Trwa ładowanie...

Dom czy mieszkanie? Plusy i minusy

Zakup nieruchomości dla rodziny to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Zanim ją podejmiesz, zastanów się, co jest dla Ciebie lepsze – dom czy mieszkanie? Podpowiadamy, jakie plusy i minusy obu rozwiązań.

Artykuł sponsorowany
Dom czy mieszkanie? Plusy i minusyŹródło: materiały partnera
dlkfpsq
dlkfpsq

Dom lepszy od mieszkania? Zalety domu

Wybierając mieszkanie w domu, z pewnością można liczyć na wyższy poziom prywatności, a także spokój wynikający z większej niż w bloku odległości od sąsiadów. Dodatkową zaletą jest brak problemów z parkowaniem – dzięki posiadaniu własnego podjazdu lub garażu.

Zaletą domu, docenianą zwłaszcza podczas tegorocznej przymusowej izolacji, jest posiadanie własnego ogródka. Kontakt z naturą pozwala na łatwiejszy relaks po ciężkim dniu, a nawet niewielka przestrzeń pod chmurką sprzyja spotkaniom towarzyskim przy grillu.

Plusem domu jest także możliwość znalezienia lokum o większym metrażu, np. dla dużej rodziny. Mieszkania, zwłaszcza w nowym budownictwie nie przekraczają przeważnie powierzchni 60 m kw.

Dom czy mieszkanie? Wady domu

Wśród wad posiadania domu najczęściej pojawia się argument wyższych kosztów eksploatacji, np. ogrzewania, bieżących remontów, utrzymania ogrodu. Posiadając dom, nie ponosi się jednak kosztów czynszu i funduszu remontowego, więc różnica nie jest rażąca.

dlkfpsq

Domy budowane są przeważnie na peryferiach miast lub na wsiach, co skutkuje w pewnym momencie koniecznością dojazdów do szkoły, pracy czy sklepów. Nie tylko traci się przez to czas, ale także pieniądze (np. bilety czy paliwo).

Właściciele domów poświęcają przeważnie wiele wolnego czasu na pielęgnację ogrodu i dbanie o wygląd oraz stan techniczny budynku. Dla jednych jest to sposób na aktywny wypoczynek, dla innych przykry obowiązek.

Czy wybrać mieszkanie? Plusy mieszkania

Decydując się na mieszkanie, można liczyć na lokalizację w centrum miasta i rozwiniętą infrastrukturę. Bloki najczęściej budowane są w bliskiej odległości od sklepów, szkół, szpitali itp., dlatego nie traci się czasu i pieniędzy na dojazdy do tych miejsc.

Mieszkanie w bloku daje wyższe poczucie bezpieczeństwa niż w przypadku domu jednorodzinnego. Bliskie sąsiedztwo, że rzadziej dochodzi do włamań do mieszkań i dodatkowo można liczyć na pomoc osób mieszkających obok w razie potrzeby.

dlkfpsq

Mieszkanie w bloku to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę. Nie ma tu konieczności dbania o ogród czy sam budynek i zajmowania się kwestiami mediów. Sprawami tymi zajmuje się spółdzielnia lub zarządca bloku.

Dom czy mieszkanie? Minusy mieszkania

Jedną z największych wad mieszkania jest brak prywatności wynikający z bardzo bliskiego usytuowania mieszkań względem siebie i słabej izolacji akustycznej wnętrz. Zarówno w starym, jak i nowym budownictwie zdarza się słyszeć przez ścianę czy piony kanalizacyjne sąsiadów.

Wadą mieszkania w lokum w bloku jest brak własnego miejsca do relaksu na świeżym powietrzu. Wiele z mieszkań posiada balkony, jednak większość z nich jest za mała, aby postawić tam chociaż niewielki stolik i krzesło.

Minusem mieszkania, zwłaszcza w nowym budownictwie lub prestiżowej lokalizacji, może być także wysoka cena porównywalna do kosztów kupna domu na obrzeżach miasta.

dlkfpsq

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlkfpsq