Dekorator wnętrz, czyli zawód na topie

Odpowiednia aranżacja pomieszczenia, wykonana z uwzględnieniem jego wielkości, nasłonecznienia, a przede wszystkim preferencji osoby, która ma w nim na co dzień przebywać, może całkowicie odmienić wnętrze. Umiejętne ukrycie mankamentów i uwypuklenie zalet sprawia, że mieszkanie lub dom nabierają zupełnie innego charakteru. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy dekoratora wnętrz, który dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu, a przede wszystkim wrodzonym zdolnościom, doradzi jak najlepiej zagospodarować przestrzeń. Chcesz dowiedzieć się, na czym dokładnie polega jego praca oraz jak nim zostać. Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dekorator wnętrz, czyli zawód na topie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

21.09.2018 13:07

Wrodzone predyspozycje – bez tego ani rusz!

Kreatywność, wyobraźnia przestrzenna, poczucie estetyki i znajomość trendów wnętrzarskich – to podstawowe cechy wymagane do tego, by rozpocząć karierę dekoratora wnętrz. Kandydaci na to stanowisko, muszą także wykazać się wysokimi zdolnościami interpersonalnymi – projekty są tworzone przy współpracy z klientem, dlatego ten rodzaj pracy wymaga umiejętności negocjacji, a także łatwości w komunikacji. Dekorator powinien merytorycznie i przekonująco przedstawić swoje pomysły. Warto, aby na każdym etapie planowania wnętrza, konsultował swoje propozycje z klientem. Chodzi przecież o to, by ich wspólna wizja była spójna, a ostateczna wersja projektu – jak najlepsza.

Charakterystyka zawodu, czyli co należy do obowiązków dekoratora?

Jak wygląda praca dekoratora na co dzień? W pierwszej kolejności musi poznać wymiary i rozkład pomieszczeń, a także uwzględnić ekspozycję w stosunku do stron świata, która determinuje ilość docierającego światła słonecznego. Na podstawie powyższych ustaleń, dekorator doradza, w jaki sposób rozmieścić oświetlenie, jaki kolor ścian sprawdzi się w danym miejscu, jakie wybrać meble i dodatki. Warto pamiętać, że pokój powinien być przede wszystkim funkcjonalny, dlatego na pierwszym etapie aranżacji ustala się kwestie, które sprawią, że wnętrze będzie optycznie powiększone. Następnie, do obowiązków dekoratora należy pomoc przy dobieraniu materiałów wykończeniowych, elementów dekoracyjnych i ogólnej kolorystyki wystroju. Praca na takim stanowisku wymaga także znajomości asortymentu dostępnego na rynku i związanego z branżą dekoratorską, dlatego częste wizyty w sklepach i hurtowniach są w tym zawodzie na porządku dziennym. Zaprojektowany wystrój powinien być utrzymany w konkretnym stylu, a w rezultacie, tworzyć harmonijną całość. Poza zleceniami od osób prywatnych, dekorator wnętrz świadczy także usługi dla małych i dużych firm, dostosowując pomieszczenia do funkcji, które mają spełniać.

Gdzie nauczyć się fachu?

Jeżeli wyróżniasz się nieszablonowym myśleniem, jesteś kreatywny, lubisz śledzić trendy wnętrzarskie, i możesz godzinami oglądać asortyment sklepów meblowych, jest to zawód, dzięki któremu rozwiniesz pasję i poznasz swoje prawdziwe powołanie. Aby jak najlepiej spełnić się w tej profesji, należy zdobyć odpowiednie kwalifikacje i rozwijać je, m.in. poprzez udział w różnorodnych targach i wystawach, które są świetnym źródłem inspiracji. Chcąc zgłębić wiedzę nieco bardziej specjalistyczną, warto zapisać się do szkoły policealnej. Zajęcia odbywają się w weekendy, co nie koliduje z innymi obowiązkami, a w ich trakcie realizowane są takie przedmioty jak m.in. projektowanie i ergonomia wnętrz mieszkalnych, tricki dekoratorskie z metodyką pracy, tkaniny i inne materiały dekoracyjne, psychologia biznesu i wiele innych, praktycznych zagadnień.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/dekorator-wnetrz i zapoznaj się z ofertą edukacyjną.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)