Dobra kołdra. Wyśpisz się za wszystkie czasy
Szukasz kołdry marzeń i nie wiesz, jaką wybrać? Możesz przejrzeć nasz krótki poradnik, który skupia się na kilku istotnych kwestiach. Sprawdź, co jest ważne przy wyborze kołdry.
20.01.2020 09:16
Wypełnienie
Kołdra z założenia ma być ciepła i miękka. Wiele zależy więc od wypełnienia i jego właściwości. Dobrym rozwiązaniem będą kołdry zawierające naturalny puch oraz pierze. Puch ptasi jest przede wszystkim lekki i ma doskonałe właściwości termoizolacyjne. Zdecydowanie poleca się puch gęsi, gdyż jest bardziej wytrzymały od puchu kaczego i również bardziej sprężysty. Pierze zaś występuje zwykle w połączeniu z puchem, a kołdra nim wypełniona jest nieco cięższa. Naturalna jest także wełna owcza. Wełna izoluje przed chłodem i nie uczula, jest również miękka w dotyku i przewiewna, dlatego nadaje się także na lato.
Popularne są też modele z wypełnieniem syntetycznym. Zazwyczaj używa się włókna poliestrowego i silikonowego. Włókno poliestrowe jest najpopularniejsze, a kołdra nim wypełniona charakteryzuje się sprężystością i elastycznością. Włókno silikonowe to również poliester, ale pokryty silikonem, który stanowi dobrą ochronę przed kurzem i bakteriami. Jest zatem idealnym materiałem dla alergików.
Poza puchem, wełną czy poliestrem można dostać także wypełnienie jedwabne. Jest to jednak wybór dość luksusowy i drogi, ale za to nie przyciąga roztoczy oraz kurzu, więc będzie również idealnym wyborem dla osób zmagających się z różnymi alergiami.
Pokrycie
Prócz wypełnienia liczy się także pokrycie. Najczęściej znajdziemy modele bawełniane, która ma wszechstronne zastosowanie i zapewnia przewiewność. Do niektórych egzemplarzy wykorzystuje się także mieszankę poliestru, który zwiększa wytrzymałość i elastyczność kołdry. W sklepach znajdziemy także pokrycia z mikrowłókien, np. mikrofibry, charakteryzujące się miękkością, wytrzymałością i zdolnością do szybkiego schnięcia.
Na lato czy na zimę?
Producenci stosują klasy cieplne, które wskazują na sezon oraz warunki użytkowania kołder. W zależności od kraju czy producenta używa się skali TOG, sezonowej skali cieplnej albo trzystopniowej skali cieplnej.
Kołdry letnie są cienkie, lekkie i przeznaczone na upalne noce. Zazwyczaj wypełnia się je syntetycznym włóknem i pokrywa bawełną lub jedwabiem. Ich gramatura wynosi od 500 do 1200. Kołdry zimowe są zaś grube, gwarantują ciepło i jednocześnie nie powodują pocenia. W tym wariancie stosuje się naturalne pierze, puch oraz wełnę. Gramatura takich wyrobów wynosi 1000 do 1800. Prócz obu tych typów znajdziemy również kołdry wielosezonowe o gramaturze od 750 do 1500.
Artykuł powstał we współpracy z Allegro.