Bez względu na to, czy zdecydujesz się na umiejscowienie garażu w bryle domem, czy jako samodzielny budynek, musisz je harmonijnie osadzić w jednej przestrzeni. Pomysłów na to jest wiele. Na jaki wariant się zdecydujesz - garaż połączony z domem czy wolno stojący?
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na umiejscowienie garażu w bryle domu, czy jako samodzielnego budynku, musisz je harmonijnie osadzić w jednej przestrzeni. Pomysłów na to jest wiele. Na jaki wariant się zdecydujesz - garaż połączony z domem czy wolno stojący?
Garaż połączony z domem pozwala ograniczyć powierzchnię zabudowy, dlatego sprawdza się na niedużych działkach. Jest ściśle połączony z budynkiem mieszkalnym nie tylko murami, lecz także instalacjami. Podnosi co prawda koszty budowy, ale z jego posiadania płynie też wiele korzyści. Niezwykle usprawnia on chociażby komunikację pomiędzy domem a samochodem, umożliwiając np. komfortowe rozpakowanie bagażnika z zakupami i przeniesienie ich do kuchni nawet podczas deszczu.
Zwykle garaż połączony z domem pokrywa wspólny z resztą zabudowy dach. Można więc zlokalizować nad nim część użytkowej przestrzeni poddasza. Konstrukcja łączona może jednak być też całkiem niezależna. Inną opcją jest płaskie wykończenie dachu i urządzenie na nim tarasu, ogrodzonego balustradą.
Na poziomie gruntu czy piwnicy?
Garaż połączony z domem można zaaranżować na kilka sposobów. Zlokalizowany od frontu, na pierwszym planie przed bryłą budynku, to doskonałe rozwiązanie na wąską działkę. Przylegając do bryły domu z boku, garaż skutecznie osłoni z kolei przed wzrokiem przechodniów rekreacyjną strefę ogrodu za domem.
W przypadku niewielkiej działki warto przekalkulować koszty i zastanowić się nad umieszczeniem garażu w piwnicy. Wtedy nie pozbawi on okien żadnego z pozostałych pomieszczeń. Takie rozwiązanie wymaga dodatkowo odpowiednio ryflowanej nawierzchni zjazdu i umieszczenia go pod odpowiednim kątem, a niekiedy nawet założenia instalacji przeciwoblodzeniowej na podjeździe.
Bezpieczne przejście między garażem a domem
Garaż połączony z domem na poziomie parteru dobrze jest usytuować od północy. Ta część jest bowiem najmniej nasłoneczniona, a garaż pełni w tej sytuacji funkcję dodatkowej izolacji termicznej. Dzięki temu salon ma też szansę wypaść od strony południowej, stając się najjaśniejszym pomieszczeniem w domu. Zasadę tę często wykorzystuje budownictwo energooszczędne.
W garażu panuje zwykle niższa temperatura, unosi się tam zapach benzyny czy specyficznych preparatów, czasem dobiega też stamtąd ryk silnika. Dlatego garaż połączony z domem trzeba oddzielić od części mieszkalnej "śluzą bezpieczeństwa" w postaci przechodniego holu czy pomieszczenia gospodarczego. Dobry projekt nie narazi domowników na żadne niedogodności.
Garaż na dystans
Garaż wolno stojący to doskonałe rozwiązanie na długie wąskie działki oraz gdy zależy ci na dużej przestrzeni na samochody albo połączeniu z pomieszczeniem gospodarczym czy warsztatem. Wymaga posesji o większym metrażu i zwykle też dłuższego podjazdu. Pozwala za to skuteczniej odseparować się od hałasu. Jeśli wybudujesz garaż wolno stojący wcześniej niż dom, zyskasz dodatkowo przechowalnię na sprzęty i narzędzia budowlane. Pamiętaj jednak, że decydując się na garaż wolno stojący, będziesz musiał osobno załatwić dodatkowe formalności, co wiąże się też z kosztami i prowadzeniem dodatkowej instalacji.
Przestrzeń nad garażem
Garaż wolno stojący da się idealnie dopasować do charakteru domu, fundując mu podobną stolarkę otworową czy identyczne pokrycie dachowe. Czasem lepiej jednak nadać mu neutralny charakter czy wręcz wtopić go w otoczenie. Nie musi on być murowany. Można postawić gotowy z prefabrykatów drewnianych czy betonowych albo zamówić konstrukcję z blachy. Miejsce przeznaczone na garaż należy wyrównać, wypoziomować i utwardzić. Niektórzy instalatorzy oprócz postawienia garażu oferują też przygotowanie pod niego podłoże, odpowiednie do wymagań danej konstrukcji.
Przestrzeń nad garażem wolno stojącym również daje się ciekawie wykorzystać, podobnie jak w przypadku garażu połączonego z domem. Gdy pokryjesz ją dość wysokim, spadzistym dachem i zamontujesz składane schody, zamieni się w praktyczny schowek.
Garaż na pokaz
Większość z nas nie przywiązuje takiej wagi do wyglądu garażu wewnątrz, jak na zewnątrz. Dlatego zwykle między rowerami i sankami stoją tam jeszcze poupychane kartony i narzędzia pozostawiające jedynie dość miejsca, by wjechać do środka samochodem. Tymczasem szałowe porsche czy maserati wymagają należytej oprawy także od środka. Nieważne, czy masz garaż połączony z domem, czy wolno stojący. Jeśli kolekcja twoich aut dorównuje zbiorom niejednego celebryty, możesz pokusić się o zaaranżowanie przestrzeni garażu bardziej stylowo. Ładne płytki na posadzce, ciekawa okładzina ścienna, a nawet eleganckie meble od razu podniosą rangę nawet mniej kosztownego auta.