Dom gotowy na powitanie zimy

Dom gotowy na powitanie zimy

Jesień to ostatni moment na to, by przygotować dom na nadejście mrozów - dokonać ostatniej naprawy czy zrobić przegląd instalacji grzewczej. Dzięki temu unikniesz wielu przykrych niespodzianek zimą. Doroczny obchód posesji czas zacząć!

Jesień to ostatni moment na to, by przygotować dom na nadejście mrozów - dokonać ostatniej naprawy czy zrobić przegląd instalacji grzewczej. Dzięki temu unikniesz wielu przykrych niespodzianek zimą. Doroczny obchód posesji czas zacząć!
Brak ciepłej wody i ogrzewania to jeden z najgorszych koszmarów, jaki może spotkać cię zimą. Do przeglądu kotła powinieneś wezwać specjalistę, który nie tylko oceni stan techniczny urządzenia, lecz także w razie potrzeby wyczyści palnik albo wymieni zużyte filtry. Jest to koszt, który warto przewidzieć w domowym budżecie - o wiele niższy niż niespodziewana naprawa. Czysty i wyregulowany kocioł działa ponadto efektywniej i ekonomiczniej, co przekłada się na jego dłuższą żywotność oraz na znacznie niższe rachunki za ogrzewanie domu zimą.

1 / 5

Dom przed zimą: sprawne przewody kominowe

Obraz
© Shutterstock

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego koniecznie zaplanuj przegląd przewodów kominowych. Kominiarz powinien zaglądać do nich przynajmniej raz w roku także po to, by je przeczyścić. Gwarantuje to bezpieczeństwo mieszkańcom, bowiem zalegająca sadza może się zapalić i spowodować pożar budynku. Kontrolę oraz ewentualną naprawę dokumentuje spisany po wykonaniu przeglądu protokół. Właściciel domu jest zobowiązany do przechowywania takich dokumentów, np. na wypadek kontroli nadzoru budowlanego. Dobrą inwestycją są też czujniki wykrywające groźny czad, praktycznie niewyczuwalny dla ludzkiego zmysłu powonienia.

2 / 5

Dom przed zimą: nieprzepuszczalny dach

Obraz
© Shutterstock

Przed zimą czeka cię także obowiązkowy przegląd dachu. Przyjrzyj się zwłaszcza newralgicznym miejscom, np. połączeniom z lukarnami i wykuszom. Sprawdź uszczelki wokół przewodów wentylacyjnych, przypatrz się, czy żadna z dachówek się nie obluzowała lub nie jest pęknięta. Wyeliminuj szpary, by nie doszło do rozszczelnienia pokrywy. Jeśli w poprzednich latach byłeś zmuszany do wchodzenia zimą na dach, by usunąć zalegający na nim śnieg, nauczony doświadczeniem pomyśl o zainstalowaniu mat grzewczych, które pozwolą skutecznie pozbyć się problemu z odśnieżaniem na wysokościach.

3 / 5

Dom przed zimą: niezawodne okna

Obraz
© Shutterstock

W wyniku codziennego użytkowania okienne mechanizmy ulegają niekiedy rozregulowaniu. Niepokojącym objawem jest np. szczelina między zamkniętym skrzydłem a ościeżnicą. To na ogół wymaga profesjonalnej naprawy. Większości usterek możesz jednak pozbyć się sam. W przypadku okien drewnianych w ramach przeglądu przed zimą sprawdź przyleganie szyby do profili. Jeśli wypełnienie się wykruszyło, uzupełnij je silikonem. Okna z PCW wymagają regularnego sprawdzania stanu okuć i uszczelek. Pamiętaj, że wypaczone okna generują zimą w domu ogromne straty energii, dochodzące nawet do 25 proc., a ponadto stanowią idealną kryjówkę dla owadów.

4 / 5

Dom przed zimą: drożne rynny

Obraz
© Shutterstock

Wpusty dachowe oraz rynny należy oczyścić z liści, szyszek, gałęzi i kolek, a także mchu. Zanieczyszczenia mogą bowiem blokować odpływ wody, a to z kolei grozi zalaniem ścian budynku. Konsekwencją tego są nie tylko nieestetyczne zacieki, lecz także zawilgocenie murów i izolacji, tworzące idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni.
Na przegląd najlepiej wybrać słoneczny dzień. Oczyszczanie rynien można przeprowadzić z dachu lub ze stabilnej drabiny wspartej o dom. Śmieci wybierz ręcznie, a zalegający pył i błoto wypłucz za pomocą węża ogrodowego (to też okazja do sprawdzenia szczelności rynien i ich ewentualnej naprawy). Na wlocie do rur spustowych powinny znajdować się sitka chroniące przed zapychaniem pionów. Jeśli są dziurawe, koniecznie je wymień. Sprawdź też osadzenie instalacji. Niestabilne, obluzowane uchwyty należy wzmocnić, by zalegający śnieg oraz sople nie zerwały zimą rynien.

5 / 5

Dom przed zimą: gładka nawierzchnia

Obraz
© Shutterstock

Betonowe chodniki czy podjazdy przed domem są narażone na pękanie. W ramach naprawy każdy uszczerbek starannie wypełnij, zanim na dworze zrobi się chłodno. Po zamarznięciu woda w szczelinach będzie je bowiem stopniowo rozsadzać i może się okazać, że z nadejściem wiosny szkody okażą się znacznie większe. Latanie dziur przed zimą jest szczególnie ważne w przypadku chodniczków i podestów przylegających do domu także z tego powodu, by wraz z roztopami uniknąć ewentualnego zalania piwnicy.

zimanaprawaprzegląd

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)