Dekoracyjna elewacja domu. Co wybrać?

Dekoracyjna elewacja domu. Co wybrać?

Dominujące we współczesnym budownictwie jednorodzinnym proste bryły domów domagają się podkreślenia materiałem elewacyjnym lub odpowiednim detalem architektonicznym. Jakich środków warto użyć, by podkreślić dekoracyjne walory ścian elewacyjnych?

Dominujące we współczesnym budownictwie jednorodzinnym proste bryły domów domagają się podkreślenia materiałem elewacyjnym lub odpowiednim detalem architektonicznym. Jakich środków najchętniej używamy, by podkreślić dekoracyjne walory ścian elewacyjnych?

By nadać budynkowi charakter i podkreślić jego indywidualność, wykorzystuje się różne materiały elewacyjne - zarówno te używane od wieków, takie jak kamień, klinkier czy drewniana oblicówka, jak i stosowane od niedawna forniry, płyty betonowe, elastyczne płytki klinkierowe czy też tzw. dekoracyjny kamień elewacyjny. Wystarczy obłożyć nimi fragmenty fasady, by uczynić dom atrakcyjnym. W roli materiałów dekoracyjnych coraz częściej można też spotkać wchodzące na elewacje pokrycia dachów, takie jak blacha płaska lub trapezowa oraz płaska dachówka, np. w kształcie prostokąta lub rombu. Funkcję dekoracyjną mogą spełniać również detale, takie jak choćby bonie, opaski okienne i drzwiowe lub gzymsy wykonane ze styropianu.

1 / 5

Kamień wprost z natury

Obraz
© Mdkam.pl

Wykorzystanie do wykończenia ścian domu materiałów naturalnych daje możliwość utworzenia niepowtarzalnej kompozycji. Szczególnie efektownie prezentują się elewacje, na których użyto płyt kamiennych - polerowanych lub łupanych. Ich walory dekoracyjne łączy się tu z wysokimi zaletami funkcjonalnymi, takimi jak odporność na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Dlatego najczęściej służą do wykończenia cokołów, strefy wejścia, tarasów oraz słupów (kolumn) i naroży budynków. W roli okładzin elewacyjnych sprawdzi się granit, łupek, piaskowiec, a także wapień.

2 / 5

Dekoracyjne walory klinkieru

Obraz
© Domy z Wizją

Dobry efekt dekoracyjny zapewni użycie na elewacji domu klinkieru. Należy on do materiałów bardzo trwałych i odpornych na destrukcyjne warunki. Gdy ściana jest trójwarstwowa, będzie to cegła, zaś w przypadku każdego rodzaju ściany murowanej sprawdzą się klinkierowe płytki elewacyjne. Charakterystyczny format cegiełki sam w sobie jest niezwykle dekoracyjny, dodatkowo wzmocni go dobrany do stylu budynku kolor klinkieru - poczynając od charakterystycznych dla tego materiału ceglastych czerwieni przez żółcienie, kończąc na szarościach i głębokich grafitach. Cegły oraz płytki klinkierowe występują także w wariantach z różnymi przebarwieniami, np. czerwonobrązowe czy szaroczerwone, a w wersji szkliwionej w nietypowej dla tego materiału wyrazistej kolorystyce, np. niebieskiej czy zielonej podkreślonej błyszczącym szkliwem. Ciekawą propozycją ze względów dekoracyjnych są również cegły o wydłużonym kształcie przypominającym drewniane bale. Atrakcyjna jest nie tylko ich forma, ale też nietypowa faktura.

3 / 5

Dachówka w nowej roli

Obraz
© Wienerberger

Licznych zwolenników ma także użycie na elewacji domu dachówki ceramicznej, tak jak klinkier wytwarzanej ze szlachetnych rodzajów gliny. Najczęściej stosuje się ją w górnych partiach ścian - wówczas, gdy użyto dachówki do pokrycia dachu. Warto ją wykorzystać, gdy chcemy optycznie obniżyć budynek. Najlepiej sprawdzają się w tej roli płaskie dachówki zakładkowe. Układa się je tak samo jak pokrycie na dachu na ruszcie utworzonym z łat i kontrłat.

4 / 5

Drewno nie do podrobienia

Obraz
© V33

Nowoczesne sposoby zabezpieczenia drewna oraz dostępność gatunków egzotycznych sprawiły, że coraz chętniej do dekoracji elewacji wykorzystuje się także ten materiał. Jest on stosowany chętnie do podkreślenia strefy wejścia, elewacji ogrodowej - wokół tarasu, a także w roli łącznika między oknami w strefie parteru. Wykonuje się z niego również opaski wokół okien i drzwi. Do dekoracji elewacji wykorzystuje się zarówno rodzime drewno sosnowe czy świerkowe, któremu nadaje się za pomocą odpowiednich bejc, lakierobejc czy impregnatów wygląd kosztownych gatunków egzotycznych (takich jako modny od lat tek). Droższą, ale bardziej prestiżową inwestycją będzie zastosowanie na elewacji drewna modrzewiowego, którego atutem jest trwałość oraz efektowny miodowy kolor, a także inwestycja w drewno egzotyczne. Ze względu na niepowtarzalną kolorystykę oraz trwałość do najchętniej wybieranych gatunków należy cedr czerwony, tatajuba, okoume, meranti. Ze względów dekoracyjnych a także praktycznych chętnie sięga się również po modyfikowane pod wpływem wysokiej temperatury i pary wodnej thermodrewno. Wielu zwolenników mają efektowne thermo-buk, thermo-sosna, thermo-jesion, thermo-akacja, a także thermo-dąb.

5 / 5

Fornir, czyli dekoracja w formie maksi

Obraz
© Mesh Architects

Na elewacjach nowoczesnych domów od niedawna chętnie wykorzystywanym materiałem jest również fornir. Szczególnie efektownie wygląda na elewacjach domów z płaskim lub pulpitowym dachem, a także z dachem o niewielkim kącie nachylenia połaci. Do wykończenia elewacji stosuje się fornir z rdzeniem bakelitowym, dzięki czemu są one bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Efekt estetyczny w niczym nie przypomina litych elementów drewnianych. Płyty fornirowane są bowiem dużo większe, ich wymiary osiągają np. około 250 x 120 cm. Jako ich warstwę wierzchnią wykorzystuje się zarówno fornir naturalny jak i modyfikowany.

fasadaco na elewacjęelewacja domu

Wybrane dla Ciebie