stoi na drodze do budowy domu.
21.02.2017 11:18
Współczesne budownictwo daje jednak wiele możliwości usprawnienia prac, a nawet pominięcia niektórych etapów. Dzięki temu budowa nie musi trwać jak dotąd - latami. Nowy dom można wznieść w ciągu jednego sezonu, a nawet zaledwie w kilka dni. To wszystko dzięki metodzie prefabrykacji.
Plusy i minusy domu z prefabrykatów
Budowa domu z elementów prefabrykowanych ma wiele zalet. Podstawową jest znacznie krótszy czas trwania niż w podczas budowy domu wznoszonego w sposób tradycyjny. Wpływa na to m.in. brak przerw technologicznych koniecznych w przypadku domu w technologii murowanej (na przykład na czas dojrzewania betonu). Dzięki temu, że poszczególne elementy do budowy domu prefabrykowanego mogą być dostarczone na plac budowy tuż przed rozpoczęciem prac, unikniesz problemów z magazynowaniem oraz pilnowaniem materiałów budowlanych.
Niestety nie jest to technologia pozbawiona ograniczeń, przede wszystkim natury finansowej. Za poszczególne etapy budowy nie można płacić oddzielnie, jednorazowo wymagana jest zatem pełna kwota. Co więcej, na takiej budowie nie da się zaoszczędzić: montaż prefabrykowanych modułów uniemożliwia przeprowadzenie prac samodzielnie w celu obniżenia kosztów. Odczuwalnym wydatkiem będzie też wynajem dźwigu niezbędnego do montażu poszczególnych elementów. Niektórym inwestorom przeszkadza fakt, że modułowe budynki nie są zbyt urozmaicone pod względem architektonicznym, ponieważ najczęściej stanowią prostopadłościenne bryły.
Dom kanapkowy
Jednym ze sposobów wzniesienia domu w ekspresowym czasie jest zastosowanie metody z tzw. szalunkiem traconym. W budownictwie szalunek (lub inaczej deskowanie) wykonuje się w celu nadania odpowiedniego kształtu i wymiarów mieszance betonowej, po stwardnieniu której zbędny już wówczas szalunek się usuwa. Okazuje się jednak, że można używać szalunku, który po związaniu betonu będzie tworzył z nim integralną część ściany.
Do budowy tzw. kanapkowych ścian domu używa się specjalnie przeznaczonych do tego celu płyt zrębkocementowych. Są one produkowane ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem zrębków drewnianych zmieszanych z cementem i szkłem wodnym. Mogą być fabrycznie połączone z materiałem termoizolacyjnym.
Traconym szalunkiem i jednocześnie integralnym elementem ściany mogą być również panele z PCW. Specjalny wysokoudarowy polichlorek winylu jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne. Panele mają wyprofilowane fabrycznie komory, które - tak jak w poprzednim przypadku - zalewa się betonem. Ściany mogą powstawać również ze styropianowych paneli wzmocnionych stalowymi kształtownikami. W gotowych ścianach wycina się otwory na okna i drzwi. Wznoszenie domu kanapkowego trwa od zaledwie kilku dni do kilku tygodni.
Ściany w domu prefabrykowanym
Dobrym sposobem na przyspieszenie prac budowlanych jest zamówienie gotowych prefabrykowanych ścian wymurowanych w fabryce. Mają one otwory drzwiowe i okienne, nadproża oraz wykonane bruzdy na instalacje. Ściany według projektu muruje się z dużą precyzją, najczęściej z ciepłej ceramiki, a po przywiezieniu ich na budowę składa się w jedną całość. Dom z gotowych ścian powstaje w ciągu kilku dni.
Zamieszkać w kontenerze
Ciekawym, choć dość nietypowym rozwiązaniem, są domy modułowe. Moduł to kompletnie wykończone pomieszczenie lub kilka pomieszczeń. Przywozi się je w całości na plac budowy i tam zestawia ze sobą zgodnie z projektem. Ich zaletą jest to, że w razie zmiany miejsca zamieszkania dom modułowy można przewieźć na inną działkę.
Czytaj więcejna temat kosztów budowy domu.