Dlaczego syntetyczne worki do odkurzacza są lepsze od papierowych?

Trudno byłoby wyobrazić sobie codzienne porządki bez odkurzacza. To niepozorne urządzenie zwalnia nas z obowiązku uporczywego zamiatania, co jest prawdziwym błogosławieństwem w przypadku dywanów. Jednakże odkurzacze występują w wielu różnych rodzajach i różnią się nie tylko specyfikacją techniczną, ale także osprzętem. Do wielu modeli można wybierać chociażby pomiędzy workami papierowymi i workami syntetycznymi. Jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań? Za chwilę odpowiemy na to pytanie, więc zapraszamy do lektury!

Źródło zdjęć: © materiały partnera

08.04.2022 | aktual.: 10.05.2022 10:02

Odkurzacze workowe – dlaczego worek jest istotny?

Odkurzacze workowe to zdecydowanie najprostsze i najbardziej klasyczne wersje tych urządzeń. Odkurzacz workowy zbiera zabrudzenia do specjalnego worka, który może być wykonany z różnych materiałów. Najczęściej w tym celu stosuje się papier lub włókna syntetyczne.

Odkurzacz workowy, w przeciwieństwie do odkurzaczy bezworkowych, musi mieć raz na jakiś czas wymieniany worek, by jego parametry były prawidłowe. Dzieje się tak dlatego, że w tym typie odkurzaczy moc ssania zależy w dużej mierze od zapełnienia worka. Jeśli będzie on przepełniony, wydajność sprzętu znacznie spadnie, czego raczej wolelibyśmy uniknąć w sytuacji, kiedy mamy do poodkurzania całe mieszkanie.

Jest to jednak tylko jedna strona medalu. Moc ssania odkurzacza workowego przy przepełnionym worku jest wynikiem tego, że worki służą nie tylko za pojemnik na nieczystości, ale także jako jeden z elementów systemu filtracji. Dzięki temu powietrze, które jest wydmuchiwane z tyłu odkurzacza, jest przefiltrowane nie tylko przez właściwy filtr, ale także przez worek. Może to mieć ogromne znaczenie dla osób cierpiących na uczulenia i alergie.

Warto więc wybrać oryginalny worek od producenta naszego odkurzacza – takie rozwiązanie da nam pewność, że będzie on jak najwyższej jakości i żadne zanieczyszczenia nie wydostaną się na zewnątrz. Jednakże nie liczy się tylko producent worka, ale także materiał, z jakiego został on wykonany. Jakie worki wybrać do odkurzacza?

Worki papierowe – dlaczego przeważnie będzie to gorsze rozwiązanie?

Najpopularniejszymi rodzajami worków do odkurzaczy są worki papierowe. Worek papierowy do odkurzacza składa się z kilku sprasowanych warstw papieru. Ich największą zaletą jest niska cena, ale poza nią worki papierowe nie mają się raczej czym pochwalić.

Wynika to z bardzo prostej przyczyny – chociaż do produkcji worków papierowych używa się wiele warstw, w dalszym ciągu jest to papier. Jest on podatny na uszkodzenia, co może skutkować bałaganem w całym mieszkaniu. Nie musi to nawet nastąpić w chwili, kiedy go wyjmujemy – już sama praca odkurzacza i moc jego ssania może wytworzyć ciśnienie, które będzie wystarczające do przerwania worka. 

Nie można zapominać także o innej rzeczy, mianowicie o kontakcie z wodą. Żaden nieprzeznaczony do tego odkurzacz nie powinien mieć z nią kontaktu, jednak często zdarza się, że jakaś niewielka ilość wody dostanie się do wnętrza urządzenia, na przykład podczas odkurzania niedaleko miski z wodą dla naszych zwierzaków. W takiej sytuacji worek papierowy może się po prostu porwać. Zareaguje on na kontakt z wodą podobnie jak zwykły papier, przez co straci swoje właściwości i stanie się jeszcze bardziej wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne.

Kolejnym argumentem przemawiającym przeciw workom papierowym jest ich wydajność. Co mamy na myśli? Grube ścianki worków papierowych znacznie ograniczają ich pojemność, gdyż nie pozwalają na zupełne napełnienie całej przestrzeni worka. W efekcie może zdarzyć się tak, że worek, który wyląduje w koszu na śmieci, nie będzie napełniony nawet do połowy. W sytuacji kiedy musimy dokupować worki, znacznie lepiej będzie poszukać oszczędności i wybrać taki rodzaj worka, który będzie w stanie zmieścić więcej. Takim typem worków są worki syntetyczne. Czym się charakteryzują?

