Dekoracyjne oświetlenie - najładniejsze lampy do każdego wnętrza

Wybór odpowiedniego oświetlenia w naszych domach czy mieszkaniach to nie lada wyzwanie. Trzeba wziąć pod uwagę, co tak naprawdę chcemy uzyskać: jaki efekt, co ma dana lampa oświetlać albo jaką wybrać, by pełniła również funkcję dekoracyjną. Sami zobaczcie, jakie lampy znaleźliśmy!

Dekoracyjne oświetlenie - najładniejsze lampy do każdego wnętrza
Źródło zdjęć: © Photo by Artem Gavrysh on Unsplash
Julia Wiśniewska

10.04.2019 | aktual.: 11.04.2019 16:21

Duża lampa podłogowa nie będzie współgrać z np. małym krzesłem stojącym obok, ale już z dużym fotelem wygląda bardzo dobrze. Tak samo warto zwrócić uwagę na styl wnętrza – w nowoczesnym domu abażury lamp w kształcie np. tulipanów czy karbowane nie bardzo będą pasować. Co innego przy wystroju romantycznym czy klasycznym. Natomiast pomieszczenia urządzone w stylu eklektycznym przyjmą w zasadzie każdy kształt czy materiał.

Wymiana na lepsze

Zdarza się też, że zmieniamy abażury, by podkreślić charakter wnętrza czy dostosować do stylu po remoncie. Jeśli zależy nam na bardziej rozporoszonym świetle, to pomoże nam w tym np. płócienny materiał na abażurze, a jeżeli chcemy jaśniejszego światła, to z pomocą przyjdzie oczywiście biel. A może zależy nam na atmosferze, jaką ma stworzyć oświetlenie? Wtedy wybieramy lampy w każdym kolorze, choć trzeba uważać na dobór materiału, bo np. tkanina taka jak plisowany jedwab czy bawełna są trudne do czyszczenia.

Pamiętajmy, że miejsce lampy ma znaczenie. Jeśli np. chcemy mieć lampę podłogową przy sofie, a gniazdko elektryczne jest po drugiej stronie pokoju, to taka sytuacja stwarza niebezpieczeństwo potknięcia się o kabel! Trzeba zaaranżować to tak, by nie tylko lampa była ozdobą, ale stała w odpowiednim i bezpiecznym miejscu.

Do salonu

W tym pomieszczeniu można zaaranżować kilka źródeł światła. Lampa sufitowa nie powinna razić i mieć bardziej przytłumione światło. Mogą to być papierowe abażury, które po pierwsze dają nastrój, a po drugie nie męczą wzroku. Kolejną lampą może być właśnie podłogowa – np. przy fotelu czy sofie (kanapie) i lampa stojąca na stole, komodzie, a może i na barku.

Niektóre miejsca w salonie (tak samo, jak i w innych pomieszczeniach) można przystroić sznurem lampeczek, np. w postaci girlandy czy cotton balls.

Do jadalni i kuchni

W jadalni albo nad stołem w kuchni bardziej sprawdzą się rozwiązania ze skoncentrowanym strumieniem światła. Można zdecydować się na kilka punktów świetlnych, tak by móc regulować długość, kąt padania światła czy jego kierunek. Stół powinien być równomiernie oświetlony.

Dobrze wyglądają w tych pomieszczeniach np. nieprzezroczyste klosze, ale często zdarza się, że właśnie nad stołami goszczą dwie lampy z przezroczystymi kloszami – nadaje to wnętrzu urok w stylu retro.

Do pokoju dziecięcego

Tutaj warto wybrać kilka lamp. Główne oświetlenie dopasowuje się stylem do reszty – np. lampki nocnej, czy u starszych dzieci lampki na biurku. Lampa sufitowa nie może razić – światło powinno być przytłumione i i przyjazne dla oczu.

W pokojach dziecięcych stosuje się np. wspominane już cotton balls albo lampki dekoracyjne np. w kształcie zwierząt.

Dekoracyjne lampy do każdego pomieszczenia mogą się stać piękną ozdobą wnętrz, a dodatkowo odpowiednio oświetlą strefy, na których nam zależy. Na rynku dostępnych jest ich naprawdę dużo i w różnych stylach – jest więc w czym wybierać!

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)