Diody LED sposobem na oszczędności w domowym budżecie

Diody LED – ze względu na niskie zużycie energii elektrycznej i wyjątkowo długi czas świecenia – są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych źródeł światła. Co ciekawe, lampy LED mogą także zmieniać barwę, dając we wnętrzu ciekawy efekt dekoracyjny. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, kupując diody LED.

Diody LED sposobem na oszczędności w domowym budżecie
Źródło zdjęć: © Trilux

23.10.2013 12:49

Diody LED – ze względu na niskie zużycie energii elektrycznej i wyjątkowo długi czas świecenia – są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych źródeł światła. Co ciekawe, lampy LED mogą także zmieniać barwę, dając we wnętrzu ciekawy efekt dekoracyjny. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, kupując diody LED.

Dążenie do minimalizowania zużycia energii elektrycznej oraz względy ekologiczne zdecydowały o dyrektywie Komisji Europejskiej, która wprowadziła zaraz produkcji i importu tradycyjnych żarówek. Powodem była ich nieefektywność – jedynie z 5% zużywanej energii uzyskujemy światło. Szacuje się, że oszczędności z tytułu wymiany źródeł oświetlenia na terenie całej Unii Europejskiej sięgać będą 5 mld euro rocznie.

Zalety lamp LED

Alternatywą w oświetleniu wnętrz są żarówki halogenowe, żarówki świecące kierunkowo i świetlówki kompaktowe. Na rynku coraz więcej jest także lamp diodowych o konstrukcji umożliwiającej bezpośrednie zastąpienie tych źródeł światła (bez zmiany oprawy oświetleniowej) oraz nowych opraw oświetleniowych z modułami LED. Coraz lepsze i tańsze LED-y będą zastępować tradycyjne źródła światła.

– Oświetlenie diodowe to technologia przyszłości. Podobnie jak telewizory LED wyparły już praktycznie tradycyjne odbiorniki z kineskopem, w oświetleniu diody LED będą stopniowo eliminować inne źródła światła. I to nie tylko z powodu ograniczeń wprowadzanych w Unii Europejskiej, ale także ze względu na istotne zalety lamp diodowych, przede wszystkim niskie zużycie energii elektrycznej i trwałość, czyli czas świecenia – zaznacza Adam Gołąb, menedżer ds. efektywności energetycznej w firmie TRILUX Polska Sp. z o.o.

Trwałość LED-ów określona początkowo jako 100 tysięcy godzin (ponad 11 lat nieprzerwanego świecenia) została zweryfikowana, bowiem była to wielkość szacunkowa. Dzisiaj producenci LED-ów określają trwałość swoich produktów jako czas świecenia do momentu, gdy ilość emitowanego przez diodę światła spadnie do 70% wartości początkowej (trwałość L70). Dlatego dla LED-ów, którymi zastąpić możemy żarówki lub świetlówki kompaktowe, podawana jest trwałość 30 tys. godzin, natomiast producenci opraw oświetleniowych z modułami LED gwarantują 50 tys. godzin lub więcej. Różnica ta wynika z wrażliwości złącza półprzewodnikowego wewnątrz diody na temperaturę. Im wyższa temperatura tym krótszy żywot i słabsze świecenie diody.

Diody LED jako oświetlenie dekoracyjne

Diody LED umożliwiają zarówno oświetlenie całych pomieszczeń, jak i akcentowanie poszczególnych elementów wnętrza. Można nimi wyeksponować elementy dekoracyjne pomieszczenia. Światłem LED można sterować – ściemniać i rozjaśniać, a w wypadku diod RGB także zmieniać barwę światła.

Lampy LED mogą być stosowane we wszystkich typach pomieszczeń oraz na zewnątrz. We wnętrzach dobrze spisują się także w miejscach, gdzie światło zapala się na krótko, ponieważ częste włączanie i wyłączanie nie skraca ich żywotności, jak ma to miejsce w wypadku lamp wyładowczych, a po włączeniu dają pełen blask i nie trzeba czekać na ich rozgrzanie.

Wpływ lamp LED na środowisko

Poza efektywnością i trwałością istotne są także względy ekologiczne. Ekspert wskazuje diody LED – z uwagi na ochronę środowiska – jako technologię, która w najbliższym czasie zastąpi dotychczasowe rozwiązania oświetleniowe. – Musimy chronić środowisko m.in. przez zmniejszanie emisji dwutlenku węgla powstającego w procesie wytwarzania energii oraz eliminowanie szkodliwych substancji stosowanych w produkcji źródeł światła. Należy się zatem spodziewać, że stopniowo diody LED zastąpią większość lamp stosowanych obecnie, i to nie tylko z powodu decyzji rządowych, gdyż sami przekonamy się o ich zaletach – zaznacza Adam Gołąb, ekspert z firmy Trilux Polska. Jak kupować oświetlenie LED?

Przy zakupie oświetlenia LED warto decydować się na wyroby dobrych i doświadczonych marek. Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, o których producent (sprzedawca) powinien informować:

- moc (W) i całkowity strumień świetlny (lm) albo moc i skuteczność świetlna źródła światła podawana w lm/W (lm – lumen, jednostka strumienia świetlnego, W – Wat) i określająca, ile światła otrzymamy z 1 W pobranej energii. Kupując LED-y o mocach 5-10 W, uzyskamy symboliczne światło. Mimo wysokiej efektywności LED-ów nie będzie ono intensywniejsze niż światło żarówki 15-40 W;

- współczynnik oddawania barw (im wyższy wynik w zakresie do 100, tym światło mniej zniekształca kolory oświetlanych przedmiotów) oraz barwa światła. Jeżeli chcemy uzyskać światło porównywalne ze światłem żarówki, powinniśmy stosować LED-y o barwie ciepłobiałej;

- trwałość LED-ów – im większa, tym lepiej, minimum to 30 000 godzin;

- w zależności od miejsca zamontowania oprawy oświetleniowej należy zwrócić uwagę na jej typ budowy (oznaczenie IP), aby konstrukcja odpowiadała warunkom, w jakich będzie użytkowana (oprawy o odpowiedniej szczelności).

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)