ŁazienkaDodatkowa przestrzeń w małej łazience. Pomysły architektów

Dodatkowa przestrzeń w małej łazience. Pomysły architektów

Dodatkowa przestrzeń w małej łazience. Pomysły architektów
Źródło zdjęć: © Shutterstock

22.02.2017 10:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zaprojektowanie komfortowej łazienki to duże wyzwanie dla urządzających. O jej funkcjonalności i estetyce decyduje nie tylko metraż, ale także jego umiejętne zagospodarowanie. Jak uporządkować i odzyskać przestrzeń w małej łazience?

Zaprojektowanie komfortowej łazienki to duże wyzwanie dla urządzających. O jej funkcjonalności i estetyce decyduje nie tylko metraż, ale także jego umiejętne zagospodarowanie. Jak uporządkować i odzyskać przestrzeń w małej łazience?

Łazienka to pomieszczenie, w którym każdy spędza średnio trzy lata życia, dlatego bez względu na wielkość powinna być urządzona nie tylko zgodnie z trendami, ale także praktycznie i komfortowo. Badania przeprowadzone przez Akademię Roca i opublikowane w raporcie "Odzyskiwanie przestrzeni w łazience" potwierdziły, że domownikom najbardziej przeszkadza brak funkcjonalnych rozwiązań oraz trudność utrzymania pomieszczenia w czystości. Aranżując łazienkę, zwłaszcza małą, wykorzystaj porady ekspertów.

Cenna funkcjonalność

Planowanie łazienki należy rozpocząć od zastosowania rozwiązań, które nie dotykają podłogi, dzięki czemu powiększają wizualnie przestrzeń. Do takich należą np. podwieszane meble, miska WC czy bidet. Zapewnią one łatwy dostęp do zakamarków, ale także umożliwią bezproblemowe utrzymanie podłogi w czystości. Nad umywalką zamiast lustra sprawdzi się praktyczna szafka z lustrzanym frontem, dzięki której zyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy.

W mniejszej łazience ukryć zbędne drobiazgi i zaoszczędzić cenne miejsce pozwoli także połączenie umywalki nablatowej z szafką. Ciekawym pomysłem jest spojrzenie na łazienkę jak na kabinę prysznicową, a więc rozwiązanie, które pozwoli na umycie podłogi, ścian, a nawet sufitu – prysznicem. Instalując płaski brodzik montowany równo z podłogą, sprawisz, że strefa kąpieli i umywalki mogą się przenikać i nakładać na siebie. Stojąc pod prysznicem, umyjesz zęby, a brak płytek, fug, stopni i załamań pozwoli na łatwe spłukanie całej przestrzeni – zauważa Marcin Mostafa, architekt i współautor raportu.

EKO Must Have

O zmianie w myśleniu o łazience świadczy coraz większa popularność ekodesignu. Ponieważ łazienka jest miejscem, w którym domownicy zużywają najwięcej wody – warto zwłaszcza w tym pomieszczeniu rozważyć ekologiczne rozwiązania. Do takich należą baterie elektroniczne, które uruchamiają strumień wody tylko wtedy, gdy pod wylewką znajdują się dłonie. Ich bezdotykowa obsługa ułatwia dodatkowo utrzymanie higieny i czystości. Twórcy Akademii Roca zwracają także uwagę na najnowszy trend, czyli bezkołnierzowe miski WC. Nie mają one zakamarków, ostrych krawędzi czy nieoszkliwionych powierzchni, co pozwala ograniczyć zużycie wody aż do 30 proc.

Rozwiązania, których nie widać

Dodatkową przestrzeń w łazience zyskasz dzięki zachowaniu porządku i umiejętnemu ukryciu elementów instalacyjnych. Rozwiązaniem, które powinno zaspokoić potrzeby wszystkich, wydaje się stelaż podtynkowy, który zajmuje niewiele miejsca, co pozwala na wyeksponowanie ceramiki i dodatków, a także zwiększa swobodę aranżacyjną.

Efekt czystego i uporządkowanego wnętrza pozwolą także osiągnąć baterie podtynkowe, które zapewniają więcej przestrzeni i poczucie harmonii.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (2)