Dekoracyjny hit – łapacz snów. Czy ciągle wierzymy w moc talizmanów?
Łapacz snów to element dekoracyjny bardzo popularny we wnętrzarstwie. Nic dziwnego: wygląda efektownie i można go dopasować do każdej aranżacji. Takie etniczne dekoracje dobrze wyglądają w pokoju dziennym, sypialni, ale też na balkonie. Czy pełnią tylko funkcję zdobniczą, czy też nadal wierzymy, że indiańskie amulety ochronią nas przed złymi mocami?
16.01.2018 | aktual.: 30.01.2019 14:29
Indiańska tradycja
Do łapacza snów zwykle są doczepiane kolorowe pióra, koraliki, kamyczki i inne dekoracyjne akcesoria. Indianie wierzyli, że każdy z tych elementów działa w magiczny sposób, zapewniając spokojny sen. Według nich do łapacza snów trafiały senne marzenia, a amulet przepuszczał tylko te pozytywne, przepędzając nocne koszmary. Dziś już chyba nikt nie wierzy w tajemną moc talizmanów. Jednak etniczne dekoracje wciąż cieszą się powodzeniem, niezwykle efektownie prezentują się bowiem we współczesnych wnętrzach i przez to zapewniają domownikom dobre samopoczucie.
Koronkowa biel
Łapacze snów są zazwyczaj różnokolorowe, ale w minimalistycznych i surowych wnętrzach świetnie będą wyglądać te w odcieniu śnieżnej bieli. Delikatna koronka wpisana w okrąg, subtelne koraliki i pióra to nieinwazyjna, choć imponująca ozdoba wnętrza. Doskonale wygląda też w pomieszczeniach, gdzie dominują intensywne barwy.
W żywych kolorach
Styl etniczny to barwne detale, radosne ozdoby i akcenty w postaci pamiątek przywiezionych z dalekich podróży. Takie są też łapacze snów – kolorowe i tchnące pozytywną energią, jak dobre sny. Wybierz kolory dodatków, które poprawiają ci humor: energetyczny pomarańcz, soczystą zieleń czy wesołe połączenie błękitu z różem. Warto iść z duchem czasu i zdecydować się na kolor roku ogłoszony przez Instytut Pantone – Ultra Violet.
Magiczna plecionka
Etniczne dekoracje, nawiązania do natury i akcenty ludowe to wyznaczniki modnego ostatnio trendu boho. Świetnie pasuje do niego łapacz snów, szczególnie gdy obręcz jest wypleciona z rattanu, a jej wnętrze wypełnia plecionka ze sznurka. Cała dekoracja utrzymana w barwach ziemi symbolizuje powrót do natury.
Chińska równowaga
Z połączenia indiańskich wierzeń i chińskiej filozofii może powstać wyjątkowy łapacz snów. Jego obręcz tworzą symbole yin i yang, a cała etniczna dekoracja ogranicza się do biało-czarnej kolorystyki. Pasuje do każdej aranżacji, zwłaszcza w minimalistycznym stylu. To świetny upominek dla znawców filozofii Dalekiego Wschodu.
Łapacz z czakr
Z połączenia wierzeń i kultur powstają czasem zaskakujące historie. A z połączenia kultur indiańskiej i hinduskiej powstaje bardzo oryginalny łapacz snów. Tęczowa dekoracja składa się z siedmiu części symbolizujących poszczególne czakry – ośrodki energetyczne w ciele człowieka. To dopiero energia!
Z pawich piór
Akcentem, który od wielu sezonów przewija się we wnętrzarstwie, są pawie pióra. Ich wielbiciele muszą więc mieć je w łapaczu snów. W indiańskim talizmanie pawie oczka wyglądają bardzo efektownie, powiewając na wietrze przy otwartym oknie. A przy tym świetnie komponują się z etniczną stylistyką.
W komplecie
Etniczne dekoracje spektakularnie wyglądają w komplecie. Kilka łapaczy snów zawieszonych obok siebie może stanowić najbardziej wyrazisty akcent we wnętrzu. W kołach amuletów niesamowicie wyglądają wizerunki dzikich zwierząt kojarzących się z Indianami. Coś dla miłośników "Tańczącego z wilkami" i "Ostatniego Mohikanina".