Design energooszczędny, czyli jak kolorem wykreować styl nowoczesny lub tradycyjny
Chociaż bryła i kształt dachu budynku energooszczędnego raczej nie pozostawiają wiele miejsca na oryginalność, wymarzony efekt osiągniemy świadomie dobierając materiały dachowe i elewacyjne
Projektując domy energooszczędne, architekci podporządkowują linie i kształty nadrzędnemu celowi, jakim jest jak najmniejsze zużycie energii. Ponieważ stosunkowo duży procent ciepła przenika na zewnątrz przez ściany, w projektach energooszczędnych dąży się do jak najniższego współczynnika A/V, określającego stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury domu. Im mniej przegród, tym lepiej, dlatego dom energooszczędny najczęściej zbudowany jest na planie prostokąta. Z dachem jest podobnie – należy unikać niepotrzebnego mnożenia powierzchni, przez którą mogłoby być tracone cenne ciepło. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest prosty, dwuspadowy dach. To także wybór najbardziej ekonomiczny, ponieważ oznacza najmniejsze zużycie materiałów ociepleniowych, brak dodatkowych wydatków na akcesoria, a także szybkie prace dekarskie. Taki dom ma zatem wiele zalet, ale nie zostawia zbyt dużo miejsca na oryginalność. Zwartą bryłę i dwuspadowy dach o uniwersalnej estetyce trudno też zaklasyfikować do jakiegoś
konkretnego stylu. Co zatem zrobić, jeśli chcemy mieć dom energooszczędny, a jednocześnie o wyrazistym charakterze, np. tradycyjny lub wręcz przeciwnie – nowoczesny?
Siła koloru
Z pomocą przychodzą odpowiednio dobrane materiały elewacyjne i do krycia dachu. Chodzi tu przede wszystkim o ich kolory, ponieważ to właśnie one mają bardzo duży wpływ na kreowanie stylistyki budynku. Siłę oddziaływania barw doskonale obrazują wizualizacje tego samego budynku z różnymi zestawami kolorystycznymi. Większość odcieni budzi skojarzenia z konkretnym stylem, dlatego decyzję o barwach dachu i elewacji warto bardzo dokładnie przemyśleć. Jedynym wyjątkiem wydaje się tu być kolor biały, który jest barwą uniwersalną i w zależności od pozostałych elementów, może występować w projektach zarówno współczesnych, jak i klasycznych.
Dom w wersji tradycyjnej
Kreowanie domu o stylistyce tradycyjnej, który będzie kojarzył się z ciepłem, gościnnością i bezpieczeństwem, zaczyna się zwykle od czerwonego pokrycia. Dachówki w jednym z odcieni czerwieni to budowlany klasyk. Takie rozwiązanie cieszy się bardzo dużą popularnością - miedziany to obecnie najczęściej wybierany kolor dachu w Polsce. Efekt dodatkowo wzmocnią dachówki ceramiczne z wyraźnym pofalowaniem, kojarzone z tradycyjnym stylem budowania. Materiały na elewację warto dobrać z tego samego obszaru barwnego. - Fasady bardziej tradycyjne opierane są zwykle na barwach ciepłych. Może to być klasyczna czerwień, niezwykle popularny żółty, stonowany beżowy, czy elementy brązowego – mówi Lidia Misiuna, kierownik działu marketingu w firmie Röben Polska, produkującej ceramiczne materiały budowlane.
Energooszczędnie i nowocześnie
Ze stylem nowoczesnym najbardziej kojarzą się natomiast barwy chłodne. Chodzi tu przede wszystkim o czerń, biel i szarość oraz różne odcienie pośrednie, takie jak grafitowy czy srebrny. Wprawnie żonglując tymi kolorami na elewacji, osiągniemy wrażenie współczesności, szczególnie jeśli taką elewację zestawimy z czarnym dachem. Sprawdzą się tu zarówno dachy matowe, jak i glazurowane, choć róznią się one wyrazem. Dodajmy też wyraziste elementy na elewacji – choćby grafitowy cokół. Ciekawy sposób kreowania nowoczesnej stylistyki to też mieszanie barw kontrastowych, np. białego z czarnym. Dlatego warto część elewacji wykonać z materiału w innym kolorze. Geometryczne odcięcia jednego materiału od drugiego spotęgują efekt, nawet przy najprostszych, prostopadłościennych bryłach.