Designerskie elewacje z blachy
Moda na minimalistyczne domy trwa i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie coś się zmieniło. Proste domy z dachem dwuspadowym wybierane są z wielu powód i chociaż stanowią przeważającą większość współczesnych inwestycji, to wcale nie znaczy, że muszą być takie same czy nudne wizualnie. W podkreśleniu indywidualności domu pomoże stal.
06.10.2023 11:56
Po latach budowania wielkich, rozrzeźbionych domów przyszedł czas na minimalizm. Domy realizowane na planie kwadratu czy prostokąta, przekryte dachami dwuspadowymi to dzisiaj oczywisty wybór. Nic dziwnego, takie domy powstają szybciej, a ich budowa jest mniej kosztowna. Należy podkreślić, że "zwarte" budynki również łatwiej ogrzać czy schłodzić, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne. A w dzisiejszych czasach ma to niebagatelne znaczenie. Skoro jednak większość domów ma zbliżoną bryłę, to co zrobić, aby nasz się wyróżniał i zachwycał wyglądem oraz był dobrze zabezpieczony? Nietuzinkowym rozwiązaniem jest wykończenie elewacji stalą – całych ścian lub tylko wybranych fragmentów. Mamy spory wybór – od błyszczącej do efektu rdzewiejącej stali, od pofałdowanej po płaską. Ponadto stal możemy połączyć z innymi materiałami, np. drewnem czy tynkiem, i spełniając marzenie o własnym domu.
Blachy "pełne" na elewację domu
Do wykończenia elewacji możemy z powodzeniem wykorzystać blachę trapezową – ma przekrój w kształcie trapezu. Ten materiał jest wręcz stworzony do pokrycia ścian zewnętrznych i sprawia, że dom zyskuje nieoczywisty, ale zadziwiająco doskonały w odbiorze wizualnym charakter. Firma Blachy Pruszyński ma w swojej ofercie blachę trapezową, cynkową, alucynkową, powlekaną i powlekaną aluminium, więc mamy w czym wybierać. Idąc dalej tropem wyprofilowanej stali, to elewację możemy wykończyć również profilami falistymi. Harmonijnie układające się fale podkreślają oryginalność domu i w zależności od naszych preferencji mogą złagodzić minimalistyczny, surowy wygląd lub nadać mu bardziej zadziorny styl. Jednak to nie jedyne blaszane materiały elewacyjne. Firma Blachy Pruszyński wychodząc naprzeciw wymaganiom inwestorów, opracowała system lekkich metalowych kasetonów elewacyjnych. Dzięki temu, że są dostępne w wielu kolorach, możemy dowolnie operować wyglądem naszego domu.
Ponadto geometryczne wzory umożliwiają pełną dowolność – możemy kasetonami z łatwością pokrywać całe ściany lub tylko wybrane detale. W szerokim portfolio firmy znajdziemy również panele na rąbek stojący. Ten materiał sprawdzi się oczywiście na dachach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedłużyć pokrycie dachowe i pokryć nim również ściany zewnętrzne, uwypuklając industrialny charakter domu. Takie rozwiązanie jest często stosowane w przypadku domów stodół. Blachę na rąbek stojący możemy wykorzystać także wybiórczo, tzn. podkreślić wyłącznie wybrane fragmenty i skorygować optyczny odbiór domu. Co ważne, w zależności od tego, na jakim efekcie nam zależy, panele możemy układać zarówno w pionie, jak i poziomie.
Blachy "z dziurami" na elewację domu
Na rynku dostępne są również elewacyjne blachy perforowane, nazywane również blachą ażurową. Mogą mieć różną strukturę oraz średnicę, kształt i rozstaw otworów. Dzięki blachom perforowanym możemy osiągnąć różne efekty – zarówno eleganckie, stonowane, jak i odważne. Ich możliwości kompozycyjne są niemal nieograniczone, warto więc to wykorzystać i sprawić, aby nasz dom wyróżniał się spośród wielu podobnych. Do produkcji blach perforowanych wykorzystuje się najczęściej stal nierdzewną, aluminium oraz stal ocynkowaną, ponieważ materiały te są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Firma Blachy Pruszyński oferuje możliwość pokrycia blach powłokami ochronno-dekoracyjnymi i jak łatwo się domyślić, mają one za zadanie wzmocnić odporność, a także podbić efekt wizualny. Blachy perforowane pozwalają zrealizować każdy pomysł, nawet ten niekonwencjonalny – ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia.
Blacha elewacyjna a inne materiały
Blacha elewacyjna – niezależnie od wybranego rodzaju – to szlachetny oraz wdzięczny materiał i zawsze doskonale wygląda, czy to pokrywając całe ściany, czy w połączeniu z innym materiałem elewacyjnym. Szykownym pewniakiem jest jej połączenie z tynkiem w odcieniach bieli lub szarości. Ale też blacha idealnie współgra z drewnem. Zestawienie zimnej w odbiorze blachy z ciepłym drewnem przełamuje standardy i surowość blachy, stwarzając urokliwy, domowy, ale gustowny klimat. Stal możemy również zestawić z czerwienią klinkieru, ożywiając elewację i nadając domowi charakter loftowy lub rystykalny. Ponadczasowym i oryginalnym rozwiązaniem jest również kolaż blachy ze strukturalnymi bloczkami betonowymi lub kamieniem łupanym, np. piaskowcem czy wapieniem. Uwaga! Wykończenie elewacji to spory koszt, więc dobór materiałów musi być dobrze przemyślany. Aby osiągnąć zamierzony efekt, możemy skorzystać z pomocy architekta lub internetowych wizualizatorów.