GarderobaDobre żelazko – co się liczy przy wyborze?

Dobre żelazko – co się liczy przy wyborze?

Żelazko jest tak powszechne, że znajduje się niemal w każdym domu. Jednak nie zawsze przyglądamy się z uwagą jego parametrom – ma dobrze prasować i już. Jeśli jednak wybieramy nowy sprzęt, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które prezentujemy poniżej.

Dobre żelazko – co się liczy przy wyborze?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Sylwia Ścibak

20.12.2019 | aktual.: 20.12.2019 10:04

Stopa żelazka

Współczesne żelazko działa za pomocą gorącej pary. Woda znajdująca się w zbiorniku nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury i wylatuje przez szczeliny w stopie. Stopa jest jednym z najważniejszych parametrów, ponieważ ma bezpośredni kontakt z materiałem. Jeśli jest uszkodzona, może psuć ubrania. Najważniejsze jest więc to, by była gładka i śliska jak szklanka i jednocześnie nie przywierała. Z jakiego tworzywa powinna być wykonana?

Za najlepszy (i najdroższy) wybór uchodzą stopy tytanowe, szafirowe i granitowe. Są mocne, bardzo odporne na zarysowania i jednocześnie dają bardzo dobry poślizg. Alternatywą może być popularna stopa ceramiczna, która również dobrze się ślizga po materiale, ale jednak jest nieco trudniejsza w wyczyszczeniu. Na rynku dostępne są także urządzenia ze stopą teflonową, która jest dość łatwa w zarysowaniu, jednak nie powoduje wyświecania się tkanin. Tanim wyborem są żelazka ze stopą stalową, która jest zdecydowanie mniej ergonomiczna, ponieważ łatwo ją zarysować, a sama też "jeździ" po ubraniach dość opornie.

Regulacja temperatury

Bardzo ważna funkcja, bez której nie bylibyśmy w stanie bezpiecznie wyprasować tkanin o różnej strukturze. Wyższe temperatury przydają się przy grubych materiałach, np. jeansie, który zniesie niemal wszystko (ok. 200 stopni Celsjusza). Niższe temperatury będą bezpieczne przy prasowaniu delikatniejszych ubrań, np. jedwabiu (do 110 stopni Celsjusza). Regulacja temperatury w tradycyjnych modelach odbywa się za pomocą pokrętła. W nowocześniejszych i bardziej zaawansowanych egzemplarzach temperatura dobierana jest automatycznie. Takie żelazka mają również funkcję włączania i wyłączania za pomocą dotyku.

Natężenie wytwarzania pary

Gorąca para rozluźnia włókna ubrań, dzięki czemu stają się podatne na temperaturę i nacisk. Jest więc niezwykle ważna, dlatego przy wyborze żelazka warto zwracać uwagę na natężenie jej wytwarzania podawane w gramach na minutę. Im wyższa jest ta wartość, tym więcej pary możemy wytworzyć, a to wpływa na skuteczność prasowania. Największe natężenie wytwarzają stacje parowe (powyżej 100 g/min), które mają bardzo duże zbiorniki, dlatego przy ich używaniu wystarczy często jeden ruch, żeby materiał stał się całkowicie gładki.

Optymalnym rozwiązaniem są żelazka wytwarzające 40-50 g/min. Wyższe wartości będą skutecznym wyborem także wtedy, kiedy zechcemy wykorzystać funkcję wyrzutu pary do odświeżenia np. szalików czy nawet płaszczy. W tym wypadku sprawdzi się również pionowy wyrzut pary, czyli opcja pozwalająca na pracę żelazka w pionie, bez dotykania stopy do materiału.

Pojemność zbiornika

Jedna z mniej istotnych funkcji, która decyduje o tym, jak często będziemy musieli uzupełniać wodę podczas prasowania. Zaleca się wybieranie modeli ze zbiornikiem ok. 300 ml, jednak warto pamiętać, że im więcej wody, tym cięższe żelazko.

Dodatkowe parametry

By żelazko służyło jak najdłużej, powinno mieć kilka przydatnych funkcji. Jedną z nich jest samooczyszczanie i system antywapienny. Dzięki nim możemy używać wody z kranu, która jest pełna minerałów mogących wytrącać się w środku żelazka w postaci kamienia. Do tego przyda się blokada kapania, co zapobiega wypływaniu wody z kanalików wtedy, kiedy żelazko jest wyłączone albo niedostatecznie gorące. Bardzo przydatna jest funkcja strażak, która sprawia, że żelazko wyłącza się automatycznie po kilku sekundach bezczynności w pozycji poziomej lub po kilku minutach w pozycji pionowej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)