Dobre łóżko małżeńskie. Co się liczy przy wyborze?

Wybór łóżka to niełatwa sprawa. Liczą się nie tylko wymiary, ale też tworzywo i stelaż. Na co zwracać uwagę przy wyborze dużego, małżeńskiego łóżka? Sprawdź najważniejsze wskazówki.

Dobre łóżko małżeńskie. Co się liczy przy wyborze?
Źródło zdjęć: © iStock.com
Sylwia Ścibak

26.09.2019 | aktual.: 26.09.2019 14:36

Łóżko małżeńskie – wymiary

Podstawową kwestią, nad którą trzeba się pochylić, są wymiary łóżka dwuosobowego. Przede wszystkim liczy się szerokość, gdyż od niej w głównej mierze zależy komfort odpoczynku. Dużo zależy od indywidualnych preferencji, gdyż niektórzy wolą mniej, a niektórzy więcej dostępnej przestrzeni. Niemniej najlepiej jest wybierać egzemplarze mające minimum 140 cm. Dobrze sprawdzą się również łóżka o szerokości 160–180 cm, natomiast modele 200 cm są już bardzo szerokie i będą dobre głównie do większych sypialni.

Warto też zwrócić uwagę na długość łóżka, gdyż za mały model może być niekomfortowy dla osób o wysokim wzroście. Standardem są łóżka 200-centymetrowe, ale osoby mające powyżej 180 cm wzrostu będą lepiej spały na dłuższych egzemplarzach, 220-centymetrowych.

Łóżko małżeńskie – typ

Tradycyjne łóżko ramowe to niejedyny rodzaj, który świetnie sprawdzi się w sypialni. Jeśli pomieszczenie nie jest niezbyt duże, a my potrzebujemy dodatkowej przestrzeni, możemy zdecydować się na łóżko rozkładane, które w mgnieniu oka może stać się wygodną kanapą do wypoczynku czy oglądania telewizji. Innym wyborem może być łóżko kontynentalne, często wybierane ze względu na elegancki design i praktyczność. Łóżko kontynentalne jest tapicerowane, składa się z dolnej skrzyni na nóżkach wypełnionej sprężynami i przykrytej materacem oraz z drugiego materaca, na którym śpimy.

Łóżko małżeńskie – rama i stelaż

Rama łóżka wpływa na jego jakość. Im jest solidniejsza, tym dłużej przetrwa, co jest szczególnie ważne w przypadku modeli dwuosobowych. Najlepszym wyborem będzie lite drewno, np. dębowe, które jest nie tylko bardzo trwałe, ale też eleganckie. Drewno to wciąż świetny wybór, gdyż ociepla wnętrze, a to ma istotne znaczenie w sypialni. Ważny jest też jego gatunek – prócz dębu dobrze sprawdzi się też sosna, jednak należy wiedzieć, że jest podatna na zmianę koloru, więc z biegiem czasu może zmienić swoje walory estetyczne (chyba że poddamy je bejcowaniu) i nieco mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne niż dąb. Zamiast litego drewna można wybrać płytę z klejonego drewna, płytę MDF albo płytę wiórową laminowaną, które są nieco tańsze, ale zapewniają wystarczającą jakość. W sklepach dostępne są również modele stalowe oraz tapicerowane, pokryte np. mikrofibrą albo skórą.

Drewno będzie także dobrym tworzywem stelaża. Drewniane listewki, ułożone w niewielkich odstępach, zapewnią komfort odpoczynku i sprawią, że materac nie będzie się zapadał. Najlepszym wyborem będzie drewno bukowe, które jest sprężyste, ale jednocześnie na tyle trwałe, że nie odkształci się pod wpływem ciężaru dwóch osób.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)