Dekoracje wnętrz w 5 najbardziej popularnych stylach
26.07.2017 | aktual.: 02.08.2017 10:42
Istnieją style, które – początkowo niedoceniane – zostają z nami na dłużej, wiodąc w końcu prym wśród ulubionych aranżacji wnętrz. Każdy z nich jest zupełnie inny i na swój sposób interesujący. Ponieważ diabeł tkwi w szczegółach, przedstawiamy zbiór dodatków odpowiednich do każdego z wnętrz, dzięki którym twój dom nabierze charakteru.
Od kilku lat popularność tego stylu nie maleje. Wręcz przeciwnie – z każdym sezonem przyciąga nowych zwolenników, szczególnie niedużych mieszkań, bowiem dzięki jasnej kolorystyce dobrze wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni.
W skandynawskim stylu główne elementy wyposażenia cechuje minimalizm, a dodatki dekoracyjne odgrywają ważną rolę w ogólnym wyglądzie wnętrz. Pomimo z pozoru nudnej, bo zwykle białej, szarej lub jasnobrązowej kolorystyki, styl ten z odpowiednio dobranymi dekoracjami staje się niezwykle atrakcyjny.
Zobacz koniecznie! Jak skutecznie obniżyć domowe rachunki
Wybierając bibeloty do mieszkania pamiętajmy, że na próżno szukać tu plastiku i innych sztucznych materiałów. Skandynawskie wnętrza cechuje umiłowanie do naturalnych surowców. Dlatego mile widziane są wszelkie rodzaje jasnego drewna, wikliny, jedwabie, bawełny, szkło, a także metal. Dekoracje powinny ujmować oryginalności, dobrą jakością i subtelnością. Lepiej zastosować ich mniej, niż przesadzić z ich liczbą.
Sofa to jeden z podstawowych mebli w salonie w stylu skandi. Należy o nią zadbać, dobierając poduszki o ciekawych wzorach i fakturach, a także pledy i koce z naturalnych materiałów, np. wełny. Mile widziane są wszelkie niesztampowe łączenia i kombinacje tkanin.
Ponieważ dużą rolę w Skandynawii odgrywa światło, pożądane są lampy i lampeczki, a także spora liczba świec w gustownych, lecz prostych lampionach.
Warto wzbogacić wystrój wnętrz o proste obrazy w delikatnych, jednokolorowych ramkach. Od jakiegoś czasu furorę robią plakaty z cytatami lub motywującymi hasłami, a także minimalistycznymi motywami, np. liściem paproci.
Styl nowoczesny
Mimo upływu lat wciąż pozostaje jednym z najczęściej wybieranych stylów przez młode osoby. Jego powodzenie jest wynikiem uniwersalności, prostoty i ponadczasowości.
Największą ozdobą są tutaj meble o nieskomplikowanych kształtach, pozbawione wszelkich ozdób i detali. Na próżno szukać tu zajmujących miejsce bibelotów. Dekoracje przemycane są w dodatkach, jak chociażby: strojny żyrandol, lampa podłogowa o niestandardowej wielkości, zestaw stolików kawowych zamiast jednego itp.
Stonowane wnętrza świetnie prezentują się ozdobione jednym wyrazistym detalem lub kilkoma mocnymi akcentami (w zależności od wielkości domu). Może to być wyjątkowy dywan, mebel niczym rzeźba wzięta z galerii sztuki nowoczesnej, obraz albo niebanalna ozdoba ściany
Styl glamour
Uwielbiany przez kobiety, zwłaszcza w sypialniach i salonach. Nieco pałacowy, ale z przymrużeniem oka, dlatego nie jest łatwy w aranżacji, gdyż nietrudno w nim o popełnienie wnętrzarskiego faux pas.
To, co z pewnością wyróżnia go na tle innych to duża dekoracyjność i bogactwo dodatków. Styl ten tworzy interesującą kombinację barokowego luksusu z nowoczesnym funkcjonalizmem, a wszystko to w kolorach złota, srebra, czerni, bieli i nierzadko granatu i fuksji.
Zobacz koniecznie! Jak skutecznie obniżyć domowe rachunki
Oprócz zdobionych mebli, dużą role odgrywają dodatki, które aż kipią imitacją bogactwa. Obowiązkowym elementem dekoracyjnym jest kryształowy żyrandol oraz wysokie świeczniki wysadzane diamencikami.
Kolejnym często spotykaną dekoracją jest ogromne lustro, niekiedy w kutej lub rzeźbionej ramie. Zamiast koca, mile widziany jest futrzany pled, a zamiast standardowych uchwytów w szafkach – kryształowe kule. Kinkiety oraz zasłony z wysoce dekoracyjnej tkaniny dodają pomieszczeniu wieczorowego, eleganckiego wyglądu.
Styl industrialny
W Polsce mało mamy opuszczonych fabryk, adaptowanych na lofty, ale budowane są nowe, wysokie apartamentowce, które możemy urządzić w tym właśnie, surowym stylu.
Z pozoru niepasujące do siebie dodatki łączy jeden mianownik – mają przemysłowy wygląd.
Pożądanymi dekoracjami do mieszkania urządzonego w stylu loftowym są: wisząca, metalowa lampa, pokryte specjalną, ozdobną rdzą ściany i meble, metalowe szafki, a także wszelkie stylizowane na fabryczne i kojarzące się z miejskimi realiami przedmioty, np. barowy taboret lub szyldy. A wszystko na tle ceglanych lub betonowych ścian i wysokich sufitów.
Styl prowansalski
Jeden z najbardziej rodzinnych stylów ze względu na ciepło, sielskość i poczucie bezpieczeństwa, które wprowadza do wnętrz. Nawiązuje do słynnej Prowansji, kojarzącej się z winem, słońcem oraz lawendą, która stała się jego symbolem.
Zobacz koniecznie! Jak skutecznie obniżyć domowe rachunki
Kolorystka wnętrz jest łagodna, z przeważającą ilością bieli, żółci, fioletu i szarości. Meble są zwykle białe i pięknie rzeźbione, przecierane w stylu retro. Najłatwiej ozdobić wnętrze w stylu prowansalskim, stawiając w centralnych miejscach rodzinne fotografie, wazony ze świeżymi, kwiatami oraz ceramiczne doniczki z kwitnącą lawendą. Do przechowywania rzeczy przydadzą się wiklinowe kosze, a w kuchni eleganckie słoje. Całość dopełnią naturalne materiały w kwiaty, kratę lub pasy.