Trwa ładowanie...

Dom energooszczędny, pasywny czy tradycyjny? Wybierz rozwiązanie dla siebie

Dom energooszczędny lub pasywny jest przyjazny zarówno dla portfela, jak i środowiska. Może zużywać tyle energii, ile wymaga suszarka do włosów lub toster. Choć jego budowa nie jest tania, użytkowanie pozwala obniżyć koszty eksploatacji aż o 48 proc. Sprawdzamy, czym różnią się: dom energooszczędny, pasywny i tradycyjny.

Dom energooszczędny, pasywny czy tradycyjny? Wybierz rozwiązanie dla siebieŹródło: -
d26jpqj
d26jpqj
Dom energooszczędny lub pasywny jest przyjazny zarówno dla portfela, jak i środowiska. Może zużywać tyle energii, ile wymaga suszarka do włosów lub toster. Choć jego budowa nie jest tania, użytkowanie pozwala obniżyć koszty eksploatacji aż o 48 proc. Sprawdzamy, czym różnią się: dom energooszczędny, pasywny i tradycyjny.

Dom energooszczędny i pasywny – czym się różnią?

Dom energooszczędny ma zużywać mniej energii niż tradycyjny. Dzięki temu jest ekologiczny i ekonomiczny. Jego użytkowanie pozwala na ograniczenie emisji szkodliwych substancji oraz obniżenie wydatków. Dom pasywny to szczyt osiągnięć budownictwa energooszczędnego. Wymaga dostarczenia niewielkiej ilości energii z zewnątrz – w resztę zaopatruje się sam.

Budowa domu pasywnego wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Bryła może powstać jedynie na planie prostokąta, z kolei dach powinien być jedno- lub dwuspadowy. Taki dom musi być więc nieskomplikowany i w miarę prosty, co nie pozwala naszej fantazji na rozwinięcie skrzydeł. Wysokie standardy domu pasywnego dotyczą również doboru i montażu okien, wentylacji oraz ocieplenia.

Domy energooszczędne i pasywne mogą być zbudowane w niemal każdej technologii. Ściany można stawiać zarówno z bali, jak i ceramiki tradycyjnej, betonu komórkowego czy prefabrykowanych elementów keramzytobetonowych.

d26jpqj

Ile energii zużywa dom?

Tradycyjny dom zużywa 120 kWh/m² w ciągu roku. Z kolei dom energooszczędny, o standardzie NF40, potrzebuje zaledwie 40 kWh/m². Domy pasywne (standard NF15) zużywają aż 8 razy mniej energii niż tradycyjne.

Dla przykładu sprawdźmy zużycie energii w domu tradycyjnym i energooszczędnym o powierzchni 150 m². Ten pierwszy pochłonie rocznie 200 kWh/(m²/rok), z kolei drugi - 100 kWh/(m²/rok), czyli połowę mniej. Jeżeli zamienimy kilowatogodziny na złotówki, okaże się, że w ciągu roku jest to różnica 9000 zł.

O ile za ciepłą wodę i prąd w obu domach zapłacimy tyle samo, o tyle koszty ogrzewania znacznie się od siebie różnią. Ogrzanie domu energooszczędnego to wydatek 3960 zł, natomiast domu tradycyjnego - 12 960 zł na rok. Jeżeli dodamy do tego koszty prądu – 2730 zł – i ciepłej wody – 2700 zł, okaże się, że roczne utrzymanie domu kosztuje 9390 zł w przypadku budownictwa energooszczędnego lub 18 390 zł – dla budownictwa tradycyjnego.

Cena budowy domu i cena za użytkowanie

Bez wątpienia koszty utrzymania domu energooszczędnego są znacznie niższe, co jest dużą zaletą nowoczesnych rozwiązań. Dodatkowo można oszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych już w momencie wyboru ekipy budowlanej, dodając zlecenie na budowę w internecie, dzięki czemu firmy budowlane konkurują o nie. Jeżeli chcesz otrzymać oferty od firm budujących domy tradycyjne, pasywne lub energooszczędne w twoim rejonie, wypełnij ten formularz.

d26jpqj

Jeżeli decydujesz się na budowę domu energooszczędnego, pamiętaj o wysokich kosztach początkowych. Budowa wymaga materiałów o wyższych standardach, użycia zaawansowanej technologii oraz zatrudnienia wykwalifikowanych fachowców. To wszystko podnosi jej cenę o 15-25 proc. w porównaniu z domem tradycyjnym. Inwestycja może się jednak opłacić – poniesione koszty zwrócą się w ciągu kilku lat. Dodatkowo każdy, kto zdecyduje się na budowę domu energooszczędnego, może liczyć na dofinansowanie.

Komfort i wygoda domów energooszczędnych

Nowe rozwiązania technologiczne, zastosowane w domach energooszczędnych, gwarantują mieszkańcom dużą wygodę. Na rynku dostępne są już okna dostosowane specjalnie do tego rodzaju domów – dzięki temu nie ucieka przez nie ciepło, a ty możesz się cieszyć dużymi przeszkleniami i jasnym wnętrzem. Szczelne okna wymagają także wentylacji mechanicznej. To rozwiązanie zapewnia stałą cyrkulację powietrza. Zużyte powietrze na bieżąco jest wymieniane na świeże.

d26jpqj

Budowa domu pasywnego wymaga przygotowania zarówno ze strony architektów, budowlańców, jak i producentów. Dlatego na razie chętniej stawia się domy energooszczędne, które również pozwalają na oszczędzenie energii, a dzięki temu – pieniędzy. Wyśrubowane standardy i wysoka inwestycja początkowa powodują, że nadal chętniej skłaniamy się ku tradycyjnym rozwiązaniom. Jednak wymagania dotyczące energooszczędności nowych budynków będą rosły z roku na rok. W efekcie energooszczędność stanie się normą, a tradycyjne domy odejdą w niepamięć.

d26jpqj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26jpqj