Worki syntetyczne – za i przeciw

Syntetyczne worki do odkurzacza są wykonane z kilku warstw sztucznych włókien. Są one w stanie wyeliminować większość wad użycia worków papierowych. Przede wszystkim – są one znacznie bardziej wytrzymałe. Użycie sztucznych włókien do ich produkcji sprawia, że nie musimy się obawiać o ich zerwanie w trakcie pracy odkurzacza, jak ma to miejsce w przypadku worków papierowych. Sztuczne włókna worka są praktycznie niemożliwe do rozerwania przy użyciu rąk, więc moc ssania odkurzacza i ciśnienie w jego wnętrzu nie zrobią na nich zbyt dużego wrażenia.

Worki syntetyczne także lepiej radzą sobie z wodą. Oczywiście, tak jak wspominaliśmy wcześniej, jeśli odkurzacz nie jest specjalnie przeznaczony do tego celu, to wciąganie nim wody raczej nie będzie dobrym pomysłem, jednak zdarzają się takie przypadki, kiedy nie uda się tego uniknąć. Worki papierowe mogą w efekcie takiej sytuacji zmięknąć i stracić swoje właściwości albo nawet się porwać – ten problem nie występuje absolutnie w przypadku worków wykonanych z włókien syntetycznych.

Włókna syntetyczne lepiej radzą sobie także z filtrowaniem zanieczyszczeń niż worki wykonane z papieru. Dzięki temu jest on rozwiązaniem bardziej polecanym dla alergików – dzięki lepszej filtracji drobinki kurzu i pyłu nie wydostaną się wraz z powietrzem z tyłu odkurzacza i nie będą latały po całym pokoju.

Spójrzmy jeszcze na aspekt ekonomiczny. Worki do odkurzacza wykonane z włókien syntetycznych są nieco droższe w zakupie niż klasyczne worki papierowe. Jednakże, w przeciwieństwie do papieru, worki syntetyczne są w stanie zapełnić się w całości – ich włókna nie są takie sztywne jak sprasowany papier. W związku z tym może i wydamy więcej pieniędzy na sam ich zakup, ale unikniemy sytuacji, kiedy będziemy zmuszeni do wyrzucenia nienapełnionego worka.

Do jakich odkurzaczy pasują worki syntetyczne?

Worki syntetyczne można zastosować w praktycznie każdym odkurzaczu workowym marki Electrolux, jak przykładowo w modelu Electrolux PD82. Dedykowane do niego worki zostały wykonane w taki sposób, żeby mogły pomieścić jak najwięcej zanieczyszczeń. Dodatkowo cechują się one także świetną trwałością – można korzystać z jednego worka aż do trzech razy dłużej, niż miałoby to miejsce w przypadku zastosowania worków z papieru.

Możliwość montażu syntetycznych worków to tylko jedna z zalet z tego modelu. To najcichszy odkurzacz marki Electrolux – podczas pracy generuje jedynie 57 decybeli. Przeciętny odkurzacz często wykracza poza 70 decybeli, więc ta wartość to bardzo dobry wynik. Pomimo cichej pracy PG82 nie traci nic na swojej funkcjonalności – w dalszym ciągu to bardzo wydajne urządzenie, które z całą pewnością przyda nam się przy codziennych porządkach.

Jakie worki do odkurzacza wybrać?

Jak widać, zdecydowanie więcej zalet przemawia za workami syntetycznymi niż za tymi, które zostały wykonane z papieru. Są one może nieco droższe w zakupie, ale to właściwie ich jedyna wada. Poza nią praktycznie wszystkie parametry syntetycznych worków do odkurzacza sprawiają, że są one lepszym wyborem – są bardziej wytrzymałe, lepiej filtrują mikrocząsteczki kurzu i pyłu oraz nie mają problemu, gdy odkurzacz przypadkowo natrafi na wodę. Zdecydowanie warto jest wybrać worki syntetyczne zamiast klasycznego rozwiązania z papieru.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie