Trwa ładowanie...

Do czego służą nawiewniki okienne?

Wbrew pozorom szczelne okna, którymi zachwycił się świat, nie zdały egzaminu. Izolowały do tak wysokiego stopnia, że aż stawało się to niebezpieczne dla domowników. Dziś problem zbytniej szczelności rozwiązują nawiewniki okienne.

Do czego służą nawiewniki okienne?Źródło: Stolbud Włoszczowa
d2is0qt
d2is0qt

Wbrew pozorom szczelne okna, którymi zachwycił się świat, nie zdały egzaminu. Izolowały do tak wysokiego stopnia, że aż stawało się to niebezpieczne dla domowników. Dziś problem zbytniej szczelności rozwiązują nawiewniki okienne.

Okazuje się, że szczelne okna są zbyt dobre - izolują wnętrze od zimna, hałasu, ale też od świeżego powietrza. Aby atmosfera w pomieszczeniach mieszkalnych była zdrowa, konieczne jest zachowanie wentylacji. W większości tradycyjnych budynków świeże powietrze samoistnie dostaje się do wnętrza dzięki drobnym nieszczelnościom w ścianach, stolarce okiennej i drzwiowej. Jest to tzw. wentylacja grawitacyjna. Co prawda nowoczesne materiały budowlane i wykończeniowe pozwalają na coraz lepszą izolację cieplną, nie wolno jednak zapomnieć o zapewnieniu dostępu świeżego powietrza. Jego brak doprowadza do zawilgocenia wnętrz i pogorszenia atmosfery, a przez to zdrowia mieszkańców. Problem dotyczy też okien. Próbowano go rozwiązać dzięki funkcji rozszczelnienia, okazało się to jednak niewystarczające.

Dobry wynalazek – nawiewniki okienne

Wydawałoby się, że szczelne okna to szczyt marzeń, a problem z dopływem świeżego powietrza można rozwiązać poprzez ich otwarcie. Jednak w chłodniejsze miesiące zbyt szybko wychłodza się w ten sposób wnętrze. Ponadto do uszu domowników docierają wówczas niechciane dźwięki z ulicy. Rozszczelnienie okien jest rozwiązaniem zapewniającym mikrowentylację, jednak w dalszym ciągu nie chroni przed zimnem i hałasem. Rewolucyjnym udoskonaleniem okazały się dopiero nawiewniki, które regulując dopływ świeżego powietrza, nie dają efektu przeciągu i nie wpływają negatywnie na izolację akustyczną przeszkleń.

Jak działają nawiewniki okienne?

Dzięki temu, że nawiewniki zamocowane są na wysokości powyżej 2 m nad podłogą (najczęściej w górnej ramie okiennej), napływające do wnętrza świeże powietrze jest ogrzewane przez ciepłe masy powietrza w mieszkaniu. Szczeliny wentylacyjne są na tyle małe, że nie wpuszczają dźwięków. Mogą mieć stały przekrój, dający regularną wymianę powietrza. Dzieje się tak dzięki temu, że jego dostęp poprzez nawiewniki jest zależny od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz domu. Można też wybrać nawiewniki okienne z regulacją, w których przepustnica pozwala na dozowanie ilości wpuszczanego powietrza. Daje ona możliwość zamykania dopływu np. wtedy, gdy w godzinach szczytu do okien dociera duża dawka spalin od strony ruchliwej ulicy. Do najbardziej wyspecjalizowanych zalicza się nawiewniki automatyczne, które reagują na zmianę ciśnienia, wilgotności lub temperatury, we wnętrzu i na zewnątrz. W zależności od potrzeb otwierają się i zamykają, dbając o optymalną atmosferę w mieszkaniu.

Montaż nawiewników okiennych

Jeśli borykasz się w domu z brakiem świeżego powietrza przy zamkniętych oknach lub gdy na szybach skrapla się nadmiar wilgoci, to znak, że potrzebujesz nawiewników okiennych. Jeżeli w czasie remontu decydujesz się na wymianę okien, zamów nowoczesne przeszklenia wyposażone fabrycznie w nawiewniki. Atmosferę we wnętrzu można też jednak poprawić bez kosztownych inwestycji, poprzez instalację nawiewników w istniejących w domu oknach. Najlepszym miejscem montażu jest górna rama skrzydła lub ościeżnicy, jeśli warunki techniczne na to pozwalają. Pracę należy zlecić specjaliście lub firmie wykonawczej zatrudnionej przez producenta wybranych okien. Jeżeli instalacja tego typu nie jest możliwa, nawiewnik montuje się w ścianie nad oknem lub w rolecie zewnętrznej, jeśli okno jest w nią wyposażone.

d2is0qt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2is0qt