Trwa ładowanie...

Dezynfekcja w domowych warunkach. Jak szybko pozbyć się bakterii z różnych powierzchni?

Bezpieczny dom to dom bez zarazków. Mogłoby się wydawać, że regularne sprzątanie podłóg i przecieranie powierzchni uchroni nas przed bakteriami. Nic bardziej mylnego, w naszych mieszkaniach znajdziemy mnóstwo drobnoustrojów, o których nie mamy pojęcia.

Materiał powstał przy współpracy z marką Dettol
Dezynfekcja w domowych warunkachDezynfekcja w domowych warunkachŹródło: Adobe Stock
d3b64ld
d3b64ld

Jak rozprzestrzeniają się zarazki

Bakterie znajdziemy w wielu zakamarkach, ale to od nas zależy, jak szybko opanują dom. Najczęściej przenosimy je nieświadomie, na przykład podczas sprzątania. Podstawowym błędem jest używanie jednej szmatki czy gąbki do czyszczenia wszystkich blatów, półek i mebli. Nie wystarczy ją lekko przepłukać, jeżeli nie zdezynfekujemy jej należycie, bakterie obecne na ściereczce będą przenosić się na każde miejsce, z którym ją zetkniemy. Dlatego do skutecznej dezynfekcji warto użyć chusteczek nasączonych środkiem dezynfekującym, takich jak chusteczki Antybakteryjne Dettol. Przydadzą się do czyszczenia różnych powierzchni, które wymagają szczególnej dezynfekcji.

Czerwone punkty

W naszym najbliższym otoczeniu znajdziemy dużo miejsc stanowiących prawdziwe wylęgarnie (lub skupiska) bakterii. W przeważającej większości są to przedmioty, z których korzystamy codziennie, a także sprzęt elektroniczny. Smartfon, tablet, pilot od telewizora czy nawet komputerowa klawiatura mogą łatwo stać się siedliskiem bakterii, jeśli zapomnisz o ich regularnym czyszczeniu. Zwykle rezygnujemy z mycia takich urządzeń "na mokro" w obawie, że zniszczymy delikatne podzespoły. Z pomocą przychodzą chusteczki do czyszczenia sprzętów elektronicznych czy ekranów telewizorów. Substancja, którą są nasączone, szybko wysycha, nie pozostawiając smug.

d3b64ld

Czysta łazienka to podstawa

Wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii, dlatego dezynfekcja łazienki powinna być prowadzona regularnie. Pierwszym miejscem będzie oczywiście umywalka, to do niej kierujemy się zwykle po powrocie do domu. Pamiętaj również o dokładnym wyczyszczeniu wszystkich akcesoriów na półce przy umywalce, w tym mydelniczki i kubka na szczoteczki do zębów. To wbrew pozorom idealne środowisko do gromadzenia się drobnoustrojów A jak myć ręce zgodnie z zasadami higieny, by nie dopuścić do przenoszenia się drobnoustrojów? Rozwiązaniem może być bezdotykowy aplikator mydła w płynie, który pozwoli ograniczyć kontakt brudnych rąk z otoczeniem.

Wanny czy brodziki najlepiej czyścić od razu po użyciu. W ten sposób nie tylko łatwo pozbędziesz się wszystkich zanieczyszczeń i resztek mydła, ale dodatkowo usuniesz bakterie, nie dając im szans na rozmnożenie. Do mycia płaskich powierzchni warto używać gęstego żelu, który nie spłynie tak łatwo po ściankach lub preparatów wytwarzających aktywną pianę, która dogłębnie oczyszcza powierzchnię wanny.

Nie wolno również zapominać o czyszczeniu toalety. Podobnie jak w przypadku wanny i brodzika, dobrze jest czyścić ją po każdym użyciu, pomogą w tym kostki i żele, które umieszczamy po wewnętrznej stronie muszli. Pełnią one funkcje dezynfekujące i aktywują się przy każdym spłukaniu. Niemniej jednak warto raz dziennie wyczyścić toaletę z pomocą środka na bazie chloru.

d3b64ld

Kuchnia bez bakterii

Bakterie i inne drobnoustroje znajdziemy również w kuchni. Ich największym źródłem będzie zepsuta żywność. Resztki znajdziemy przede wszystkim w koszu na śmieci, ale punktem zapalnym jest również zlewozmywak. Resztki jedzenia gromadzące się w odpływie w połączeniu z wilgotnym otoczeniem tworzą doskonałe środowisko dla bakterii, dlatego też warto codziennie dezynfekować zlew. W ten sposób zapobiegniesz namnażaniu się groźnych bakterii, na przykład E. coli. Warto również pamiętać o tym, by nie zostawiać kuchennego zmywaka w zlewie i znaleźć dla niego miejsce z dala od odpływu.

Od bakterii nie jest wolny również kuchenny blat, a w szczególności miejsce, w którym przygotowujesz posiłki. Szczególnie podatne na rozwój drobnoustrojów są blaty kuchenne, na których roi się od bakterii. By się ich pozbyć, należy spryskać powierzchnię sprayem antybakteryjnym, który dokładnie usunie zarazki. Z pomocą przychodzi antybakteryjny spray do powierzchni Dettol. Z jego pomocą zdezynfekujemy nie tylko deskę i inne powierzchnie, które mają kontakt z żywnością.

d3b64ld

Mycie zanieczyszczonych powierzchni usunie zabrudzenia, które widać gołym okiem, jednak chcąc pozbyć się drobnoustrojów i bakterii, warto przeprowadzać dezynfekcję najważniejszych miejsc przy okazji codziennego sprzątania. Dzięki regularnemu dezynfekowaniu płaskich powierzchni w domu możesz zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodliwych drobnoustrojów i ochronisz przed nimi swoją rodzinę.

Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.

Materiał powstał przy współpracy z marką Dettol
d3b64ld
d3b64ld