Z alergią boryka się co czwarty Polak, w tej grupie większością są dzieci. Aby wykluczyć lub zmniejszyć objawy alergii, w trosce o małe pociechy należy urządzić mieszkanie tak, aby przebywanie w nim nie nasiliło objawów uczulenia. Na co zwrócić uwagę w domu, w którym mieszka alergik?
Z alergią boryka się co czwarty Polak, w tej grupie większością są dzieci. Aby wykluczyć lub zmniejszyć objawy alergii, w trosce o małe pociechy należy urządzić mieszkanie tak, aby przebywanie w nim nie nasiliło objawów uczulenia. Na co zwrócić uwagę w domu, w którym mieszka alergik?
Życie z alergią nie jest łatwe, zarówno dla osoby cierpiącej na tę przypadłość, jak i dla jej najbliższego otoczenia. Odpowiednie przygotowanie domu ma istotny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie osoby uczulonej na kurz, roztocza, sierść czy wszelkie substancje chemiczne. Aby dom był przyjazny dla alergika, należy zadbać o to, aby był czysty - szkodliwe drobnoustroje zbierają się nieprzerwanie w zakamarkach, dywanach, zasłonach oraz na meblach. Dlatego warto wyeliminować wszelkie zbędne tekstylne elementy wyposażenia domu, które mogą być siedliskiem dla takich drobnoustrojów. Wpływ na komfort mieszkania alergika mają również system grzewczy oraz odpowiednia wentylacja pomieszczeń.
Dom alergika: czym wykończyć ściany?
Ściany w domu alergika muszą być przede wszystkim gładkie, by nie osadzał się na nich kurz. Dlatego najlepiej wykańczać je tynkiem gipsowym, gładzią lub płytami g-k, które mają gładką powierzchnię. Istotne są ich właściwości fizyczne - zapewniają dobry mikroklimat pomieszczeń, wchłaniają bowiem wilgoć, a gdy jest zbyt sucho, oddają ją do otoczenia. Alergicy powinni unikać stosowania zwykłych tynków cementowo-wapiennych lub mineralnych, w których znajdują się ziarenka piasku tworzące chropowatą powierzchnię. Malując pokój dla alergika, wybieraj farby emulsyjne, których składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe. Tworzą one bardzo trwałą powłokę, która jest odporna na zmywanie. Ponadto cechuje je paroprzepuszczalność, dzięki której wchłanianie i oddawanie przez ściany wilgoci nie jest utrudnione. W takim pokoju należy unikać okładzin kamiennych czy imitujących cegłę, kamień lub drewno - tworzą one na ścianie nierówną fakturę, w której gromadzi się kurz. Choć takie ściany wyglądają efektownie,
trudniej utrzymać je w czystości.
Dom alergika: co odpada?
Planując ogrzewanie w domu alergika, w pierwszej kolejności należy uwzględnić rodzaj źródła ciepła i lokalizację kotłowni. Ogrzewanie domu kotłem węglowym może być bardzo kłopotliwe dla takich osób - wyeliminowanie kurzu i pyłu podczas czyszczenia lub uzupełniania kotła jest wręcz niemożliwe. W takim zestawieniu lepiej wypada kocioł na biomasę. Pelety składowane w workach nie brudzą tak jak węgiel - niektóre modele kotłów mają funkcje automatycznego czyszczenia palinka oraz wymiennika, zatem obsługa takiego urządzenia jest mniej kłopotliwa. Kotłownia powinna się znaleźć w piwnicy, jeżeli budynek nie jest podpiwniczony. Należy tak rozplanować układ pomieszczeń, aby kotłownia znajdowała się możliwe daleko od pomieszczeń mieszkalnych, z osobnym wyjściem na zewnątrz. W domu alergika najlepiej sprawdzi się kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania. Proces spalania w takich kotłach jest całkowicie zautomatyzowany. Powietrze potrzebne do pracy kotła pobierane jest z zewnątrz przewodem wentylacyjnym. W takim
rozwiązaniu domownicy nie mają żadnego kontaktu ze spalinami.
Dom alergika: ogrzewanie podłogowe czy konwekcyjne?
Sposób ogrzewania domu może poprawić warunki życia alergika - dla osób uczulonych ważne jest, żeby ciepło z urządzeń grzewczych rozchodziło się przede wszystkim przez promieniowanie, a nie przez konwekcję. Niewielka temperatura podłogi, która zazwyczaj nie przekracza 26°C, nie powoduje unoszenia się bardzo ciepłego powietrza w górę, a wraz z nim kurzu i innych zanieczyszczeń. Dodatkowo w pomieszczeniach ogrzewanych przez "podłogówkę" powietrze nie jest tak suche, jak w tych ogrzewanych grzejnikami konwekcyjnymi. Taką podłogę można wykończyć płytkami ceramicznymi, z gresu lub z kamienia - te materiały łatwo utrzymać w czystości, dlatego najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach przystosowanych dla osób z alergią.
Dom alergika: właściwa wentylacja
W pomieszczeniach zamkniętych jesteśmy narażeni na kontakt z kurzem, pyłem, zarodnikami pleśni i innymi mikroorganizmami unoszącymi się w powietrzu. Aby nie były one uciążliwe dla nas i dla naszego zdrowia, musimy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. W źle wentylowanych budynkach czynniki te mogą powodować bóle głowy, pieczenie oczu, gorsze samopoczucie i kłopoty z koncentracją. Skutkiem złej wentylacji jest też wilgoć, która wykrapla się z powietrza i osadza w najzimniejszych miejscach - stwarza to korzystne warunki dla rozwoju grzybów pleśniowych. Aby uniknąć problemów, należy zapewnić odpowiednią wymianę powietrza w budynku. W starym budownictwie dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń zapewniała nieszczelna stolarka okienna i drzwiowa. Obecnie budowane budynki są szczelne i dobrze ocieplone. Aby wentylacja grawitacyjna działała efektywnie, okna muszą być wyposażone w nawiewniki (np. w automatyczne) - które będą dozowały ilość napływającego z zewnątrz świeżego powietrza.
Dom alergika: wymiana filtrów
Skuteczniejszym sposobem wietrzenia pomieszczeń jest wentylacja mechaniczna, która składa się z elementów nawiewnych i wywiewnych oraz z centrali wentylacyjnej. Wentylacja mechaniczna zapewnia prawidłowy przepływ powietrza w pomieszczeniach, zastosowanie centrali z rekuperatorem pozwala na odzysk ciepła z powietrza wywiewanego i ogrzanie nim powietrza nawiewanego. Z punktu widzenia domowników chorujących na alergie najważniejszymi elementami wentylacji mechanicznej są filtry, które oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń trafiających do centrali. Tego typu filtry należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta - co 2-3 miesiące. Z kolei kanały wentylacyjne wystarczy czyścić raz w roku.
Autor: Damian Czernik