KuchniaDobre garnki do gotowania. Sprawdź wady i zalety poszczególnych materiałów

Dobre garnki do gotowania. Sprawdź wady i zalety poszczególnych materiałów

Szukasz dobrego garnka do gotowania, ale zastanawiasz się nad tworzywem? W sklepach znajdziesz przede wszystkim modele stalowe, aluminiowe, miedziane i żeliwne. Zobacz, jaki rodzaj tworzywa będzie dla ciebie idealny.

Dobre garnki do gotowania. Sprawdź wady i zalety poszczególnych materiałów
Źródło zdjęć: © Fotolia
Sylwia Ścibak

02.01.2020 | aktual.: 03.01.2020 11:27

Krótko o typach garnków

Garnek klasyczny jest najpowszechniejszy i służy do gotowania większości potraw, ale w sklepach znajdziemy także egzemplarze specjalistyczne, np. szybkowary, które mają szczelnie zamykaną pokrywkę, pozwalającą na ugotowanie potrawy w krótszym czasie. Można również kupić modele do gotowania na parze zawierające sitko, a także wysokie garnki do gotowania szparagów czy rondle z długą rączką idealne do mleka.

Garnki przeznaczone są zwykle do tradycyjnych kuchenek gazowych, ale niektóre egzemplarze również nadają się do indukcji. Jeśli więc mamy właśnie taką kuchenkę w domu, wybierajmy odpowiednie do tego modele.

Tworzywo garnków

Podobnie jak w przypadku patelni, garnki również mogą być wyrabiane z wielu różnych tworzyw, a każde ma swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym rodzajom.

Garnki ze stali nierdzewnej są dziś najbardziej popularnym typem, powszechnie używanym w kuchniach nie tylko domowych, ale też profesjonalnych. Stal nierdzewna ma wiele zalet – przede wszystkim jest bardzo trwała, elegancka, łatwa w czyszczeniu i nie ulega zniszczeniom przez wiele lat. Najlepsze garnki to takie, które mają grube dno pokryte warstwą aluminium lub miedzi, które świetnie przewodzą ciepło. Garnków ze stali można używać na kuchence indukcyjnej oraz w piekarniku, ponieważ są odporne na bardzo wysoką temperaturę. Często jednak dodaje się do nich nikiel, co z kolei źle wpływa na osoby na niego uczulone.

Garnki żeliwne kojarzą się z zamierzchłymi czasami i wciąż w domach naszych babć można takowe znaleźć, ponieważ ich ogromną zaletą jest trwałość. Tworzone są ze stopu żelaza z węglem oraz innymi pierwiastkami, co sprawia, że nie ulegają szybko zniszczeniom, o ile są odpowiednio konserwowane (do żeliwa może przywierać jedzenie, toteż dość trudno je doczyścić). Żeliwne garnki doskonale przewodzą ciepło i nadają się do przygotowywania potraw wymagających długiego gotowania. Jednak są bardzo ciężkie i niestety dość drogie. Na pewno jednak będą inwestycją na lata.

Garnki aluminiowe świetnie przewodzą ciepło, są tanie i trwałe, ale niekoniecznie odporne na zarysowania. Dlatego, kiedy zauważymy rysy na powłoce, wówczas warto je wymienić, bo mogą wydzielać przy gotowaniu szkodliwe dla zdrowia substancje.

Garnki miedziane to prawdziwa gratka dla koneserów gotowania. Mają piękny, złotaworóżowy kolor i doskonale przewodzą ciepło (jeszcze lepiej niż aluminium), równomiernie się nagrzewają i jednocześnie są łatwe w czyszczeniu oraz konserwacji. Dobre garnki miedziane są jednak dość drogie i ciężkie, ale warto docenić ich zalety.

Ceramika, tytan czy emalia?

Warto także przyjrzeć się powłokom garnków. Najczęściej stosuje się emalię, która jest stosunkowo bezpieczna dla zdrowia, ale dość podatna na uszkodzenia i jednocześnie nie utrzymuje długo wysokiej temperatury. Alternatywą dla niej jest ceramika – naturalna powłoka, która również jest bezpieczna dla zdrowia, ale niekoniecznie nadaje się na kuchenki indukcyjne. Nie do zdarcia jest tytan, w którym można mieszać każdym twardym i ostro zakończonym sztućcem bez obaw o to, że powstanie jakakolwiek rysa. Tytan sprawdzi się też do pieczenia, ponieważ dobrze znosi wysokie temperatury.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)