Dekoracje wnętrz w stylu vintage. Nostalgiczne retro
Styl vintage, czyli kierunek w sztuce i modzie obfitujący w nawiązania do poprzednich epok, powraca na salony. Dodatki z duszą, jako znak minionych dekad, coraz częściej zdobią nasze wnętrza. Przedmioty, za którymi stoi wieloletnia historia, pojawiają się również w nowoczesnych wnętrzach, z wdziękiem łącząc przeszłość z teraźniejszością. Jak z sukcesem wprowadzić do domu dodatki w stylu vintage?
28.09.2016 14:46
Styl vintage, czyli kierunek w sztuce i modzie obfitujący w nawiązania do poprzednich epok, powraca na salony. Dodatki z duszą, jako znak minionych dekad, coraz częściej zdobią nasze wnętrza. Przedmioty, za którymi stoi wieloletnia historia, pojawiają się również w nowoczesnych wnętrzach, z wdziękiem łącząc przeszłość z teraźniejszością. Jak z sukcesem wprowadzić do domu dodatki w stylu vintage?
Zakurzona piwnica, strych czy targ staroci to miejsca pełne pamiątek z dawnych lat, czekających jedynie na osobę gotową odkryć ich tajemnicę. Do nadania "drugiego życia" naznaczonym przez czas przedmiotom wystarczy odrobina wyobraźni, która pozwoli wkomponować zapomniane bibeloty w nowoczesne wnętrza.
Z historią w tle
Vintage nie opiera się jedynie na wiernym odwzorowaniu aranżacji z poprzednich dekad. To umiejętne godzenie bogactwa baroku albo spuścizny PRL-u z nowoczesnymi elementami. Ludwikowska serwantka pomoże więc przełamać minimalistyczny styl, a tzw. nerka sprawdzi się choćby w industrialnych wnętrzach. Adaptowanie starych przedmiotów do awangardowych wnętrz rozbudza wyobraźnię i pozwala wyrazić własną osobowość. Jeśli jednak wizja poszukiwania leciwych dodatków i odnawianie antyków nie wywołuje u ciebie dreszczyku emocji, podróż w czasie ułatwią ci sklepy online.
Tutaj można wszystko
W odróżnieniu od stylu skandynawskiego czy rustykalnego, w vintage nie ma sztywnych reguł, według których należy postępować, urządzając pomieszczenie. Sprzeniewierzenie się konwencjom i całkowita swoboda wyraża się w śmiałym projektowaniu kolorów, eksperymentowaniu z odmiennymi kształtami i materiałami. Warto więc puścić wodze fantazji i bawić się dowolnością, która z pewnością wyróżni twoje mieszkanie. Już kilka efektownych dodatków wprowadzi do wnętrz powiew przeszłości. Czasy szykownych dżentelmenów i dam można przywołać za sprawą drobiazgów, przy odrobinie kreatywności sam jednak stworzysz ozdoby, do których najlepiej wykorzystać rodzinne pamiątki - stare fotografie i obrazy.
- Dowolność w tworzeniu wnętrz w stylu vintage powinna jednak iść w parze z umiarem. Chociaż liczba dodatków, na jaką się zadecydujesz, zależy tylko od ciebie, lepiej nie łączyć więcej niż dwóch – trzech stylów. Jeśli już samo mieszkanie jest staroświeckie, postaw na ozdoby z nutą nowoczesności. Decydując się np. na francuską elegancję z dozą romantyzmu w salonie, nie musisz urządzać go na modłę pałacową. Dziękim małym przedmiotom, takim jak antyczny stojak na wino czy mosiężny pojemnik na parasole, czar vintage romantic zagości w twoich wnętrzach, a idealnym dopełnieniem wystroju będą motywy kwiatowe.
Amatorów przepychu zadowoli natomiast kolejna wersja stylu vintage – glamour. Króluje w niej bogactwo form, zdobienia ze szkła, a także użycie materiałów szlachetnych, na przykład srebra. Glamour lubi efektowne dodatki i blask baroku, stąd w stylizowanych pomieszczeniach dobrze umieścić rzeźbione stoły, krzesła i kryształowe lampy. „Vintage glamour nie stroni od kontrastów, dlatego złocone lustra należałoby zestawić z nowoczesną toaletką. W ten sposób unikniesz przesady i zachowasz odrobinę luksusu”– sugeruje ekspert z Bonami.pl.
Twoja własna inwencja
Moda na flirt z przeszłością nie przemija, a dekoratorzy wnętrz coraz chętniej nawiązują do stylu odległych lat. To idealny sposób na zachowanie przy sobie wspomnień, a nawet przeniesienie się kilka wieków wstecz. Ważne jest przede wszystkim zachowanie dystansu do danej epoki i fantazjowanie z odmiennymi na pozór stylami. Wszelka dosłowność w oddaniu charakteru dawnych lat jest niepożądana, ponieważ to odważne zestawienia ukazują istotę vintage.