Diabeł tkwi w szczegółach – to właśnie detale świadczą o wnętrzu
Każdy marzy o wyjątkowym mieszkaniu. Urządzamy wnętrza na fali panujących trendów - podglądając magazyny wnętrzarskie, zasięgając porad dekoratorów czy śledząc social media. Często to jednak detale decydują o efekcie końcowym. Drzemie w nich bowiem wielka siła, której musimy być świadomi.
09.04.2019 12:37
I nie mówimy tu o dodatkach typu poszewki na poduszki czy ramki na zdjęcia. Pochylimy się nad elementami, które (bardzo niesłusznie zresztą) wiele osób traktuje nieco po macoszemu, a które mają duży wpływ na całokształt i spójność designu. Listwy przypodłogowe, klamki czy same drzwi – to wcale niemały fragment wystroju, często jednak pomijany przy ogólnym jego planowaniu. Jak zatem je dobrać do stylu naszego wnętrza?
Listwy przypodłogowe – funkcje praktyczne na równi z estetyką
Element niby niepozorny, jednak kiedy zabieramy się za jego wybór, okazuje się że mnogość dostępnych opcji przyprawia o zawrót głowy.
Listwy mają konkretne funkcje praktyczne, jak ukrycie przewodów i ochrona przez zabrudzeniem, zawilgoceniem czy uszkodzeniem ścian, chociażby przy myciu czy odkurzaniu podłóg. W parze z nimi idą funkcje dekoracyjne - między powierzchnią podłogi, a ścianą powstaje szczelina, która jest potrzebna, aby pracujący materiał podłogi oraz skurcze konstrukcyjne stropu miały możliwość małych ruchów, co nazywa się fachowo dylatacją. Listwa zakrywa te nieładne linie i wykańcza styk podłogi ze ścianą. Ponadto jest jednocześnie elementem dekoracyjnym podnoszącym walory całego wnętrza i podkreśla też wybraną jego stylistykę.
Do wyboru mamy różne rodzaje listew. Jakie? Cokoły to listwy, które mają pełny przekrój i montowane są bezpośrednio do ściany. Przybierają bardziej ozdobne formy, frezowane, wykończone ćwierć-wałkiem, pogubione w dolnej części albo o bardzo prostym przekroju. Listwy profilowe z kolei pozwalają w przestrzeni odstającej od ściany ukryć kable i z tego powodu przeważnie mają większą grubość. W końcu listwy chowane w ścianie, w przypadku których przy pomocy profili aluminiowych możemy zlicować listwę ze ścianą otrzymując ładny i nowoczesny efekt jednej gładkiej powierzchni na linii łączenia.
Jak zatem wybrać odpowiednie do stylu naszego wnętrza? Otóż w stylach dekoracyjnych, jak choćby klasyczny, prowansalski czy glamour, warto sięgać po bardziej zdobione, ciekawe profile listew.
Z kolei w stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy industrialnym lepiej sprawdzą się listwy gładkie bez zbędnych ozdób.
Listwy, poza samym stylem wnętrza, dobieramy też pod kątem podłóg, ścian bądź drzwi. W ostatnim przypadku polecamy ten kierunek zwłaszcza, kiedy postawimy na dobre jakościowo, ładne drzwi. Co prowadzi nas zresztą do kolejnego punktu…
Drzwi - wizytówka i naturalne uzupełnienie wnętrza
Niezwykle ważne jest, by drzwi wewnętrzne wybierać w momencie, gdy mamy pełną wizję wykończenia mieszkania, ponieważ w dużym stopniu wpływają one na ostateczny wygląd wnętrza. A i w tym przypadku wybór, z racji wielu możliwych opcji, może sprawić niemały problem. Dostępne są bowiem drzwi z przeszkleniami i pełne, proste i zdobione, z różnymi okuciami i w przeróżnych kolorach.
Co więc będzie pasować do konkretnego wystroju? Wraz z PORTA DRZWI spieszymy z pomocą!
Okazuje się, że białe drzwi to rozwiązanie najbardziej popularne i pasujące do niemal każdego wnętrza. Świetnie uzupełnią styl romantyczny, rustykalny, skandynawski, nowoczesny i minimalistyczny. Styl glamour polubi się z drzwiami z subtelnymi dekorami, zaś rustykalny najlepiej współgra z prostotą i naturalnością. Stylizacja na skandynawską modłę niemalże wymusza minimalizm, taki, jaki mają w sobie np. drzwi Porta FOCUS Premium.
Ogólna zasada mówi, że jeśli wnętrze jest mocno stylizowane w konkretnym nurcie, drzwi również powinny być stylizowane (np. w nowoczesnym wnętrzu doskonale odnajdą się Porta VERTE HOME), a im bardziej klasyczne i proste wnętrze, tym prostsze i bardziej tradycyjne w formie muszą być także drzwi (np. Porta VECTOR Premium).
Co z ewentualnymi przeszkleniami? Drzwi przeszklone to niemalże must have w przypadku pomieszczeń niewielkich i stosunkowo ciemnych. Przeszklenia stanowią zarówno piękną dekorację, ale też wpuszczają do wnętrza światło, czyniąc je wizualnie większym, bardziej przestronnym. Drzwi pełne z kolei, to najbardziej tradycyjne rozwiązanie, które warto uwzględnić w towarzystwie np. stylu retro czy klasycznego.
Mnogość styli, materiałów i kolorystyki często powoduje, że wiele osób zapomina, że okucia drzwiowe – zwłaszcza klamka – mają niebagatelny wpływ na ostateczny wygląd drzwi. Do pomieszczeń w stylu rustykalnym, vintage i klasycznym sprawdzą się dekoracyjne, ręcznie kute klamki lub odlewy żeliwne w kolorze czarnym lub w naturalnym odcieniu stali. We wnętrzach nowoczesnych najlepiej wyglądają metalowe klamki, o zdecydowanej linii i prostych krawędziach.
Wszystkie powyższe wskazówki pozwolą stworzyć wnętrze spójne zarówno stylistycznie, estetycznie, jak i w zgodzie z naszym gustem. Pamiętajmy – diabeł tkwi w szczegółach! Detale, wbrew niesprawiedliwym pozorom, mają wielką moc.
Partnerem artykułu jest PORTA DRZWI