Trwa ładowanie...

Dom energooszczędny. Ogrzewanie nadmuchowe czy powietrzne?

Dom energooszczędny. Ogrzewanie nadmuchowe czy powietrzne?Źródło: Shutterstock
d2sd6qp
d2sd6qp

Inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę domu o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Ogrzewanie w domu energooszczędnym powinno być starannie przemyślane i zaprojektowane. Kluczową kwestią jest rodzaj czynnika grzewczego: woda lub powietrze. Najpopularniejsze jest u nas ogrzewanie, w którym czynnikiem grzewczym jest woda. W tym przypadku źródłem ciepła jest kocioł, kominek z płaszczem wodnym lub pompa ciepła. Instalacją rozprowadzającą ciepło w pomieszczeniach są grzejniki ścienne lub ukryte pod posadką rury ogrzewania podłogowego.

Ciepło może być też jednak transportowane przez powietrze. W odróżnieniu od powszechnie stosowanych wodnych instalacji grzewczych tę powietrzną charakteryzuje niewielka bezwładność cieplna - po włączeniu nadmuchu gorącego powietrza w zimnych pomieszczeniach od razu odczuwamy ciepło. W rezultacie czas potrzebny do ogrzania domu skraca się nawet do kilkunastu minut. Powietrze może by rozprowadzane poprzez system kanałów wentylacyjnych umieszonych w suficie lub za pomocą grzejników z wymuszonym obiegiem powietrza, naywanych limakonwektorami.

Ogrzewanie nadmuchowe

W domach energooszczędnych, ze względu na wysoką izolacyjność i szczelność budynku, wymagana jest wentylacja mechaniczna. Składa się ona z kanałów nawiewnych, wywiewnych, czerpni i wyrzutni powietrza oraz centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. Wentylację mechaniczną można powiązać z ogrzewaniem nadmuchowym, który jest jednym z najbardziej efektywnych systemów ogrzewania pomieszczeń. W takiej instalacji do ogrzewania powietrza wykorzystuje się piec nadmuchowy z wymiennikiem ciepła zasilany gazem, olejem opałowym, ciepła wodą lub elektryczną nagrzewnicą. Źródłem ciepła może być również gazowy kocioł kondensacyjny, pompa ciepła typu powietrze-powietrze, nagrzewnica powietrza na paliwa stałe lub kominek.

W instalacjach z piecem nadmuchowym świeże powietrze zasysane jest z zewnątrz budynku osobnym kanałem wyposażonym w czerpnię ścienną lub dachową. Już na wstępie zostaje ono oczyszczone z zanieczyszczeń mechanicznych, za pomocą filtra włókninowego. Czerpnia zewnętrzna dostarcza świeże powietrze i miesza je z ochłodzonym powietrzem powracającym z ogrzanych pomieszczeń przez czerpnię wewnętrzną. Wymieszane powietrze trafia do pieca nadmuchowego, gdzie w wymienniku zostaje podgrzane, następnie rozprowadzane jest systemem kanałów wentylacyjnych zakończonych kratkami nadmuchowymi z przepustnicami i wdmuchiwane do pomieszczeń.

d2sd6qp

Na korzyść ogrzewania nadmuchowego w domach energooszczędnych przemawia przede wszystkim wysoka sprawność ogrzewania, brak konieczności montowania grzejników – a to daje swobodę w urządzaniu pomieszczeń. Kluczowym aspektem są niższe koszty eksploatacji – w stosunku do tradycyjnych systemów grzewczych. Porównując systemy nadmuchowe z wodnymi instalacjami grzewczymi, otrzymujemy wynik przemawiający na korzyść systemów nadmuchowych - różnica w kosztach eksploatacji może sięgać aż 30 proc. Sam koszt wykonania instalacji nadmuchowej jest porównywalny do kosztów montażu wysokiej jakości ogrzewania tradycyjnego.

Ogrzewanie grzejnikami z wymuszonym obiegiem powietrza

Jeżeli nie chcesz rezygnować z instalacji wodnej, zastanów się nad wykorzystaniem grzejników z wymuszonym obiegiem powietrza, czyli klimakonwektorów. To urządzenia przypominające budową grzejnik z wentylatorem. Klimakonwektory zapewniają nie tylko błyskawiczne ogrzewanie, ale także szybkie schłodzenie pomieszczenia. Działają na zasadzie wymiany ciepła z otoczeniem poprzez wentylatory, a powietrze schładzają poprzez skraplanie wilgoci. Podstawą ich działania jest praca wentylatorów, dzięki którym klimakonwektor czyści, filtruje powietrze i sprawia, że staje się ono mniej wilgotne.

Źródłem zasilania dla klimakonwektorów są niskotemperaturowe źródła ciepła, powszechnie wykorzystywane w budownictwie energooszczędnym (mowa o wodnych, gruntowych i powietrznych pompach ciepła). Możliwa jest także współpraca z wysokotemperaturowymi źródłami ciepła, czyli z kotłem, np. na olej opałowy lub gaz. Za wyborem klimakonwektorów przemawia też duża oszczędność przestrzeni. Osiągają one maksymalną grubość 13 cm i wyróżniają się nowoczesnym designem. Istotną zaletą klimakonwektorów jest sterowanie za pomocą pilota i możliwość programowania.

Klimakonwektory mają tendencję do hałasowania, dlatego ich moc powinna zostać odpowiednio dobrana, zwłaszcza jeżeli instaluje się je w sypialni. Warto rozpatrzyć zakup klimakonwektora jako górnego źródła ciepła, jeśli zdecydowałeś się na ogrzewanie domu pompą ciepła oraz jeżeli zależy ci na dodatkowym chłodzeniu powietrza latem.

Budujesz dom? Szukasz profesjonalnej ekipy budowlanej lub remontowej? Wypełnij krótki formularzi nawiąż kontakt z firmami z twojego regionu.

Damian Czernik

d2sd6qp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sd6qp