Dobre żelazko na lata. Wybieramy urządzenia z przydatnymi funkcjami

Technologia wciąż idzie naprzód, posiadamy coraz więcej gadżetów, a jednak trudno wyobrazić sobie dom bez poczciwego żelazka. Zobaczmy, jak wybrać bezpieczne urządzenie, dzięki któremu nasze koszule będą zawsze gładkie, a spodnie wyprasowane w kant.

Dobre żelazko na lata. Wybieramy urządzenia z przydatnymi funkcjami
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Michał Leszczyński

30.04.2019 12:46

Żelazko odpowiednie do potrzeb

W odróżnieniu od naszych rodziców, babć i dziadków mamy do wyboru więcej niż jeden model urządzenia do gospodarstwa domowego. Oprócz standardowych żelazek z przewodem zasilającym, możemy zakupić również ich wersję bezprzewodową, ze specjalną podstawką nagrzewającą stopę żelazka. Dostępna jest także wersja systemowa urządzenia, z zewnętrzną stacją pary (woda w osobnym zbiorniku) oraz wariant turystyczny – tylko na specjalne okazje ze względu na małe gabaryty.

Współczesne żelazka możemy również podzielić ze względu na materiał, z którego wykonano stopę. To najważniejsza część urządzenia, gdyż właśnie dzięki niej uzyskujemy efekt idealnego prasowania. Spośród dostępnych stóp warto wymienić chociażby warianty teflonowe i aluminiowe – są tanie oraz łatwe w czyszczeniu, niestety również podatne na zarysowania albo inne uszkodzenia.

Obraz
© Shutterstock.com

Z kolei stopa szafirowa jest niezwykle trwała i praktyczna, niestety trudno się ją czyści. Wreszcie mamy i stopę emaliowaną, dla prawdziwych wirtuozów prasowania. Jest ona niezwykle wygodna w użytkowaniu i ma dobry poślizg na prawie każdym materiale. Niestety ulega uszkodzeniu równie łatwo jak teflonowa i aluminiowa.

Funkcje, które ułatwiają życie

Choć zastosowanie żelazka nie zmieniło się od stuleci, przybyło mu wiele funkcji, dzięki którym prasowanie daje trwalszy efekt, zajmuje mniej czasu i jest wygodniejsze. Oto najważniejsze z nich:
Spryskiwacz. Dzisiaj obecny już w prawie każdym żelazku. Dzięki zmoczeniu tkanin strumieniem rozpylonej wody umożliwia trwalszy efekt prasowania. Przydatny, zwłaszcza gdy na desce rozpostarte mamy tkaniny krochmalone bądź grubą bawełnę.
Regulacja strumienia pary. Pozwala manualnie dopasować siłę wyrzutu pary do rodzaju prasowanego materiału i stopnia jego zgniecenia.
Wyrzut pary, także pionowy. Ułatwia prasowanie, gdyż rozluźnia włókna tkaniny. Wyrzut pary najczęściej uruchamiany jest specjalnym przyciskiem.
Blokada kapania. Przydatna opcja, która zapobiega wydostawaniu się wody na zewnątrz urządzenia i tym samym poplamienia ubrań.
Automatyczne wyłączanie (funkcja "strażak"). Włączone żelazko zostawione w domu to koszmar niejednej zapominalskiej osoby. Dzięki funkcji automatycznego wyłączania wszyscy będziemy mogli spać spokojniej.

System antywapienny. Zapobiega powstawania osadów wapiennych w kanalikach parowych żelazka. Dzięki temu urządzenie dłużej zachowuje sprawność i nie brudzi ubrań.
Samoczyszczenie. Dzięki specjalnej powłoce (np. pokrytej palladem) stopa żelazka sama oczyszcza się podczas prasowania. Drobinki brudu ulegają wtedy utlenieniu i zamieniają się w parę wodną.
Wygodne użytkowanie. Nowoczesne żelazka dbają również o wygodę użytkownika. Posiadają np. miękki, antypoślizgowy uchwyt, który znacznie ułatwia prasowanie. Często zawierają także antypoślizgowe nóżki, dzięki czemu urządzenie jest bardziej stabilne.

Japoński pisarz Haruki Murakami podobno uwielbia prasować – twierdzi nawet, że sama czynność działa na niego jak relaksująca terapia. My na szczęście nie musimy zajmować się pisaniem powieści, by polubić nasze cotygodniowe użytkowanie żelazka. Wystarczy, że kupimy w tym celu praktyczne i wygodne urządzenie.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)