Trwa ładowanie...

Dobry sen dziecka - zaczarowany pokój dziecięcy

Spokojny sen jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Na jego jakość wpływa m.in. otoczenie, w jakim przebywa maluch, o czym przekonuje Monika Marszał, psycholog z pracowni psychologicznej Bliżej. Jak zatem zadbać o odpowiedni klimat do snu w pokoju dziecięcym? Rozwiązaniem mogą być elementy wyposażenia wnętrza, które stworzą przyjazny nastrój...

Dobry sen dziecka - zaczarowany pokój dziecięcyŹródło: Velux
dpl6xvi
dpl6xvi

Dobry sen ważny dla dziecka

Spokojny sen jest niezwykle istotny dla dziecka w każdym wieku. Warto pamiętać, że 5-letnie dziecko spędza w łóżku ok. 11 godzin, a młodsze maluchy jeszcze więcej - nawet kilkanaście godzin na dobę. Co ważne, podczas snu dziecko nie tylko odpoczywa i regeneruje siły, ale przede wszystkim intensywnie się rozwija. W czasie snu wydzielany jest hormon wzrostu, wzmacnia się system odpornościowy organizmu, rozwija się mózg i umacniają połączenia nerwowe oraz ślady pamięciowe. Wyspany maluch nie ma problemów z apetytem, jest radosny, ciekawy świata, łatwiej się koncentruje i szybciej się uczy. Jednak szybki rozwój dziecka w wielu sferach - motorycznej, poznawczej i emocjonalnej - może powodować powstawanie problemów ze snem, takich jak lęk przed zasypianiem, koszmary senne czy wybudzanie się w nocy.

Badania wykazują, że około 25% wszystkich dzieci cierpi na zaburzenia snu dlatego tak ważne jest, aby zadbać o dobry sen poprzez zapewnienie właściwej higieny snu. Istotnym czynnikiem jest otoczenie, w którym maluch śpi - powinno ono sprzyjać poczuciu bezpieczeństwa i wyciszeniu malucha.

Dobry sen dziecka: znaczenie otoczenia

Na właściwą higienę snu składa się wiele czynników, takich jak miejsce snu, stałe pory usypiania i rytuały związane z zasypianiem, a także aktywność dziecka w ciągu dnia. Ponadto, jak zauważa Monika Marszał, psycholog z pracowni psychologicznej Bliżej: - Sypialnia dziecka powinna być zaciemniona i cicha, z odpowiednim poziomem temperatury i wilgotności. Wystrój wnętrza sprzyjający zasypianiu powinien być spokojny i przyjazny, ale też kolorowy i pobudzający wyobraźnię. Przedmioty i zabawki otaczające malucha powinny być przez niego znane i lubiane.

We wspomaganiu dobrego snu dziecka pomocne może stać się wypracowanie kojącego wieczornego rytuału, takiego jak ciepła kąpiel, ulubiona piżamka, bajka i ukochana maskotka. Taki rytuał ułatwia zasypianie i pomaga dziecku radzić sobie podczas nocnego wybudzania poprzez przywołanie kojących chwil przed zaśnięciem.

dpl6xvi

Pokój dziecięcy, który tuli do snu

- Dziecko lubi mieć swoje własne „usypiacze”, czyli ulubione postacie kojarzące się z bezpieczeństwem i radosną zabawą, które pomagają, gdy maluch ma problemy z zaśnięciem lub obudzi się samo w środku nocy. Przywołanie, chociażby w pamięci, ulubionego bohatera z bajki wpływa na dziecko kojąco i często jest najlepszym sposobem na spokojne, bezproblemowe zasypianie. Pobudza także jego wyobraźnię, co sprzyja kreowaniu barwnego i inspirującego świata marzeń sennych – komentuje Monika Marszał.

Przestrzeń, w której zamieszkają bajkowe postacie, będzie zatem atrakcyjna i inspirująca dla dziecka. Elementem takiego wnętrza na poddaszu mogą być np. bajkowe rolety zaciemniające stworzone przez VELUX przy współpracy z firmą Disney. Pojawiają się na nich dziecięcy bohaterowie: Kubuś Puchatek, Bambi, Samoloty, Kopciuszek, Myszka Miki oraz Mini. Nie tylko pobudzają one twórcze myślenie, lecz także ucieleśniają pozytywne cechy, takie jak życzliwość, uprzejmość czy ciekawość świata.

dpl6xvi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpl6xvi