Trwa ładowanie...
dtgjvan

Dobra kołdra. Wyśpisz się za wszystkie czasy

Szukasz kołdry marzeń i nie wiesz, jaką wybrać? Możesz przejrzeć nasz krótki poradnik, który skupia się na kilku istotnych kwestiach. Sprawdź, co jest ważne przy wyborze kołdry.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kołdra na zimę powinna być ciepła, a na lato - przewiewna
Kołdra na zimę powinna być ciepła, a na lato - przewiewna (iStock.com)
dtgjvan

Wypełnienie

Kołdra z założenia ma być ciepła i miękka. Wiele zależy więc od wypełnienia i jego właściwości. Dobrym rozwiązaniem będą kołdry zawierające naturalny puch oraz pierze. Puch ptasi jest przede wszystkim lekki i ma doskonałe właściwości termoizolacyjne. Zdecydowanie poleca się puch gęsi, gdyż jest bardziej wytrzymały od puchu kaczego i również bardziej sprężysty. Pierze zaś występuje zwykle w połączeniu z puchem, a kołdra nim wypełniona jest nieco cięższa. Naturalna jest także wełna owcza. Wełna izoluje przed chłodem i nie uczula, jest również miękka w dotyku i przewiewna, dlatego nadaje się także na lato.

Popularne są też modele z wypełnieniem syntetycznym. Zazwyczaj używa się włókna poliestrowego i silikonowego. Włókno poliestrowe jest najpopularniejsze, a kołdra nim wypełniona charakteryzuje się sprężystością i elastycznością. Włókno silikonowe to również poliester, ale pokryty silikonem, który stanowi dobrą ochronę przed kurzem i bakteriami. Jest zatem idealnym materiałem dla alergików.

dtgjvan

Poza puchem, wełną czy poliestrem można dostać także wypełnienie jedwabne. Jest to jednak wybór dość luksusowy i drogi, ale za to nie przyciąga roztoczy oraz kurzu, więc będzie również idealnym wyborem dla osób zmagających się z różnymi alergiami.

Pokrycie

Prócz wypełnienia liczy się także pokrycie. Najczęściej znajdziemy modele bawełniane, która ma wszechstronne zastosowanie i zapewnia przewiewność. Do niektórych egzemplarzy wykorzystuje się także mieszankę poliestru, który zwiększa wytrzymałość i elastyczność kołdry. W sklepach znajdziemy także pokrycia z mikrowłókien, np. mikrofibry, charakteryzujące się miękkością, wytrzymałością i zdolnością do szybkiego schnięcia.

Na lato czy na zimę?

Producenci stosują klasy cieplne, które wskazują na sezon oraz warunki użytkowania kołder. W zależności od kraju czy producenta używa się skali TOG, sezonowej skali cieplnej albo trzystopniowej skali cieplnej.

dtgjvan

Kołdry letnie są cienkie, lekkie i przeznaczone na upalne noce. Zazwyczaj wypełnia się je syntetycznym włóknem i pokrywa bawełną lub jedwabiem. Ich gramatura wynosi od 500 do 1200. Kołdry zimowe są zaś grube, gwarantują ciepło i jednocześnie nie powodują pocenia. W tym wariancie stosuje się naturalne pierze, puch oraz wełnę. Gramatura takich wyrobów wynosi 1000 do 1800. Prócz obu tych typów znajdziemy również kołdry wielosezonowe o gramaturze od 750 do 1500.

Artykuł powstał we współpracy z Allegro.

dtgjvan

Podziel się opinią

Share

dtgjvan

dtgjvan