Trwa ładowanie...

Dobrego gospodarza poznasz po ręcznikach. Jakie wybrać?

Puszyste, dobrze chłonące wodę i jak najwyższej jakości — takie powinny być dobre ręczniki. Nie każdy zwraca uwagę na ten detal, choć nieumiejętnie dobrane mogą skutecznie popsuć wrażenie, jakie robi cały dom. Warto wybrać odpowiednie.

Dobrego gospodarza poznasz po ręcznikach. Jakie wybrać?Źródło: 123RF
d1n2woa
d1n2woa

Zadbany dom to także detale

Ręczniki jako podstawowe elementy wyposażenia łazienki często lekceważymy, a szkoda. To jeden z detali, o które warto zadbać z różnych powodów. Po pierwsze: odpowiednio dobrane, wykonane z właściwych materiałów i o odpowiedniej grubości zapewniają nam wysoki komfort. Po drugie (równie ważne): schludne, perfekcyjnie czyste i miękkie ręczniki świadczą o naszym domu w takim samym stopniu jak porządek i ładny wystrój. Obecnie najbardziej ceni się te z bawełny, a alergikom poleca się antybakteryjne z bambusa. Istnieje wiele mieszanek różnych włókien, ale to naturalne, przyjemne w dotyku ręczniki osuszają i otulają skórę najlepiej.

Nie każdy dostrzega w ręcznikach element wizerunku gospodarzy. Każdy wie, że ręczniki, z których korzystają nasi goście w toalecie bądź większe, z których korzystają, kiedy nocują w naszym domu, powinny być jak najwyższej jakości. Rzadko postrzegamy je w kategorii elementów reprezentacyjnych. Tymczasem szorstki, twardy i słabo chłonący wodę ręcznik potrafi skutecznie popsuć wrażenie nawet w najpiękniej urządzonym domu.

Niezbędne w każdej łazience

Podstawowy zestaw to mały ręcznik do dłoni i twarzy, model średni (najczęściej o wymiarach ok. 50 na 100 cm) oraz król wszystkich ręczników — model kąpielowy, który powinien mieć minimum metr szerokości i od 150 cm długości.

Gramatura ręcznika to podstawa

Gramatura określa to, w jakim stopniu nasze ręczniki są grube i mięsiste. To waga materiału na określoną miarę przestrzeni — gramów na metr kwadratowy. Im wyższa, tym cięższy będzie nasz ręcznik. Cienki i lekki ręcznik będzie ma gramaturę miedzy ok. 300 a 400 g/mkw. Za optymalne uważa się te nieco grubsze — około 500 g/mkw. Ręczniki o wysokiej gramaturze (600 do 800 g/mkw) wykonane np. z cenionej za wysoką jakość bawełny egipskiej często poleca się na elegancki prezent (choćby z okazji ślubu). Takie ręczniki posłużą lata, nie pylą się, nie zużywają się szybko i co równie ważne: bez problemu wypierzemy je w wysokiej temperaturze.

Gramatura ma też wpływ na inne kwestie: np. czas, w jakim tęcznik schnie. Masz niewielką łazienkę, w której często bywa gorąco i wilgotno mimo wentylacji? Ręczniki z materiałów o wysokiej gramaturze mogą wymagać suszenia na zewnątrz lub na grzejniku, gdyż wolno schnące, grube materiały mogą dość szybko zacząć brzydko pachnieć.

Miękki czy chłonny?

Preferencje dotyczące ręczników będą inne dla różnych użytkowników. Niektórzy cenią lekki, chłonny ręcznik, który szybko wyschnie. Inni z kolei lubią otulić się masywnym kokonem z dużego ręcznika kąpielowego. Jeśli nasz ręcznik sprawia wrażenie, jakby rozmazywał wodę po skórze, zamiast ją chłonąć – warto zerknąć na metkę i sprawdzić, w jakim stopniu wykonano go z bawełny. Jeśli zaś jest zanadto szorstki i drapie skórę – być może warto wybrać produkt z luźniej skręconych, delikatniejszych nitek.

d1n2woa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n2woa